Policie navrhla znovu obžalovat exnáměstka Šišku

ČTK ČTK
31. 3. 2015 16:19
Šiška, kvůli jehož stíhání rezignoval v říjnu 2012 ministr Jaromír Drábek (TOP 09), čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.
Vladimír Šiška.
Vladimír Šiška. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Protikorupční policie navrhla obžalovat čtyři lidi v souvislosti s údajně zmanipulovanými IT zakázkami na provoz systému výplaty sociálních dávek, řekl mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej.

Podle informací ČTK mezi nimi figuruje bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška, který čelí obvinění také ve dvou dalších kauzách.

Šiška, kvůli jehož stíhání rezignoval v říjnu 2012 ministr Jaromír Drábek (TOP 09), čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Hrozí mu za to pět až 12 let vězení.

Bez veřejné soutěže

Podle policie uzavřelo ministerstvo práce a sociálních věcí v roce 2011 s několika firmami dohodu o tom, že obejdou povinnost vyhlásit veřejnou soutěž a rozdělí si trh s výplatou sociálních dávek.

Média dříve psala, že si firmy mohly přijít celkem na zhruba 386 milionů korun, což prý bylo o 180 milionů korun více, než by ministerstvo platilo, kdyby nechalo vše běžet při starém.

Podle informací Ibeheje v kauze vznikl "neoprávněný prospěch" zhruba 217 milionů korun.

Policie obvinila deset lidí

V kauze jsou podle dřívějších informací pražského vrchního státního zastupitelství stíháni jeden úředník ministerstva práce, jeden úředník ministerstva vnitra a dva zástupci soukromých společností.

Policie předloni v případu obvinila deset lidí, u šesti z nich ale žalobci trestní stíhání zastavili.

Kauza souvisí i s dalším Šiškovým trestním stíháním. Na postup ministerstva si totiž u antimonopolního úřadu stěžoval dlouhodobý dodavatel MPSV, softwarová společnost OKsystem.

Výměnou za jiné zakázky

Té pak Šiška údajně nabídl přidělení jiné zakázky výměnou za stažení stížnosti. Za to ho pražský městský soud potrestal šestiletým vězením za vydírání, odvolací senát však verdikt zrušil a soud bude věc znovu projednávat počátkem dubna.

Pražský městský soud má na stole ještě další obžalobu Šišky, která se týká údajného pokusu nezákonně přidělit miliardovou zakázku na kontrolu dávek firmě IBM. Kauzou se začne zabývat koncem května.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy