Policie: Lihová mafie ošidila ČR na dani o tři miliardy

Domácí Domácí
17. 1. 2014 14:01
Spolek řídil podnikatel Radek Březina, policie celkem obvinila 15 lidí
Policie ČR.
Policie ČR. | Foto: Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje

Praha - Policistům se při vyšetřování podvodů s nezdaněným lihem po letech podařilo rozbít lihovou mafii v České republice. Hlavou této zločinecké organizace měl být podle policistů podnikatel Radek Březina. Policisté zajistili celkem 2 295 000 litrů nelegálního lihu, státu tím vznikla škoda minimálně 3 miliardy korun, oznámil žalobce Petr Šerda.

Cekem bylo obviněno 15 lidí a provedeno zhruba 110 prohlídek. Mezi obviněnými jsou podle policie osoby ze všech úrovní organizace.

"Dostali jsme se na vrchol lihové mafie v Česku," uvedl na konferenci státní zástupce Pavel Komár.

Hlava mafie Radek Březina nyní může dostat 10 a půl až 16 let vězení. Při výslechu ve vazbě dokonce nabídl detektivovi ÚOOZ úplatek deset milionů korun výměnou za to, že bude ovlivňovat trestní řízení v jeho prospěch.

"Policista tuto nabídku samozřejmě nepřijal a vše nahlásil svým nadřízeným. Jsem pyšný, že takové lidi u policie máme," řekl ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.

Březina se nesnažil ovlivňovat jen policii, ale také soudce, žalobce a prostřednictvím své manželky, která je v kauze také obviněna, dokonce uspořádal školení svědků, aby vypovídali v jeho prospěch.

"Rozpracování této skupiny bylo pro nás velmi složité. Tyto osoby se ve svém teritoriu cítily naprosto bezpečně. Hlavní osoba se nebála uchýlit ani k nejhrubšímu násilí. Měl (Březina) filozofii, že každý se dá koupit, jen záleží na ceně. Jsem velice rád, že u našeho policisty se mu to nepovedlo," uvedl Šlachta.

Současný zásah na nelegální obchod s lihem je vyvrcholením více než roční práce a poznatků z minulých kauz. Poslední akce s názvem Cela proběhla tento týden. Podle Šlachty ale vyšetřování, které začalo u metanolové kauzy, ještě nekončí. Policie se chce případem dále zabývat a dopátrat se další možné trestné činnosti, která s ním souvisí.

Do vazby se po úterním zásahu dostala například Březinova žena Stanislava, jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga, bývalý šéf společnosti Morávia-Chem Radovan Dalajka, jednatel Morávia-Chem Radek Menšík, Ivan Kovařík a další dva Březinovi spolupracovníci. U všech prý existuje obava, že by ovlivňovali svědky, u většiny i hrozba útěku. Obvinění převáděli desítky až stovky milionů korun na další osoby, aby podvod kamuflovali.

 

Právě se děje

Další zprávy