Policie hledala důkazy na Grygárka, odnesla odposlech

Radek Nohl Sabina Slonková, Radek Nohl
27. 2. 2012 22:36
Vyšetřovatelé hledali v kanceláři Rampulova náměstka důkazy o úniku informací

Praha - Současná bitva mezi vrchním státním zástupcem Vlastimilem Rampulou na jedné straně a nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem, jeho náměstkem Stanislavem Mečlem a ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem na straně druhé je ve skutečností zápasem o to, zda ve své funkci zůstane Libor Grygárek.

Bývalý komunistický prokurátor je poslední roky klíčovou osobou, která reprezentuje stát v boji proti korupci a ekonomickému zločinu.

Je to právě náměstek vrchního státního zástupce, který měl v uplynulých letech většinu těchto nejdůležitějších kauz pod palcem. Buď jeho lidé na práci policistů dohlíželi, nebo měl z titulu své funkce přístup k informacím o vyšetřování.

A byla to právě Grygárkova kancelář, kam policie podle informací Aktuálně.cz umístila odposlechové zařízení, které Mečl nechal 17. února policisty odmontovat.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu totiž pod taktovkou Rampulových a Grygárkových odpůrců v justici vyšetřuje náměstkovy kontakty, oficiálně kvůli údajnému podezření z vynášení informací.

Žalobci: Kauzu můžeme otevřít. Kdykoliv

Spis leží na stole Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. To před několika týdny oznámilo, že pachatele úniku informací ani přes několikaměsíční vyšetřování policisté nevypátrali. Teď ale jeho zástupci připouštějí, že je případ stále "živý".

"Nyní je v takové fázi, že je možné ho kdykoliv otevřít," řekl Aktuálně.cz ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Petr Šereda.

Stanislav Mečl a Jiří Pospíšil.
Stanislav Mečl a Jiří Pospíšil. | Foto: ČTK

Odposlech Grygárkovy kanceláře se tak podle neoficiálních informací stal jednou z posledních cest, jak získat možný důkaz. "Nemůžu to potvrdit, ani vyvrátit," dodal Šereda.

Rampulova skupina je přesvědčena, že samotný odposlech i jeho montáž a demontáž byly protizákonné: tedy je nepovolil soud a nešlo o schválenou policejní operaci.

Že se nejednalo o běžnou akci, tvrdí také mluvčí pražského vrchního soudu Jan Fořt. Právě v jeho budově vrchní státní zastupitelství sídlí. Vedení soudu tak stejně jako Rampula vyhodnotilo prohledávání Grygárkovy kanceláře v nočních hodinách jako situaci mimořádnou.

Video rozbouřilo vášně

Naopak Zeman a Mečl opakovaně zdůraznili, že to, co proběhlo v Grygárkově kanceláři, bylo zcela v souladu se zákonem. Detaily akce ale odmítli zveřejnit. Oba tvrdí, že se jednalo o utajenou akci a vyzrazením dalších detailů by ohrozili vyšetřování případu.

Pavel Zeman.
Pavel Zeman. | Foto: Jan Langer

Tím, že Rampula v pátek zveřejnil video, na němž Mečl pouští dvě osoby do Grygárkovy kanceláře, se však spor mezi žalobci ještě více vyhrotil.

Rampula přitom podle informací Aktuálně.cz v neděli Zemana kontaktoval proto, aby se s ním domluvil na schůzce. Kdy by se mohli žalobci sejít, ale není zatím jasné.

Zemanova mluvčí Helena Markusová uvedla, že právě po schůzce s Rampulou a Mečlem se nejvyšší státní zástupce rozhodne, jak bude ve sporu s pražským vrchním státním zástupcem dále postupovat.

Pospíšil již dříve řekl, že na začátku tohoto týdne podá kasační stížnost proti verdiktu Městského soudu v Praze, který rozhodl, že se Rampula může vrátit zpět.

 

Právě se děje

Další zprávy