Policie má jména dvou mužů, kteří útočili na Topolánka

Domácí Kateřina Eliášová, Domácí
23. 8. 2009 11:45
Kamení létalo v Hustopečích, zraněn byl i manažer ODS Zdeněk Mokrý
Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen
Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen | Foto: ODS

Brno - Policisté znají jméno majitele auta s pražskou poznávací značkou, kterým v pátek odjeli z Hustopečí na Břeclavsku pachatelé útoku na expremiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka. Policie ho podezírá z toho, že byl jedním z útočníků a řídil auto při odjezdu z Hustopečí.

Podle břeclavské policejní mluvčí Alice Čechové znají totožnost ještě jednoho člověka, který se údajně na útoku podílel.  Řidiče černého passatu ani druhého podezřelého policisté podle mluvčí ještě nenašli ani nevyslechli. "Pátrání probíhá v Praze i na jiných místech v Česku," uvedla Čechová.

Odmítla přitom prozradit, na základě jakých stop či svědectví zjistili policisté jméno druhého útočníka. Nechtěla komentovat ani motiv útoku. Čtveřice mužů házela na Topolánka kameny a trefila jej do hlavy.

Útok na objednávku?

Televize Nova v sobotu uvedla, že se jí odpoledne přihlásil muž, který o sobě tvrdí, že je jedním z útočníků. Řekl prý, že útok si u něj někdo objednal. Jméno a motiv zadavatele ale podle Novy nelze zatím říct.

Foto: Ludvík Hradilek

"Nemůžeme v těchto chvílích ověřit ani totožnost toho muže, který s námi mluvil, ani to, zda říká pravdu," uvedl reportér televize. Podle Novy však znal dosud nezveřejněné detaily z útoku.

"Kameny nikdo z nás neházel. Byla použita pouze vajíčka. Těch vajíček bylo pouze pár a nebylo to ani tak, že bychom mířili přímo. Bylo to jen o rozruchu," řekl Nově neznámý muž.

Nicméně břeclavská policejní mluvčí Alice Čechová variantu objednaného útoku odmítá: "Nemáme zatím absolutně žádný náznak toho, že by to bylo provedeno na objednávku."

Již v sobotu ráno policie řekla, že zná  jméno majitele auta s pražskou poznávací značkou, kterým dotyční odjeli z místa činu. Registrační značku ohlásili policistům svědkové incidentu. Policisté zmobilizovali hlídky na nedaleké dálnici, útočníkům se ale podařilo z místa činu odjet. V sobotu ráno už dálniční policie po vozidle nijak systematicky nepátrala.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Havla: Kámen vržený na jakéhokoli politika je útokem na demokracii. Je útokem na každého z vás

Později potvrdila, že řidič byl jedním z útočníků a že už zná i jméno dalšího ze spolupachatelů. Za výtržnictví a útok na veřejného činitele jim podle ČT24 hrozí až tři roky vězení.

Incident, při kterém Topolánek utržil krvácející ránu nad okem, se odehrál v Hustopečích na místním koupališti během předvolebního mítinku kolem páté hodiny odpolední. Podle zjištění Aktuálně.cz byl lehce zraněn také místní manažer ODS Zdeněk Mokrý. Dostal kamenem do ramene.

Předseda ODS už odmítl možnost změn ve své kampani, které by měly vést ke zvýšení jeho bezpečnosti. "My jsme žádnou ochranku neměli, žádnou ochranku dělat nebudeme, program nerušíme. Nemám pocit, že bychom měli cokoliv měnit," řekl v sobotu Topolánek.

Foto: Ludvík Hradilek

Ministr vnitra Martin Pecina přislíbil, že na předvolební mítinky politických stran dohlédne víc policistů.  "To, co se stalo, je alarmující a my jsme povinni s tím něco dělat," řekl Týdnu.

Na případu však nebudou pracovat speciální útvary. "Z pohledu společenské bezpečnosti jde o vážnou věc, ale nejde o organizovaný zločin nebo něco podobného. Jde o jedince," vysvětlil ministr.

Jak se to stalo?

"Po skončení beachvolejbalového zápasu obstoupili Topolánka čtyři mladíci. Začali ho slovně napadat. A pak po něm bez varování hodili kámen," popsal pro Aktuálně.cz incident mluvčí strany Martin Kupka.

Přímým svědkem byl také manažer Mokrý, kterého hned vyslechla policie. "Mirek Topolánek zrovna zakončoval zápas beachvolejbalu a odcházel. Ti mladíci na něj začali něco halekat. Nebylo jim ale moc rozumět. Ne, že by byli opilí, to ne. Vypadali střízlivě. A velmi připraveně," popsal pro Aktuálně.cz Mokrý. "Pak byl Mirek Topolánek zasažen kamenem nad okem. A ti mladíci začali házet i další kameny na kolemstojící."

Kámen expremiéra zasáhl nad pravým okem. "Byl to ale spíš menší kámen, protože ho to skoro vůbec nezranilo," řekla Aktuálně.cz mluvčí břeclavské policie Alice Čechová.

Ta popřela, že by mladíci nejprve házeli po Topolánkovi vajíčka, ke kterým se "připletl" kámen, jak napsala některá média. "To mohu vyloučit," řekla. Topolánka ošetřil místní plavčík, pak pokračoval dál v kampani.

Vyšetřování

ODS podle informací Aktuálně.cz již podala na výtržníky trestní oznámení. "Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele, protože si myslíme, že házet kamenem bez upozornění není fér," řekl pro Aktuálně.cz Mokrý.

Informaci potvrdila mluvčí policie Čechová. "Jednalo se o čtyři muže s oholenými hlavami, kteří po útoku nastoupili do modrého passata a odjeli neznámo kam," uvedla s tím, že policisté po mužích zatím bezvýsledně pátrají. "Zatím nevíme, jestli z koupaliště jeli na Břeclav nebo na Brno. Víme jen, že měli pražskou espézetku."

Podle Mokrého bylo inkriminované auto stříbrný passat se stříbrnou poznávací značkou. "Ale místní to opravdu asi nebyli, odjeli s autem s pražskou poznávací značkou, což není v Hustopečích příliš obvyklé."

Odsuzujeme, ale nevolte ho

Útok již odsoudili politici včetně premiéra Jana Fischera. Jako první se ozval Jiří Paroubek, který byl sám během kampaně před volbami do Evropského parlamentu obětí vajíčkometačů.

"Ostře odsuzuji fyzický útok na Mirka Topolánka a vyjadřuji mu plnou lidskou solidaritu. Pevně věřím, že Policie ČR učiní vše proto, aby pachatelé tohoto zákeřného útoku byli co nejrychleji odhaleni a potrestáni," napsal Paroubek.

Vzápětí přišlo i stanovisko hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD), jemuž Topolánka poslední měsíc úřaduje "v revíru": Šéf ODS je lídrem strany v tomto kraji.

"Je tisíc důvodů proč Mirka Topolánka nevolit poslancem na jižní Moravě, ale žádný důvod pro to, hodit po něm kamenem. Nechci, aby byl Mirek Topolánkem po říjnu českým premiérem, ale dnešní napadení v Hustopečích odsuzuji," napsal Hašek.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy