​Cesta pěti migrantů kamionem skončila ​u Frýdku, řidič o nich prý nevěděl

ČTK ČTK
8. 7. 2019 15:51
Policie v neděli ráno odhalila na Frýdecko-Místecku v kamionu jedoucím z Makedonie pět nelegálních migrantů z Afghánistánu. Řidič o tom, koho v návěsu veze, údajně neměl tušení. Pětice mladíků nyní poputuje do země, odkud do Česka přicestovali, nebo tam, kde už dříve požádali o azyl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

Makedonský řidič kamionu uvedl, že si všiml neobvyklých zvuků vycházejících z nákladového prostoru. Dostal strach a požádal o pomoc pracovníky čerpací stanice na Frýdecko-Místecku, kteří pak zavolali policii.

"Osoby se ukrývaly v nákladovém prostoru vozidla, aniž by o nich řidič věděl, cestou si ani nevšiml žádných podezřelých okolností," uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná. Dodala, že všech pět mužů ve věku okolo 20 let policistům cizinecké policie řeklo, že jsou z Afghánistánu.

Policisté ověřovali jejich totožnost a kontaktovali tlumočníka. Nyní zjišťují, za jakých okolností se dostali do vozu. "Z dosud zjištěných okolností vyplývá, že cizinci na území státu vstoupili neoprávněně, bez cestovního dokladu, platného víza či jiného povolení," řekla mluvčí.

Všechny podle ní s největší pravděpodobností čeká návrat do země, odkud do Česka přicestovali, případně do země, kde požádali o azyl. V tomto případě do Bulharska, Řecka či na Slovensko.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Česko okamžitě pozastaví veškeré licence na vývoz zbraní do Turecka

Česko s okamžitou platností pozastavilo vývozní licence na vojenský materiál do Turecka. Na svém twitterovém účtu o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Uvedl to po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO).

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se v pondělí zavázali, že státy EU budou koordinovat omezení vývozu zbraní do Turecka v reakci na tureckou vojenskou operaci v Sýrii. Havlíček zopakoval stanovisko premiéra, podle něhož je situace do určité míry důsledkem toho, že Evropská unie nejednala včas.

Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení vojenské akce, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a dalšími evropskými zeměmi svolala Radu bezpečnosti OSN. Ta se ale na svém čtvrtečním zasedání na společném prohlášení k turecké ofenzivě neshodla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy