Na 900 policistů a figurantů nacvičovalo zásahy proti demonstrantům nebo extremistům

ČTK ČTK
14. 9. 2022 14:02
Přibližně 900 policistů a figurantů ve středu v ulicích pevnostního města Josefov v Jaroměři na Náchodsku nacvičovalo zásahy při demonstracích či pochodech extremistů. Do akce nazvané Josefov 2022 se zapojily antikonfliktní týmy a pořádkové jednotky policie z celé republiky. Jde o největší celorepublikové cvičení za posledních deset let. Unikátní je i tím, že se konalo za běžného provozu.
Policie v Josefově za běžného provozu města nacvičuje zásahy při demonstracích
Policie v Josefově za běžného provozu města nacvičuje zásahy při demonstracích | Foto: ČTK

"Pouze na některé konkrétní méně frekventované ulice si požádala policie o zábor komunikace. Pro cvičení byla vytvořena tři stanoviště, na kterých se odehrávají paralelně jednotlivé děje modelových situací. Každá modelová situace se odehraje ve dvou stupních intenzity. Celkem je nacvičováno šest modelových situací během šesti hodin," řekla mluvčí Policejního prezidia Hana Rubášová.

Policisté například nacvičovali doprovod fotbalových fanoušků a zvládnutí jejich výtržností během trasy pochodu, zásah při střetu dvou shromáždění nebo při blokádě komunikace.

"Hlavním cílem (cvičení) je součinnost antikonfliktních týmů s pořádkovými jednotkami a ostatními subjekty. Na každém stanovišti máme nasazenou techniku, která odpovídá reálnému průběhu situace, tedy velitelský vůz, monitorovací vozidlo a běžné služební dopravní prostředky, kamery a podobně. Máme připravené také drony, ale déšť je zatím znemožňuje použít," řekl ředitel služby pořádkové policie policejního prezidia Petr Sehnoutka.

Do zinscenovaných střetů, při kterých nechyběly dýmovnice či skandování hesel "demonstrujících", se zapojilo přes 200 členů antikonfliktního týmu, zhruba 200 policistů pořádkových jednotek a figuranti z řad policie a žáků středních škol, nechyběli ani policejní psovodi. Celorepublikového cvičení se účastnily jako pozorovatelé také delegace z Norska, Slovenska, Polska, Rakouska a Moldávie.

Z pohledu záchranářů i policie byla akce bez komplikací. "Záchranáři ošetřili jen jednu oděrku u jednoho účastníka cvičení. Cvičení proběhlo naprosto bez komplikací. Děkujeme občanům Josefova, že jsme cvičení mohli uskutečnit, děkujeme všem za trpělivost," řekla odpoledne Rubášová.

Policejní cvičení sledovali také obyvatelé Josefova, někteří z oken bytů či při cestách městem za nákupy. "Přijela jsem do Josefova na návštěvu a byla jsem překvapená, co se tady děje. V dětství jsem v Josefově bydlela, ale takový cirkus tady nebyl ani, když tu byla armáda," řekla Iva z Děčína.

Podobně rozsáhlé cvičení policejních složek se naposledy konalo v roce 2010 také v Josefově. Tehdy více než 1300 policistů nacvičovalo v ulicích zásah proti extremistům a fotbalovým fanouškům. Jednalo se poprvé o celorepublikové cvičení pořádkových a speciálních pořádkových jednotek policie přímo v ulicích města, do té doby své zásahy trénovala policie například na uzavřených letištích.

VIDEO: Výcvik policie pomocí virtuální reality: Nejtěžší je oznámit úmrtí, říká Procházková

Jedním z nejtěžších momentů je pro policisty závažnou zprávu vyřknout. Například se podvědomě vyhýbají slovu “zemřel”. Právě s tím jim výcvik pomáhá. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy