Policie má stopy, jak najít matku Vendelína Čtvrtka

Eliška Bártová Eliška Bártová
13. 2. 2008 20:33
Noví rodiče mohou po dnešku zažádat o adopci
Kojenecký ústav Krč. Tady spával Vendelín
Kojenecký ústav Krč. Tady spával Vendelín | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie má ještě indicie, díky nimž by mohla vypátrat matku Vendelína Čtvrtka - dítěte, které bylo před dvěma měsíci krátce po narození odloženo do kontejneru v Praze 4, kde ho náhodou zachránil bezdomovec.

"Ještě nebudeme případ odkládat," řekla Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Iva Knolová. "Máme nějaké indicie, které prověříme," uvedla.

Dítě se už dostalo do péče adoptivních rodičů a dnes vyprší termín, do něhož se mohou původní rodiče o Vendelína přihlásit.

Poté ztratí právní nárok dítě vychovávat.

V pátrání žádný zvrat

Případ Vendelína Čtvrtka je klasifikován jako pokus o vraždu a policie přiznala, že se jí dosud nepodařilo objevit něco, co by vyšetřování posunulo.

Fakta

Babybox byl nedaleko

  • Malého chlapce našel bezdomovec zabaleného v kontejneru v popelnici v Hrusické ulici v Praze 4-Záběhlicích. Proč matka dítě neodložila do nedalekého babyboxu není dosud jasné.
  • "Jsem z toho otřesený. Je to důkaz toho, že babyboxy nejsou všemocné," povzdechl si nedávno Ludvík Hess, předseda občanského sdružení, které v Česku zřizování baby boxů podporuje.
  • Od roku 2005 v Česku funguje šest babyboxů, kam mohou matky anonymně odkládat nechtěné děti. "Pokud zde rodič dítě odloží, nedopouští se žádného trestného činu," řekl Aktuálně.cz Hess.
  • Sdružení, které babyboxy v České republice provozuje se chystá v následujících měsících otevřít další − v nemocnicích v Ústí nad Orlicí, Mladé Boleslavi a Sokolově. Zároveň probíhají jednání i o dalších místech.

"Zatím ve vyšetřování nenastal žádný zvrat," řekla Knolová. "Neznáme totožnost matky, ani to, kdo dítě do kontejneru odložil."

Policie tají i to, jaká zjištění k případu má a co by tedy mohlo k odhalení Vendelínových rodičů přispět. "Jedná se o nezletiletou osobu, takže žádná fakta nemůžeme poskytovat," uvedla mluvčí, která neurčitě mluví i o vyhlídkách, které policie má.

"Šance, že se rodiče najdou tu samozřejmě vždycky je," uvedla například.

Lidé pomáhající opuštěným dětem se však shodují, že v podobných případech jsou naděje na vyřešení případu nízké.

Tolerantní rodiče

Vendelín Čtvrtek byl nalezen 13. prosince loňského roku a život mu kromě nálezce zachránili i lékaři v nemocnici v Praze-Krči.

V době, kdy byl chlapec v nemocnici, magistrát vybral čtyři z deseti párů, které o odloženého chlapce projevily zájem.

Náhradní rodiče se museli smířit s tím, že neznají anamnézu dítěte. Vybraný pár, kterému magistrát chlapce nabídl, byl také nejtolerantnější k možnosti, že matka může být drogově závislá.

Ke konci ledna se pár žijící v Praze přišel do kojeneckého ústavu na dítě podívat. "Napřed působili rozpačitě a nebyli rozhodnuti," říká ředitelka ústavu Jaroslava Lukešová. "Když se ale na něj přišli podívat znovu, měli už jasno."

Následující den si chlapce odvezli domů, i s nejistotou, že se o něj stále ještě mohou přihlásit jeho biologičtí rodiče.

Volný Vendelín

Tato nejistota dnes končí. Soudu už však nic nebrání vydat rozhodnutí o tom, že Vendelín je právně volný. Zároveň pár, u kterého chlapec žije, může požádat o prozatímní péči. Po třech měsících pak mohou zažádat o adopci.

Do roka dítěte mohou jeho náhradní rodiče Vendelína ještě "vrátit." To pro případ, že by se u něj projevila nečekaná zdravotní komplikace, kterou by rodina nebyla schopna zvládnout.

Poté už bude adopce platit natrvalo.

PŘEČTĚTE SI VÍCE:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy