Policie obvinila muže, kteří napadli Topolánka

Domácí Markéta Chaloupská, Domácí
12. 9. 2009 13:00
Hrozí jim až dva roky vězení

Praha - Břeclavští detektivové obvinili čtyři muže, kteří v srpnu v Hustopečích zaútočili na předsedu občanských demokratů Mirka Topolánka. Expremiérovi tak způsobili drobná zranění.

"Proti všem čtyřem bylo zahájeno trestní stíhání pro výtržnictví. To má spočívat v tom, že údajně Mirkovi Topolánkovi nadávali a navíc po něm házeli kromě vajec i drobný štěrk," potvrdila Aktuálně.cz jejich advokátka Klára Slámová.

Slámová také řekla, že za těchto okolností se její klienti rozhodli, že nebudou s policií nadále spolupracovat. Navíc sdělila, že podá proti zahájení jejich stíhání stížnost.

Podle deníku Právo, který informaci přinesl jako první, státní zástupkyně Anežka Forstová z Břeclavi prohlásila, že pro posouzení kauzy je klíčové, čím bylo hozeno.

"Kámen je na rozdíl od vejce zbraň a může způsobit vážné poranění," uvedla. Za napadení vejcem by podle ní mohl případ spíš skončit u přestupkové komise.

Útočník byl už jednou ve vězení

Jak již deník Aktuálně.cz psal, jeden z útočníků byl už v cele za násilí.

V roce 2000 Obvodní soud pro Prahu 4 uznal Martina Hofmana vinným z trestného činu ublížení na zdraví a uložil mu za to desetiměsíční trest odnětí svobody s dvouletou podmínkou.

Foto: Antifa.cz

Mladistvý Hofman totiž na jaře 1995 společně s dalším mladíkem v pražské Komořanské ulici napadl osmnáctiletého muže, kterého považovali za anarchistu. Podle obžaloby do něj mimo jiné kopali "kanadami".

Kvůli napadení putovali oba mladíci do vazby a žalobce je vinil dokonce z loupeže, výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Po letech jednání u soudů ale nakonec Hofman vyvázl jen s podmínkou za ublížení na zdraví. Tu pak splnil a v roce 2003 dostal takzvané osvědčení. To znamená, že dnes již jeho čin nefiguruje v rejstříku trestů.

Čtrnáct let starý čin potvrzuje to, co minimálně o dvou ze čtyř útočníků tvrdí lidé z hnutí Antifa - že to jsou bývalí aktivní příznivci krajní pravice, kteří dodnes s extremisty sympatizují.

Podle Antify byl aktivním neonacistou na počátku 90. let i další z útočníků, Martin Kuferský. Říkalo se mu Kufr.

Objednávka nebo jejich nápad?

Incident, po kterém předsedovi ODS zůstaly na čele šrámy, se stal v srpnové páteční odpoledne na hustopečském koupališti. Když Topolánek odcházel z beachvolejbalového hřiště, skupina mladých mužů po něm údajně hodila vajíčka a kameny.

Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen
Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen | Foto: ODS

Podle čtyř útočníků to ale byla jen vejce a celá akce měla pouze na objednávku vyvolat rozruch.

Podle zjištění Aktuálně.cz nebyl neklid na mítincích ODS jen v Hustopečích, ale i na dalších předvolebních akcích. Lidé z ODS tvrdí, že je lidé s vizáží "skinů" provokovali i na dalších místech.

"Mohu potvrdit, že se tam pohybovali lidé podobného vzezření. K žádným útokům už ale nedošlo. Tito lidé byli lustrováni Policií České republiky," potvrdil před časem Aktuálně.cz mluvčí občanských demokratů Martin Kupka. Více podrobností ale odmítl říci.

Pecinův zásah?

O kauze se v posledních dnech začalo znovu mluvit v souvislosti s informací médií, podle které ministr vnitra Martin Pecina požádal Mirka Topolánka, aby stáhl trestní oznámení podané proti čtveřici mužů.

Pecina později tvrzení popřel. Topolánka prý nekontaktoval, pouze mu neformálně sdělil svůj názor

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy