Policie chce obžalovat 15 lidí za podvody při losovačkách

ČTK ČTK
28. 3. 2014 13:05
Na manipulaci se podle kriminalistů podíleli administrátoři veřejných zakázek, nikoliv zadavatelé.

Praha - Protikorupční policie v pátek navrhla obžalovat patnáct lidí obviněných ze zmanipulování takzvaných elektronických losovaček. 

Obvinění podle vyšetřovatelů způsobili škodu za více než 33 milionů korun. Za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů EU a dotační podvod hrozí každému z nich až deset let vězení.

Kriminalisté tvrdí, že obvinění zmanipulovali od ledna do října roku 2011 celkem jedenáct zadávacích řízení na veřejné zakázky, přičemž dokonat trestnou činnost se jim vzhledem k zásahu policie podařilo ve třech případech.

Mezi nejvýznamnější tendry, které se pokusili ovlivnit, patřila více než půlmiliardová zakázka na modernizaci silnic v Jihočeském kraji nebo tendr na rekonstrukci budovy v Kladně za 135 milionů korun.

Policie nekonkretizovala jména obviněných. Podle dřívějších informací Lidových novin však mezi ně patří i Ivana Salačová, klíčová svědkyně v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD).

Na manipulaci se podle vyšetřovatelů nepodíleli veřejní zadavatelé, ale profesionální administrátoři veřejných zakázek, jimi najímaní "losovači", výrobci losovacích zařízení a zvýhodňovaní dodavatelé.

Zaměřovali se na tendry, v nichž měl los omezit okruh zájemců na předem určený počet. Zajistili, aby se do další části řízení dostaly jen předem určené, vzájemně spolupracující firmy.

Obviněným se údajně dařilo ovlivňovat losování pomocí elektronických losovacích zařízení v podobě notebooků, do nichž nainstalovali speciální program vytvořený českou firmou.

Program pak vybral jen ty podnikatelské subjekty, jejichž identifikační čísla do losovacího zařízení předem zadala obsluhující osoba. Po skončení losování také automaticky odstraňoval veškerá data.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Vláda odvolala většinu členů správní rady Správy železnic

Vláda odvolala pět ze sedmi členů správní rady Správy železnic, včetně předsedy rady Pavla Hrubeše. V radě skončili například i bývalý ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Ve středu to uvedl server Zdopravy.cz. Kabinet schválil tři nové členy rady, dvě místa zatím zůstávají neobsazená. Novým předsedou rady bude podle serveru hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Kromě bývalého děkana Fakulty dopravní ČVUT Hrubeše, Ťoka a Foldyny skončili ve správní radě státní Správy železnic Ivo Drahotský z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a Vít Janoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT. Novými členy rady se stali kromě Červíčka zastupitel Středočeského kraje a místopředseda krajského výboru pro dopravu Jan Lička (Piráti) a bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic ČR David Čermák. Z původního složení správní rady zůstali jen poslanec ANO Martin Kolovratník a náměstek ministra dopravy Ladislav Němec.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Prezident Zeman jmenoval novým ministrem školství Vladimíra Balaše

Novým ministrem školství se od července stane poslanec hnutí STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Do funkce ho ve středu na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Balaš střídá v ministerském křesle Petra Gazdíka (STAN), který podal ke konci měsíce rezignaci kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Prezident jeho demisi v pondělí přijal.

Balaš v pondělí řekl, že jako ministr by chtěl školství reformovat způsobem, který v minulém volebním období tehdejší ministr Robert Plaga (ANO). Za správnou cestu označil posun od memorování k využívání dovedností. Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné zajištění více peněz na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také nedostatkem míst na středních školách. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy