Policie obvinila hejtmana Ratha, podezírá ho z korupce

Domácí Domácí
15. 5. 2012 11:45
Rath je podle informací z ČSSD připraven rezignovat na všechny své funkce
David Rath.
David Rath. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Středočeského hejtmana a poslance sociální demokracie Davida Ratha zadržela v pondělí večer protikorupční policie. Ta nyní prohledává jeho kancelář v budově středočeského hejtmanství v Praze.

Policie dopoledne politika obvinila. Vzhledem k tomu, že byl zadržen při páchání trestného činu, mu nepomohla ani poslanecká imunita.

Spolu s Rathem byli zadrženi další čtyři muži a tři ženy. Podle důvěrného zdroje z ČSSD souvisí hejtmanovo zatčení s předraženými zakázkami v kladenské nemocnici.

Mezi vyšetřovanými je podle zatím nepotvrzených informací Aktuálně.cz i ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, která je zároveň členkou předsednictva ČSSD.

"Můžu potvrdit, že je tady u nás policie. Kde je paní ředitelka, nevím, v úterý bývá v Motole," uvedl krátce pře polednem náměstek ředitelky Pancové Vladimír Lemon. Odbor komunikace Fakultní nemocnice Motol pro Aktuálně.cz potvrdil, že tam doktorka skutečně pracuje na radiologii. Podle vyjádření nemocnice má ale dnes dovolenou.

Dopaden při činu

Podle zdrojů seznámených s vyšetřováním byl David Rath zatčen v pondělí večer na ulici a policie u něj objevila zatím nespecifikovaný finanční obnos v hotovosti.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) v úterý dopoledne oznámila, že ji policie požádala o souhlas se zadržením Davida Ratha a ona včera v jedenáct hodin večer souhlas dala.

"David Rath byl podle informací, které jsem dostala, zadržen bezprostředně po spáchání trestného činu," oznámila předsedkyně sněmovny. V tuto chvíli pro zadržení poslance její souhlas stačí, o vydání k trestnímu stíhání pak musí na nejbližší schůzi rozhodnout celá sněmovna.

Informaci o Rathově zatčení deníku Aktuálně.cz potvrdil předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš s tím, že podrobnosti o tom, z čeho jej policie viní, nemá.

Dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová potvrdila, že policie zadržela celkově osm osob, z toho pět mužů a tři ženy. "Jsou podezřelí z poškozování finančních zájmů EU, podplácení a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky. Jedním z nich je opravdu poslanec Parlamentu," uvedla. Na otázku, jestli mezi zadrženými je i někdo z krajských politiků, odmítla odpovědět.

Podle informací Aktuálně.cz případ ve Středních Čechách dozoruje ústecká krajská zástupkyně kvůli vazbám některých aktérů případu na severní Čechy.

"Budeme chtít vysvětlení, po minulých zkušenostech nemám důvěru v bezpečnostní složky," uvedl Dolejš.

Rath je připraven rezignovat

Mezi vlivnými středočeskými straníky se ovšem již šíří informace, že Rath je připraven rezignovat na všechny své funkce. "Je to jeho rozhodnutí. Během hodiny k tomu ale pošle vyjádření a je pravda, že se tam i touto možností zaobírá," dodal Dolejš.

"David Rath nemá zájem zesměšňovat se vysvětlením, které by některými novináři mohlo být interpretováno jako výmluvy, proto zvažuje rezignaci ze všech svých funkcí tak, aby nepoškodil ČSSD před nastávajícími volbami. V okamžiku, kdy bude policií propuštěn, je připraven toto probrat s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou," uvedla k tomu Berill Mascheková, tisková mluvčí Středočeského kraje.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy