Policie obvinila čtyři žháře z Vítkova

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 8. 2009 16:50
Ostrava - Policie obvinila kvůli dubnovému žhářskému útoku ve Vítkově čtyři muže.
Foto: Tomáš Netočný

Důvod? "Rasová nenávist," potvrdila ostravská státní zástupkyně Brigita Bilíková.

Při domovních prohlídkách našli policisté u podezřelých tiskoviny pravicových extrémistů a mimo jiné také velkou vlajku s hákovým křížem. Jaké je jejich napojení na známé neonacistické organizace, neřekli.

"Prověřujeme to. Podobně jako to, zda někdo z nich nefiguroval v podobných útocích z minulosti," řekl ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Lubomír Metnar ze severomoravské policie potvrdil, že na čtyři podeřelé už soud uvalil vazbu.

Šlo o pasažéry tmavého vozu, který byl od začátku hlavní stopou. Nejprve policisté informovali, že posádku našli, ale zjistili, že se žhářstvím nemá nic společného. Jak policisté dnes vysvětlili, vozů tmavé barvy, které projížděly kolem domu před útokem, bylo několik. A  jeden z nich byl ten pravý. Útočnici v něm seděli.

Žháři byli v tmavém autě

Kriminalista Luboš Valarián řekl, že několik z obviněných se po zatčení přiznalo. Dokazování u soudu by tak mohlo být díky tomu jednodušší.

Policisté zatkli ve středu večer v Bruntále celkem dvanáct podezřelých lidí z Moravskoslezského kraje. Proti osmi z nich se jim však nepodařilo najít důkazy, že mají se útokem ve Vítkově, něco společného. Tak je propustili.

Policisté odmítají říct, odkud přesně jsou obvinění mladíci. Jsou ve věku od dvaceti do třiceti let. Někteří mají záznamy v trestním rejstříku.

Na otázku, jestli je někdo z nich z Vítkova, odmítli odpovědět. Proč musela hořet právě dvouletá Natálie Siváková a její rodiče? To není stále jasné.

Zatím čtyři lidé jsou obviněni z trestného činu vraždy. Hrozí jim dvanáct až patnáct roků vězení. Z obecného ohrožení je policisté zatím neobvinili.

Případ šetřil a stále šetří speciální policejní tým s dvaceti lidmi. Během téměř čtyř měsíců prověřili skoro šest set lidí, kteří by mohli o útoku něco vědět. Jak se dostali k obviněným, nechtějí zatím prozradit. Podobně jako to, odkud jsou obvinění a jak se dostali právě k rodině z Vítkova.

Policisté jsou na to, že odhalili žháře z Vítkova, rozhodně pyšní. Podrobnosti si zatím nechávají pro sebe. Také z taktických důvodů, aby se obvinění nedozvěděli něco, co by vědět zatím neměli.

"Jde o historický okamžik v boji s extremismem," řekl náměstek ředitele severomoravské policie Dalimil Sypták.

Čtyři měsíce vyšetřování

Žháři zaútočili na romskou rodinu v noci z 18. na 19. dubna. Do domu, kde spalo osm lidí, z toho čtyři děti, hodili zápalné láhve naplněné benzinem.

Vyšetřovací verze se soustředily na hlavní dva motivy: finanční a rasový. Rasistický motiv byl od začátku pravděpodobný kvůli způsobu provedení. Členka domácnosti také údajně slyšela ortel: "Cikáni, shoříte."

Nejvážněji byla při útoku popálená tehdy ještě ne dvouletá Natálie. Její rodiče, Anna Siváková a Pavel Kudrik, utrpěli vážná zranění, hlavně popáleniny na rukou a nohou. Jejich léčení je v současné době v podstatě ukončeno.

Těžce popálené dítě přežilo

Dítě však utrpělo popáleniny na osmdesáti procentech těla, což je u tak malých dětí většinou smrtelné. Dlouho byla v kritickém stavu, ale zázračně přežila.

Nedávno se její stav zlepšil natolik, že ji lékaři odpojili od přístrojů. Specialisté z ostravské fakultní nemocnice jí ošetřovali popálené tělo pomocí umělé kůže Integra, kterou teď nahrazují štěpy její vlastní kůže z nepopálených míst. Minulý týden ji probudili z umělého spánku. Krize pominula.

Policie řešila podobných útoků na Romy v minulosti řadu. Například v Krnově na Bruntálsku jich bylo v devadesátých letech několik. Při útoku v roce 1998 utrpěla popáleniny třetího stupně starší žena. Policie našla viníky, jeden šel do vězení.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy