Policie navrhla obžalovat Českou poštu a Babišův Agrotec

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 10. 8. 2015 17:27
Případ se týká manipulace s veřejnými zakázkami České pošty. Celkem policie navrhla obžalovat 14 lidí a sedm firem. Vzniklá škoda je 2,5 milionu korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Policie navrhla obžalovat 14 lidí a sedm firem kvůli manipulacím se zakázkami České pošty. Mezi obviněnými firmami podle dřívějších informací médií figuruje hustopečský Agrotec, který patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO). Jako první informaci přinesl server HlídacíPes.org.

Kauzu nyní posoudí žalobci, kteří rozhodnou o tom, zda ji pošlou k soudu. "Vzhledem k obsáhlosti spisového materiálu rozhodnu o návrhu policejního orgánu v řádech měsíců," řekl Aktuálně.cz státní zástupce Zdeněk Matula.

Původně bylo v případu obviněno 15 lidí, u jedné osoby nakonec policie navrhla zastavit stíhání. Matula také vyčíslil celkovou škodu, která trestnou činností vznikla. "Škodu policejní orgán vyčíslil na cca 2,5 milionů korun," dodal státní zástupce.

Případ se týká manipulace s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce a například veřejnou podlimitní zakázkou, která se týkala autoprovozu. Mezi obviněnými fyzickými osobami podle informací médií figurují například zaměstnanci České pošty, stavebních společností a zaměstnanci Agrotecu.

Obviněné osoby i firmy jsou podle dřívějších informací žalobců podezřelé například ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Policie v dubnu zasahovala v centrále pošty

Policie kvůli kauze loni v dubnu zasahovala v centrále České pošty v pražské ulici Politických vězňů a v Olšanské ulici na Žižkově. O den později si detektivové odnesli dokumentaci i ze sídla Agrotecu.

Podle vyšetřovatelů měli peníze dostávat bývalý zástupce generálního ředitele Richard S. a exředitel úseku veřejných zakázek Jiří K. A jak dříve uvedl server Aktuálně.cz, byli oba již po prvním zásahu v budově České pošty obviněni. Policisté je dnes označují za hlavní osoby celé skupiny a podle serveru Neovlivni.cz inkasovali od 5 do 15 procent z veřejné zakázky.

Policisté jsou také přesvědčeni, že Richard S. s Jiřím K. postupovali při trestné činnosti tak, že se vždy dohodli na ceně za danou stavbu a poté o částce informovali zástupce spřátelené firmy, který následně nabídku České poště podal. Podle tohoto scénáře například probíhala soutěž na rekonstrukci jedné pošty ve východních Čechách za zhruba 1,18 milionu korun.

I když celková škoda není vysoká, má případ na starosti Vrchní státní zastupitelství v Praze, jelikož se podle něj mělo jednat o organizovaný zločin. Část případu se týká i firmy Agrotec. Ta podle vyšetřovatelů byla VIP dodavatelem. Tedy měla mu být prý ze strany manažerů České pošty věnována větší péči při přidělování zakázek.

Babiš: Je to výmysl

Firma Agrotec a její manažeři jsou obviněni kvůli veřejné osmnáctimilionové soutěži na dodávku pneumatik pro Českou poštu, kterou státní podnik nakonec zrušil. Policistům však ke stíhání podle Neovlivni.cz stačilo zaznamenat hovory a schůzky manažerů, na kterých si zmanipulování této zakázky domlouvali.

Ministr financí Andrej Babiš celou kauzu označuje za vymyšlenou. "Je to pro mě účelová kauza s cílem mě poškodit," uvedl v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který v představenstvu Agrotecu působil, prohlásil, že ctí presumpci neviny.

"V průběhu trestního řízení nebudu dělat závěry o vině či nevině těch lidí. Ať posoudí celý případ nezávislý soud," uvedl pro ČTK Faltýnek. Podle státního zástupce Zdeňka Matuly během vyšetřování k ovlivnění případu ze strany politiků nedošlo. "Do průběhu vyšetřování nebylo kýmkoli nezákonně zasahováno," prohlásil Matula.

Detektivové však během šetření dospěli k závěru, že proti jedné osobě nemají dostatek důkazů a tak žalobci navrhli, aby v jejím případě trestní stíhání zastavil. Dosud bylo v kauze obviněno celkem 15 lidí.

Vyšetřování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu dopadlo přímo i na Českou poštu, v ní spustil ministr vnitra Milan Chovanec hloubkovou kontrolu. O jejích závěrech ještě vnitro neinformovalo. Česká pošta provozuje kolem 3 200 poboček a zaměstnává přes 30 tisíc lidí. Roční tržby se pohybují kolem 20 miliard korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy