Žalobce žádá soud o vazbu pro jednoho z šesti obviněných kvůli zakázkám na železnici

Lukáš Prchal Petr Koděra Lukáš Prchal, Petr Koděra
Aktualizováno 24. 3. 2016 14:23
Po úterní razii kvůli zakázkám na železnici navrhl státní zástupce vzít do vazby jednoho z obviněných. V úterý bylo zadrženo šest lidí, jejich jména zatím protikorupční policie nezveřejnila. Jedním ze zadržených je podle informací online deníku Aktuálně.cz Antonín Blažek, bývalý náměstek státního podniku České dráhy a nynější generální ředitel Výzkumného ústavu železničního (VUZ), který pod dráhy spadá. Kromě něj policie zadržela i ředitele pro techniku a rozvoj VUZ Petra Kavána. Ani jednoho se však návrh na vazbu netýká.
Policejní zásah v pražské pobočce Sudopu
Policejní zásah v pražské pobočce Sudopu | Foto: Lukáš Prchal

Praha - Státní zástupce Ondřej Trčka navrhl kvůli úterní rozsáhlé razii na Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) a v dalších firmách po celé republice vzít jednoho z obviněných do vazby.

Protikorupční policie už v úterý obvinila v souvislosti se stavebními zakázkami na české železnici šest lidí a tři firmy. Zatímco firmy Asociace podniků z oblasti železničního dodavatelského průmyslu a Strabag Rail odmítly, že by u nich byl někdo obviněn, další firmy jako Metroprojekt, Sudop a Valbek se k razii zatím nechtěly vyjádřit.

„Nebudeme k tomu jako společnost poskytovat žádné stanovisko,“ řekl generální ředitel Metroprojektu, kde v úterý policisté také byli, David Krása.

Kriminalisté ale podle informací online deníku Aktuálně.cz viní Antonína Blažka, bývalého náměstka státního podniku České dráhy a nynějšího generálního ředitele Výzkumného ústavu železničního (VUZ), který pod dráhy spadá. Kromě něj policie obvinila i ředitele pro techniku a rozvoj VUZ Petra Kavána. Další jména stíhaných policie zatím neuvedla.

Ani jednoho z nich však žalobce podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka do vazby vzít nechce. „Policie neshledala důvod pro uvalení vazby na generálního ředitele akciové společnosti VUZ Antonína Blažka a ředitele pro techniku a rozvoj VUZ Petra Kavána. Oba pánové jsou již opět na svém pracovišti,“ řekl Aktuálně.cz Joklík.

Podle Joklíka ale budou České dráhy jako mateřská společnost žádat vysvětlení a bližší informace, které zatím nemají. "Na jakékoliv závěry je ale příliš brzy," řekl Joklík.

Blažek ani Kaván se zatím ke svému trestnímu stíhání nevyjádřili. Ve čtvrtek už sice přišli po propuštění do svých kanceláří ve výzkumném ústavu, redakce je tam ale nezastihla. "Oba odjeli na služební cestu. Jde o dopravní konferenci v Pardubicích," uvedla Blažkova sekretářka.

Zasahovalo se po celé republice

Kromě sídla správců kolejí policie navštívila v úterý ministerstvo dopravy, pražskou pobočku projektantské firmy Sudop, která je takřka monopolním dodavatelem železničních projektů pro SŽDC, v liberecké projektantské firmě Valbek nebo v ústecké stavební společnosti Strabag Rail, která pod dřívějším názvem Viamont patřila exministru dopravy Aleši Řebíčkovi z ODS.

Pro dokumenty si detektivové došli i do sídla Asociace podniků z oblasti železničního dodavatelského průmyslu. Její ředitelka Marie Vopálenská odmítla zásah komentovat s tím, že by porušila mlčenlivost.

Stíhání se podle žalobce týká trestných činů pletichy při zadání veřejné zakázky, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

Další zprávy