Policie napsala lidem dopis: Udávejte pěstitele trávy

Zpravodajská směna
20. 11. 2009 17:00
Národní protidrogová centrála varuje před velkopěstírnami
...a v velkopěstírně je takových rostlin ještě mnohem více. Policie chce, aby na ně lidé upozorňovali
...a v velkopěstírně je takových rostlin ještě mnohem více. Policie chce, aby na ně lidé upozorňovali | Foto: Reuters

Praha/Cheb - Policie začala používat nové zbraně v boji s komerčními pěstitely marihuany - občanskou angažovanost.

V dopise, který Národní protidrogová centrála (NPC) rozeslala občanům v Karlovarském kraji, vyzývá, aby lidé nahlašovali tajné pěstírny pěstírny policii.

"Pomozte proto, jako svědomití občané, Policii ČR při odhalování těchto pěstíren tím, že budete všímaví ke svému okolí a svá případná podezření na výskyt nelegálních pěstíren oznamte nám, policii," píše v dopise Jakub Frydrych, ředitel NPC.

Policie upozorňuje na nebezpečí, které tyto výrobny měkkých drog způsobují svému okolí.

"Domy s pěstováním marihuany mají často vztah ke kriminálním živlům a k organizovanému zločinu. Zjistilo se, že jedinci spojení s pěstební činností nosili zbraně a mohli by být považováni za nebezpečné," varuje Frydrych.

Policie také upozorňuje na to, že velkovýrobny marihuany potřebují hodně velkou intenzitu světla a jejich provozovatelé se kvůli tomu často nelegálně připojují k elektrické síti.

"Sousedi jsou vystaveni riziku požáru nebo smrti elektrickým proudem. Tím že se kombinuje zbudování přívodu vody a větrání pro pěstební činnost, dům se stává pro příští obyvatele neobyvatelným," zdůrazňuje policie v dopisu, který rozesílala především na Chebsku.

Ne proti malým pěstitelům!

Terapeut a odborník na protidrogovou léčbu Jiří Pressl s novou policejní strategií souhlasí, počet velkopěstíren v České republice podle něj v posledních letech výrazně stoupnul.

Plán Národní protidrogové centrály ale nehájí bezvýhradně.

"Pokud se plán týká velkopěstíren marihuany, které jsou čistě komerčními podniky, pak je to v pořádku. Ale kdyby se měla policie tímto způsobem zaměřovat na jednotlivé pěstitele, bylo by to špatně," řekl Aktuálně.cz Pressl.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy