Policie obvinila asistenta poslance Chaloupky z korupce

Martina Machová Martina Machová
16. 7. 2012 16:30
Vratislav Vařejka se chystá podat proti obvinění stížnost
Otto Chaloupka ve sněmovně.
Otto Chaloupka ve sněmovně. | Foto: Vojtěch Marek

Praha, Hodonín - Někdejší poslanecký asistent véčkaře Otty Chaloupky Vratislav Vařejka obdržel od policie obvinění z podplácení. 

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil sám Vařejka s tím, že se chystá proti obvinění podat stížnost.

"Přijde mi to absurdní. Celou dobu mne vyslýchali jako svědka," komentoval svou situaci.

Vratislav Vařejka obvinil na jaře 2011 svého někdejšího šéfa, že jej obíral o část jeho asistentského platu. Chaloupka naopak tvrdil, že Vařejka dával část svého platu dobrovolně na kampaň pro komunální volby.

Policie ovšem případ po roce zkoumání vyhodnotila tak, že Vařejka uplácel Chaloupku, aby mu ponechal jeho asistentské místo.

Zda si již vyzvedl obvinění i poslanec Chaloupka, nejde z oficiálních míst jednoznačně zjistit. Policie i státní zástupce nechtějí jeho případné obvinění šířeji komentovat. Jako důvod shodně uvádí, že ještě nedošlo k převzetí oficiálního vyrozumění, čímž je oficiálně stíhání odstartováno.

"Informaci o tom, jestli již bylo doručeno obvinění, dosud nemám," uvedl hodonínský žalobce Antonín Budiš.

To může znamenat, že dopis Chaloupkovi je ještě na cestě, nebo si jej poslanec ještě nestihl převzít. Sám Chaloupka se nechce k případu vyjadřovat. "Co je vám do toho," odbyl dotaz Aktuálně.cz.

A jak je možné, že obvinění doputovalo nejméně k Vařejkovi až měsíc po hlasování o vydání druhého aktéra kauzy - véčkaře Otty Chaloupky? "Čekali jsme, až nám doručí z Poslanecké sněmovny znění toho usnesení," tvrdí Budiš.

Jeho verzi potvrzuje i mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. "My nic nezdržujeme," uvedl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy