Policie má jména dvou mužů, kteří útočili na Topolánka

Domácí Kateřina Eliášová, Domácí
23. 8. 2009 11:45
Kamení létalo v Hustopečích, zraněn byl i manažer ODS Zdeněk Mokrý
Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen
Fotografie Mirka Topolánka poté, co na něj v Hustopečích čtyři muži hodili kámen | Foto: ODS

Brno - Policisté znají jméno majitele auta s pražskou poznávací značkou, kterým v pátek odjeli z Hustopečí na Břeclavsku pachatelé útoku na expremiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka. Policie ho podezírá z toho, že byl jedním z útočníků a řídil auto při odjezdu z Hustopečí.

Podle břeclavské policejní mluvčí Alice Čechové znají totožnost ještě jednoho člověka, který se údajně na útoku podílel.  Řidiče černého passatu ani druhého podezřelého policisté podle mluvčí ještě nenašli ani nevyslechli. "Pátrání probíhá v Praze i na jiných místech v Česku," uvedla Čechová.

Odmítla přitom prozradit, na základě jakých stop či svědectví zjistili policisté jméno druhého útočníka. Nechtěla komentovat ani motiv útoku. Čtveřice mužů házela na Topolánka kameny a trefila jej do hlavy.

Útok na objednávku?

Televize Nova v sobotu uvedla, že se jí odpoledne přihlásil muž, který o sobě tvrdí, že je jedním z útočníků. Řekl prý, že útok si u něj někdo objednal. Jméno a motiv zadavatele ale podle Novy nelze zatím říct.

Foto: Ludvík Hradilek

"Nemůžeme v těchto chvílích ověřit ani totožnost toho muže, který s námi mluvil, ani to, zda říká pravdu," uvedl reportér televize. Podle Novy však znal dosud nezveřejněné detaily z útoku.

"Kameny nikdo z nás neházel. Byla použita pouze vajíčka. Těch vajíček bylo pouze pár a nebylo to ani tak, že bychom mířili přímo. Bylo to jen o rozruchu," řekl Nově neznámý muž.

Nicméně břeclavská policejní mluvčí Alice Čechová variantu objednaného útoku odmítá: "Nemáme zatím absolutně žádný náznak toho, že by to bylo provedeno na objednávku."

Již v sobotu ráno policie řekla, že zná  jméno majitele auta s pražskou poznávací značkou, kterým dotyční odjeli z místa činu. Registrační značku ohlásili policistům svědkové incidentu. Policisté zmobilizovali hlídky na nedaleké dálnici, útočníkům se ale podařilo z místa činu odjet. V sobotu ráno už dálniční policie po vozidle nijak systematicky nepátrala.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Havla: Kámen vržený na jakéhokoli politika je útokem na demokracii. Je útokem na každého z vás

Později potvrdila, že řidič byl jedním z útočníků a že už zná i jméno dalšího ze spolupachatelů. Za výtržnictví a útok na veřejného činitele jim podle ČT24 hrozí až tři roky vězení.

Incident, při kterém Topolánek utržil krvácející ránu nad okem, se odehrál v Hustopečích na místním koupališti během předvolebního mítinku kolem páté hodiny odpolední. Podle zjištění Aktuálně.cz byl lehce zraněn také místní manažer ODS Zdeněk Mokrý. Dostal kamenem do ramene.

Předseda ODS už odmítl možnost změn ve své kampani, které by měly vést ke zvýšení jeho bezpečnosti. "My jsme žádnou ochranku neměli, žádnou ochranku dělat nebudeme, program nerušíme. Nemám pocit, že bychom měli cokoliv měnit," řekl v sobotu Topolánek.

Foto: Ludvík Hradilek

Ministr vnitra Martin Pecina přislíbil, že na předvolební mítinky politických stran dohlédne víc policistů.  "To, co se stalo, je alarmující a my jsme povinni s tím něco dělat," řekl Týdnu.

Na případu však nebudou pracovat speciální útvary. "Z pohledu společenské bezpečnosti jde o vážnou věc, ale nejde o organizovaný zločin nebo něco podobného. Jde o jedince," vysvětlil ministr.

Jak se to stalo?

"Po skončení beachvolejbalového zápasu obstoupili Topolánka čtyři mladíci. Začali ho slovně napadat. A pak po něm bez varování hodili kámen," popsal pro Aktuálně.cz incident mluvčí strany Martin Kupka.

Přímým svědkem byl také manažer Mokrý, kterého hned vyslechla policie. "Mirek Topolánek zrovna zakončoval zápas beachvolejbalu a odcházel. Ti mladíci na něj začali něco halekat. Nebylo jim ale moc rozumět. Ne, že by byli opilí, to ne. Vypadali střízlivě. A velmi připraveně," popsal pro Aktuálně.cz Mokrý. "Pak byl Mirek Topolánek zasažen kamenem nad okem. A ti mladíci začali házet i další kameny na kolemstojící."

Kámen expremiéra zasáhl nad pravým okem. "Byl to ale spíš menší kámen, protože ho to skoro vůbec nezranilo," řekla Aktuálně.cz mluvčí břeclavské policie Alice Čechová.

Ta popřela, že by mladíci nejprve házeli po Topolánkovi vajíčka, ke kterým se "připletl" kámen, jak napsala některá média. "To mohu vyloučit," řekla. Topolánka ošetřil místní plavčík, pak pokračoval dál v kampani.

Vyšetřování

ODS podle informací Aktuálně.cz již podala na výtržníky trestní oznámení. "Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele, protože si myslíme, že házet kamenem bez upozornění není fér," řekl pro Aktuálně.cz Mokrý.

Informaci potvrdila mluvčí policie Čechová. "Jednalo se o čtyři muže s oholenými hlavami, kteří po útoku nastoupili do modrého passata a odjeli neznámo kam," uvedla s tím, že policisté po mužích zatím bezvýsledně pátrají. "Zatím nevíme, jestli z koupaliště jeli na Břeclav nebo na Brno. Víme jen, že měli pražskou espézetku."

Podle Mokrého bylo inkriminované auto stříbrný passat se stříbrnou poznávací značkou. "Ale místní to opravdu asi nebyli, odjeli s autem s pražskou poznávací značkou, což není v Hustopečích příliš obvyklé."

Odsuzujeme, ale nevolte ho

Útok již odsoudili politici včetně premiéra Jana Fischera. Jako první se ozval Jiří Paroubek, který byl sám během kampaně před volbami do Evropského parlamentu obětí vajíčkometačů.

"Ostře odsuzuji fyzický útok na Mirka Topolánka a vyjadřuji mu plnou lidskou solidaritu. Pevně věřím, že Policie ČR učiní vše proto, aby pachatelé tohoto zákeřného útoku byli co nejrychleji odhaleni a potrestáni," napsal Paroubek.

Vzápětí přišlo i stanovisko hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD), jemuž Topolánka poslední měsíc úřaduje "v revíru": Šéf ODS je lídrem strany v tomto kraji.

"Je tisíc důvodů proč Mirka Topolánka nevolit poslancem na jižní Moravě, ale žádný důvod pro to, hodit po něm kamenem. Nechci, aby byl Mirek Topolánkem po říjnu českým premiérem, ale dnešní napadení v Hustopečích odsuzuji," napsal Hašek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy