Policie dopadla mezinárodní gang, který padělal doklady

ČTK ČTK
15. 6. 2015 11:48
Mezinárodní skupina falšovala především cestovní pasy a řidičské průkazy. Tři členové gangu jsou stíháni vazebně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Praha - Policie odhalila pětičlenný gang, který padělal doklady. Mezinárodní skupina se zabývala například falšováním cestovních pasů a řidičských průkazů. Hrozí jim za to až deset let vězení. Tři členové gangu jsou stíháni vazebně.

Gang podle policie působil od roku 2013 v Česku, Litvě a na Slovensku. Kromě řidičských průkazů a pasů gang údajně falšoval také litevské rejstříky trestů. Padělané doklady byly vyráběny v Litvě, odkud směřovaly do Česka ke koncovým odběratelům. Později se gang zaměřil také na provádění přepisů obchodních společností na neexistující osoby.

Hlavou gangu a hlavním organizátorem nelegální činnosti byl podle policie osmapadesátiletý Čech, který trvale žije na Slovensku. "Podle jeho pokynů měli ostatní zajišťovat objednávky na padělané doklady a od zájemců z Čech, ale i ze zahraničí vybírat zálohy na výrobu požadovaných dokladů ve výši zhruba 30 000 korun," uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Detektivové zadrželi na konci května na Brněnsku a Ostravsku čtyři podezřelé ve věku od 22 do 55 let. Šlo o dva Čechy a dva Rusy. Šéf skupiny byl zatčen na Slovensku a nyní se koná řízení, aby byl vydán ke stíhání do Česka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy