Policie obvinila muže zadrženého po požáru v Bohumíně, hrozí mu až doživotí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 10. 8. 2020 20:05
Policie obvinila z vraždy a obecného ohrožení čtyřiapadesátiletého muže zadrženého v sobotu v souvislosti s požárem domu v Bohumíně. Informoval o tom dozorující státní zástupce Michal Król, který pro muže zároveň požaduje vazbu. Muž podle obvinění byt úmyslně zapálil. Při následném požáru zemřelo 11 lidí, z toho tři děti. U soudu může obviněný, který je nyní v nemocnici, dostat i doživotí.
Panelový dům po požáru v Bohumíně.
Panelový dům po požáru v Bohumíně. | Foto: ČTK

"Policie vydala usnesení o zahájení trestního stíhání," řekl žalobce a dodal, že soudu navrhl vzetí muže do vazby. "Vidím dva důvody. Jako hlavní je možný útěk. Obava pramení hlavně z výše trestu, který by v případě odsouzení jistě atakoval horní hranici i výjimečný trest," řekl. České televizi Król řekl, že obviněný má už čtyři záznamy v rejstříku trestů, z toho nejméně dva za násilné činy. Kromě toho muž při výslechu uváděl, že chtěl po zapálení bytu spáchat sebevraždu při jízdě autem, a tím by podle Króla mohl zase ohrozit životy dalších lidí. Soud má o vazbě rozhodnout v úterý.

Mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková řekla, že obviněnému je kladeno za vinu, že s rozmyslem si opatřil hořlavou látku, kterou v panelovém domě vlil do prostoru bytu a na vstupní dveře. "Následně látku zapálil, a tím došlo k požáru celé bytové jednotky," uvedla. V bytě byli v té době lidé na oslavě dětských narozenin. Při požáru či v jeho souvislosti zemřelo 11 lidí ve věku od osmi do 73 let. Česká televize uvedla, že na oslavě bylo podle příbuzných obětí celkem 16 lidí, z nichž některým se podařilo zachránit útěkem z balkonu hořícího bytu na sousední balkon.

Podle Króla se obviněný k zapálení bytu přiznal na místě policistům, přiznání později zopakoval při výslechu. "K činu se doznal. Vyslovil určitou formu lítosti. Podrobněji se ale nevyjadřoval. Jako motiv uvedl rodinné spory," řekl Król.

Dodal, že žhář na oslavě jako host nebyl. "Nebyl s největší pravděpodobností ani v bytě. Sám uvedl, že hořlavou látku vylil na dveře. Víc se k tomu nevyjadřoval. Hořlavina se ale nějak dostala dovnitř," uvedl Król. Podle dřívějších informací hasičů se oheň rychle rozšířil a hořelo ve všech pokojích. V České televizi státní zástupce doplnil, že obviněný věděl, že v dané chvíli bude v bytě více lidí a nejednal v rozrušení.

Król dodal, že přesný mechanismus vzniku požáru ještě musí upřesnit znalecké posudky popřípadě i výpovědi svědků, který se podařilo z bytu před požárem uniknout přeskočením na sousední balkon. "Osoby, které unikly, ale z pochopitelných důvodů ještě nebyly vyslechnuty," řekl žalobce.

Podle žalobce vyšetřování případů potrvá měsíce. Čas zabere například zpracování řady znaleckých posudků. Zkoumat se bude například i duševní stav útočníka. "Zatím nic nenasvědčuje, že by měl diagnostikovanou závažnou duševní poruchu. Vyloučit to ale nemůžeme," doplnil.

Potvrdil také, že útočník a někteří zemřelí či zranění byli příbuzní. V bytě byli v době požáru jeho manželka, syn s partnerkou a vnuk. Právní kvalifikace jeho obvinění je jak v případě obvinění z vraždy, tak v případě obvinění z obecného ohrožení zvolena podle nejpřísnějších odstavců. U soudu tak obviněný může dostat výjimečný trest včetně doživotí.

Obvinění muže potvrdili také policisté. "Vrchní komisař obvinil 54letého muže ze zvlášť závažného zločinu vraždy v souběhu se zvlášť závažným zločinem obecného ohrožení. Byl podán podnět k podání návrhu na vzetí do vazby," napsali.

Policie řeší i rasistický článek

Policisté na Twitteru také oznámili, že v souvislosti s požárem v Bohumíně řeší i rasistický článek s titulkem "Jedenáct cikánů mínus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken", který vyšel na serveru Vlastenecké noviny. Text oběti neštěstí označoval jako "cikány", "škodnou" či "parazity" a schvaloval jejich smrt. A to navzdory tomu, že místostarosta obce Igor Bruzl již v dřívějších prohlášeních vyvrátil, že by oběti požáru byly příslušníky nějakého etnika a že se jednalo v drtivé většině o členy majoritní společnosti.

"Bydleli tam dlouhodobě. Mám informace, že to nejsou sousedské spory, ale vyřizování nějakého spíše rodinného problému. A z drtivé většiny se nebude jednat o žádné etnikum, byli to zástupci majority," uvedl Bruzl. Podle serveru Romea.cz byl na oslavě nejspíš pouze jeden romský chlapec.

"Rasistickým článkem uveřejněným ve Vlasteneckých novinách se policisté od rána zabývají. Takovým případům věnujeme vždy absolutní pozornost a děláme maximum pro jejich objasnění," uvedli policisté v neděli na Twitteru, to potvrdil také ministr vnitra Jan Hamáček. "Policie už to řeší," napsal. V pondělí již článek na serveru nebyl dostupný.

V jedenáctém patře bohumínského panelového domu začalo hořet v sobotu odpoledne. Šest obětí uhořelo v bytě, pět lidí zemřelo po vyskočení z okna.

Video: Záběry ze zasahujícího vrtulníku

Záběry z paluby zasahujícího vrtulníku při tragickém požáru v Bohumíně | Video: Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje
 

Právě se děje

Další zprávy