Policie obvinila Nancy. Neohlásila týrání Ondry

Eliška Bártová Eliška Bártová
20. 6. 2007 18:00
Hana Bašová alias Nancy, další obviněný v kauze Kuřim
Hana Bašová, řečená Nancy
Hana Bašová, řečená Nancy | Foto: Ludvík Hradilek

Brno/Praha - V případu týraného chlapce Ondřeje se policie rozhodla obvinit dalšího člověka z trestného činu.

Sedmadvacetiletá zaměstnankyně domu dětí a mládeže Paprsek Hana Bašová podle výpovědi týraného Ondry zavírala chlapce podobně jako jeho matka Klára Mauerová. Dělo se to v domě dětí.

Policie Bašovou, známou v případu též pod jménem Nancy, obvinila z neoznámení trestného činu, oznámil server iDnes.

Bašová, kterou ve skautu přezdívají Nancy, je třetí obviněnou v případu. Policisté již stíhají matku a tetu týraného chlapce Kláru a Kateřinu Mauerovou. Obě jsou ve vazbě. Aktuálně.cz s ní nedávno pořídilo krátký rozhovor.

Bašová je v současné době jediným člověkem, který je na svobodě a který znal tajemství Barbory Škrlové alias Aničky. Hana Bašová, která v příběhu svazovaného osmiletého chlapce z Kuřimi vystupuje jako teta Nancy, znala pravou totožnost Aničky a zároveň byla Barbořinou přítelkyní a kolegyní.

S Barborou Škrlovou a Kateřinou Mauerovou, která sedí ve vazbě a je obviněna ze spoluúčasti na týrání, pracovala Hana Bašová alias Nancy na detašovaném oddělní Domu dětí a mládeže šest let. Učila zde výtvarnou výchovu.

"Určitě je to Anička," řekla Bašová Aktuálně.cz, když v tisku viděla fotografie Barbory Škrlové z Kodaně. "Jsem hrozně ráda, že je v pořádku. Nechci, aby někdo trpěl," uvedla v krátkém rozhovoru.

Barbora řekla, proč byla Aničkou, nezvládá dospělý svět

Ve světě proměn

Nancy zřejmě jako jedna z mála zažívala přeměnu Barbory v Aničku na vlastní oči. Jednou tak vídala Škrlovou jako učitelku hudební výchovy a za chvíli jako svoji žačku.

"Anička ke mně chodila do kroužku, pěkně malovala, byla pečlivá, měla ráda anilínky," popsala Aktuálně.cz Nancy své zážitky s Barborou v roli Aničky. "Když hodina skončila, přišla si ji vyzvednout Kateřina."

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Přeměna dospělé ženy v dítě a zpět Nancy nepřekvapila.

"Nevím, co vám mám na to říci. Nepřekvapilo mě, že z Báry byla Anička," opakuje Hana Bašová. "Když někomu věřím, že je hodný, nešťourám do toho, co dělá a neptám se, proč to dělá. Nikdy jsem se jí na to neptala. I kdyby chodila po uších, tak to nebudu zkoumat."

Svůj příběh nakonec sama poodhalila Barbora Škrlová, když v rozhovoru s novináři uvedla, že nedokázala žít ve světě dospělých.

Detaily proměn uzavřeny

Odpovídat na otázky, jak si přeměnu vysvětlovala, Hana Bašová ale jinak vůbec nechce.

Rozhovor s ní měl pevnou zákonitost. Ptáte-li se detailněji na proměnu, opakuje jako mantru, že neví, co má říci. O věcech, které s kauzou nesouvisejí, však mluví velmi ochotně a do detailu popisuje, jak s dětmi při kroužcích pracuje.

Přechod debaty zpět na téma Anička-Barbora z Nancy rázem dělá jiného člověka. Změní výraz a dokola opakuje, že "jim chce pomoci, ale neví jak."

Foto: Aktuálně.cz

Kauza Kuřim přehledně, jak jen to jde

"Mám pochopení pro dětský svět," říká Hana Bašová."Chápu, že pro lidi, kteří jsou citliví, je tento svět příliš drsný."

Aničku viděl párkrát, Barboru neznal

Dalším člověkem, který měl k právě poodhalenému tajmeství Barbory Škrlové blízko, je bývalý manžel Kláry Mauerové. Právě ona požádala u soudu o adopci Aničky a v její domácnosti tato postava s dalsími dvěma syny Mauerové žila. Skončilo to, když vyšlo najevo, že jeden ze synů bývá svazován a zavírán do komory pod schody a když poté Kláru Mauerovou zatkla policie. 

Radek Coufal, exmanžel Mauerové, dneš říká, že údajnou Aničku viděl párkrát.

"Anička, to byla záležitost mé bývalé ženy, nezajímal jsem se o to," řekl Aktuálně.cz. "Žena mi říkala, že se bojí cizích lidí, tak jsem to respektoval. A když byla Anička doma, nechodil jsem dovnitř, nebo jsem byl s klukama v jiném pokoji."

To, že se za Aničku vydávala Barbora Škrlová, která pracovala stejně jako Kateřina Mauerová v domě dětí a mládeže, je pro pana Coufala nepochopitelné. "Nedává mi to žádnou logiku," říká. "Paní Škrlovou jsem neznal."

 

Právě se děje

Další zprávy