reklama
 
 

Policie obvinila exšéfa kabinetu vlády

6. 4. 2006 18:00
Praha - Vyšetřovatelé z protikorupční policie obvinili kvůli kauze Unipetrol z pokusu o podvod někdejšího šéfa kabinetu českého premiéra Zdeňka Doležela.

"Doležel bude i nadále vyšetřován na svobodě," uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka.

V případě soudní dohry mu hrozí až 12 let vězení. Pravděpodobně bude vyloučen i z ČSSD.

Pokus o podvod?

Doležel podle informací ČTK zatím nepodal proti trestnímu stíhání stížnost. Uvalení vazby policie nenavrhuje.

"Mohu potvrdit, že obvinění se týká kauzy takzvaných 'pěti na stole v českých', tedy schůzky pana Doležela s Jackem Spyrou," upřesnil Omelka s tím, že někdejší šéf kabinetu premiéra Doležel byl obviněn z pokusu o podvod v prvním a ve čtvrtém, tedy nejpřísnějším odstavci.

"Ve středu převzal usnesení o zahájení trestního stíhání," doplnil Roman Skřepek z policejního prezidia.

Doležel je podezřelý, že si na tajné schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun.

"Musel si být vědom, že to, za co chtěl po Spyrovi peníze, nemůže splnit," vysvětlil Omelka důvod, proč policie posuzuje Doleželovo jednání jako pokus o podvod. Spyra tak údajně byl tím, koho Doležel svým jednáním poškodil.

Pět na stole v českých

Schůzku obou mužů natočila skrytou kamerou televize Nova. Doležel se Spyrou na ní hovořili mimo jiné o korupci politiků i o privatizaci petrochemické společnosti Unipetrol, kterou podle některých spekulací provázela korupce. Spyra údajně chtěl tuto privatizaci zpochybnit či do ní zasáhnout a získat výhody pro konsorcium Seta. Snažil se prý vyjednat zrušení dohod a smluv, které uzavřel PKN Orlen se společností Agrofert podnikatele Andreje Babiše v souvislosti s připravovanou privatizací  Unipetrolu.

Doležel podle Spyry žádal peníze za to, že doporučí, aby se společnost Seta vrátila do privatizace Unipetrolu. Seta se v roce 2004 snažila účastnit této privatizace jako český partner polského koncernu PKN Orlen, který se stal vítězem soutěže.

"Je to pro mě na jedné straně překvapení, že mu policie sdělila obvinění. Na druhé straně jsem zvědav, co bude dál a jak se k tomu postaví premiér Jiří Paroubek," reagoval dnes pro ČTK Spyra.

Paroubek: Hlavně, ať je to uzavřeno

"Na jednu stranu mě to překvapuje, na druhou stranu jsem rád, že je to nějakým způsobem uzavřeno," řekl dnes v Hradci Králové Paroubek. Doležel je prý nyní v jeho očích jenom člověkem, který je stíhán. "Já mu přeji, aby mu to dopadlo, tento špatný vtip, o který se pokusil, tak, aby to tak bral i případný soud, pokud se k němu ta věc dostane," řekl Paroubek.

Šéf Doleželovy domovské organizace ČSSD ve Velkém Meziříčí Josef Komínek o jeho obvinění zatím nemá oficiální informace.

"Až je budu mít, budeme postupovat stejně jako v případě pana Lázničky," řekl Komínek. Tajemníka Státního fondu dopravní infrastruktury Josefa Lázničku, který je podezřelý z korupce ve státní správě, vyloučila jeho základní organizace ve Velkém Meziříčí 18. března.

Doležel jakékoli podezření z korupce od počátku popíral. Při loňském prosincovém výslechu před sněmovní vyšetřovací komisí, která se případem rovněž zabývala, řekl, že slova "pět na stole v českých" nebyla žádostí o úplatek, ale tajnou šifrou. Naopak Spyra poslancům řekl, že ho Doležel o úplatek žádal. Kódovou řečí s ním prý nemluvil.

autor: ČTK, Redakce DOM | 6. 4. 2006 18:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama