Za prodej bytů v centru Prahy policie navrhla obžalovat 30 lidí včetně tří exstarostů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 14. 12. 2021 17:18
Přes 30 lidí navrhla policie obžalovat kvůli údajně nevýhodnému prodeji bytů v Praze 1. Informovala o tom Česká televize. Podle dřívějších informací Seznam Zpráv čelí stíhání úředníci a bývalí i současní politici včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého (tehdy TOP 09). Podle vyšetřovatelů způsobili městské části škodu 32,3 milionu korun. Lomecký už v minulosti vinu odmítl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Economia

"V druhé polovině listopadu byl ve věci policejním orgánem předložen návrh na podání obžaloby," řekl České televizi dozorující státní zástupce Jan Lelek. V případu bylo původně obviněno 36 lidí. Dva podle žalobce zemřeli, čtyři obvinění uzavřeli dohodu o vině a trestu. Tu podle Lelka ještě musí projednat soud.

Vyšetřování se týká hlasování o privatizaci bytů v období od roku 2010 do roku 2018, kdy byl Lomecký starostou Prahy 1. Případem se nyní policie zabývala podruhé, trestní stíhání poprvé zastavil žalobce, který chtěl podle Seznam Zpráv nechat vypracovat nový znalecký posudek týkající se údajně způsobené škody. V původním zastaveném stíhání policisté tvrdili, že pod cenou bylo prodáno 23 bytů s celkovou škodou přes 41 milionů korun, následně vyčíslili škodu zhruba o devět milionů korun nižší.

Server napsal, že mezi obviněnými jsou vedle Lomeckého i jeho zástupce Daniel Hodek (ČSSD) a další zastupitelé Filip Dvořák nebo Jan Bürgermeister (oba ODS). Kauza se tak týká hned tří bývalých starostů městské části, Dvořák vedl Prahu 1 poslední rok před nástupem Lomeckého, Bürgermeister v letech 1994 až 2002. Obvinění se týkalo také Jana Votočka (TOP 09) a Richarda Bureše (ODS), stíhán je i zastupitel Filip Kračman (TOP 09). Obviněná zastupitelka Jaroslava Janderová (ODS) letos zemřela na covid.

Za nedbalostní porušení povinnosti při správě cizího majetku a maření úkolu úřední osoby hrozí obviněným jeden rok až pět let vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Gazprom varoval, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent

Ruský Gazprom varoval, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent. Jeho vlastní vývoz a produkce vinou západních sankcí klesá.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Cena elektřiny na burze v Německu poprvé přesáhla 500 eur za megawatthodinu

Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu v úterý na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12 300 korun) za megawatthodinu. Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent, vzhůru ji tlačí hlavně omezování dodávek ruského plynu, informovala agentura Bloomberg.

Ceny na burze v Lipsku jsou pro Evropu zásadní. Analytici nepředpokládají, že cenový růst v nejbližší době poleví.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy