Dotační podvody v Krkonoších? Policie obvinila exředitele KRNAP a dalších devět lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2019 14:22
Krajská policie v Hradci Králové ve středu obvinila deset osob v případu závažné hospodářské kriminality na Trutnovsku. Viní je ze spáchání dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Mezi obviněnými je starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek a bývalý ředitel Krkonošského národního parku Jan Hřebačka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaroslav Stejskal

"Klademe jim za vinu, že se dopustili porušení legislativy v oblasti správy majetku státu, stavebního řízení a ochrany životního prostředí. Zmíněné podezření ze spáchání trestné činnosti se vztahuje k městu Pec pod Sněžkou a území svěřeného do péče Správy Krkonošského národního parku," uvedl mluvčí krajské policie Jan Čížkovský.

Ve středu policie předvedla k výslechu tři obviněné, jedním z nich byl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomáška a druhým bývalý ředitel Krkonošského národního parku (KRNAP) Jan Hřebačka. Pec pod Sněžkou a Správa KRNAP byly místy, kde policie v říjnu zasahovala v souvislosti s případem. Policie si na správě parku vyžádala dokumenty, u starosty Tomáška provedla domovní prohlídku. Další materiály zajistila na radnici.

Čížkovský uvedl jen to, že tři z obviněných policie zadržela a předvedla k výslechu. Šest obviněných zastává nebo zastávalo vedoucí funkce na radnici v Peci a ve Správě KRNAP. "Zahájení trestního stíhání předcházelo důkladné prověřování, které probíhalo od roku 2017," uzavřel mluvčí s tím, že nic dalšího k případu nelze sdělit.

Hřebačka skončil ve vedení KRNAP ke konci roku 2017 po deseti letech z vlastní vůle. Nahradil ho Robin Böhnisch. Mluvčí parku Radek Drahný odmítl cokoli k případu říci. "Probíhá vyšetřování, do doby ukončení vyšetřování se k tomu nebudeme vyjadřovat," řekl Drahný.

Policie loni v říjnu zasahovala na několika místech na Trutnovsku včetně Pece. Podle tehdejších informací kriminalisté vyšetřovali pozadí několika projektů, například Herní krajiny Pecka na Portáškách nad městskou částí Velká Úpa. V posledních letech prochází Pec výraznými změnami.

Vedení radnice dříve uvedlo, že podalo trestní oznámení na neznámého pachatele opoziční sdružení Žijeme Sněžkou v červenci 2015, postupně bylo doplňováno a na jeho základě začala policie jednat. Opozice některé projekty v minulosti kritizovala.

Na webových stránkách například uvedlo, že byl apartmánový hotel Pecr Deep postaven v rozporu s územním plánem. Developer údajně nedodržel stavební dokumentaci a vystavěl objekt o dvě podlaží vyšší, než dovoluje v místě územní plán. Investor obvinění již dříve odmítl. Není ale jasné, jestli se to týká vyšetřované kauzy.

 

Právě se děje

Další zprávy