Policie navrhla kvůli dotačnímu podvodu v krkonošské kauze obžalovat osm lidí a firmu

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 1. 2020 13:17
Královéhradecká policie navrhla krajskému státnímu zastupitelství obžalovat osm lidí a jednu právnickou osobu v takzvané krkonošské kauze. Případ se týká dotačního podvodu, poškození finančních zájmů Evropské unie, zneužití pravomoci úřední osoby a dalších činů.
Případ souvisí s novou lanovkou na Sněžku.
Případ souvisí s novou lanovkou na Sněžku. | Foto: ČTK

Podrobnosti k případu policie nesdělila. Náměstek ředitele krajské policie pro službu kriminální policie a vyšetřování Jiří Karásek ani neřekl, kolika skutků se obvinění týká. Už dříve policisté informovali, že věc souvisí se stavbou a provozem nové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku.

"Byly poškozeny zájmy státu, míří to do hospodaření v oblasti životního prostředí a místní samosprávy. Spis jsme předali, je v moci státního zástupce, víc k tomu říci nemohu," řekl Karásek. Na začátku bylo obviněno devět lidí. Jeden během vyšetřování zemřel, jeho trestní stíhání tedy bylo zastaveno.

"V současné době bude státní zástupce zvažovat další postup, kdy by mohl i podat obžalobu proti těmto osobám," řekl Karásek.

Mezi obviněnými je podle dosavadních informací starosta Pece Alan Tomášek (SNK Sněžka) či bývalý ředitel Krkonošského národního parku Jan Hřebačka. Policie jména obviněných nepotvrdila. Obviněným hrozí podle právní kvalifikace až 12 let vězení.

Obvinění může padnout víc

Kriminalisté v souvislosti s případem prověřují dalších deset možných skutků zjištěných při vyšetřování, případně po zahájení trestního stíhání. "Toto prověřování se vesměs týká již obviněných osob, ale i dalších. Jsme na úplném začátku prověřování těchto dalších věcí," řekl Karásek. Nevyloučil, že budou obviněni i další lidé.

Podle dřívějších informací se takzvaná krkonošská kauza vztahuje k městu Pec pod Sněžkou a území svěřenému do péče Správy Krkonošského národního parku. Kriminalisté koncem října 2018 zajistili na několika místech na Trutnovsku, včetně Pece, materiály při domovních prohlídkách a při prohlídkách nebytových prostor u fyzických osob i veřejné správy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy