Policie našla na palestinské ambasádě ilegální zbraně

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
Aktualizováno 2. 1. 2014 16:26
Vyšetřovatelé smrt velvyslance vyšetřují jako usmrcení z nedbalosti, vyloučili vraždu.
Policie prohledává dům velvyslance.
Policie prohledává dům velvyslance. | Foto: Reuters

Praha - Policie našla v budově palestinské ambasády zbraně, které neprošly českou evidencí. Jejich počet ani druh není znám, podle neoficiálních zdrojů by ale vyzbrojily desetičlennou jednotku.

Policisté také vyloučili, že by velvyslance Džamála Muhammada Džamála, který zemřel po explozi trezoru, někdo úmyslně zabil.

"Vyšetřovatelé zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů usmrcení z nedbalosti a nedovolené ozbrojování," řekla policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Výsledky soudní pitvy velvyslance podle ní ukázaly, že příčinou smrti byl úrazový krvácivý šok.

Policisté podle šéfa pražské policie Martina Vondráška našli při prohlídce řadu stop. "Pokud se ptáte, zda to byly i zbraně, pak říkám, že ano," řekl ČTK. Jejich počet ani druh nechtěl kvůli probíhajícímu vyšetřování upřesnit.

"Následují genetická a balistická zkoumání," dodal. Podle něj policie mimo jiné zjišťuje, zda zbraně pocházejí z některé ze světových databází, nebo to, jak se na ambasádu dostaly.

Podle týdeníku Respekt našli policisté například samopaly, zbraně by podle něj stačily nejméně deseti lidem.

Mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová Aktuálně.cz řekla, že úřad informace o zadržených zbraních nemá. Proto podle ní není v současné době jasné, jak bude ministerstvo tuto situaci řešit. "Čekáme na další informace z vyšetřování, další kroky policie nebo expertizy," uvedla Grohová.

Podle jejích slov však palestinská mise probíhá v obou domech, kde k výbuchu došlo a z něhož se ambasáda stěhovala. Přechovávání zbraní na diplomatické půdě navíc odporuje zákonům.

Preventivní vyzbrojování

Podle Respektu se ale nemuselo jednat o zbraně, které by sloužily k nějakému útoku. "Palestinci se bojí útoků izraelského Mossadu. Všude na světě se pro jistotu vyzbrojují, i když tím porušují diplomatické úmluvy," řekl týdeníku důstojník české tajné služby.

Palestinský velvyslanec zemřel ve středu odpoledne poté, co otevřel bezpečnostní trezor ve své rezidenci. Palestinská strana původně tvrdila, že se jednalo o nepoužívaný trezor, který nikdo přes dvacet let neotevřel.

Mluvčí ambasády v Praze Nabíl Fahil ale ve čtvrtek řekl, že se jednalo o schránku, která se běžně používala. Nepopřel ani možnost, že šlo o úmyslný trestný čin.

České televizi řekl, že o žádných zbraních na půdě ambasády nevěděl.

Policie, BIS a premiér Jiří Rusnok se ale shodují na tom, že se nejednalo o teroristický útok. Na vyšetřování se chce podílet i palestinská strana.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 1 hodinou

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy