Policie chce poslat k soudu Přibila za lživý článek o ovlivňování kauzy Čapí hnízdo

Domácí mp Domácí, mp
22. 11. 2019 11:24
Policie navrhla obžalovat bývalého novináře MF Dnes Marka Přibila za pomluvu. Důvodem je článek o "výbušné výpovědi čtyř policistů", kteří údajně tvrdili, že exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ovlivňoval kauzu Čapí hnízdo. Generální inspekce bezpečnostních sborů zjistila, že k žádnému porušení zákona nedošlo, a věc proto předala policii, protože Přibil si podle ní vše vymyslel.
Bývalý novinář MF Dnes Marek Přibil
Bývalý novinář MF Dnes Marek Přibil | Foto: DVTV

Obvodní státní zástupce z Prahy 4 rozhoduje o tom, zda pošle na doporučení policistů bývalého novináře MF Dnes Marka Přibila k soudu za pomluvu. Informoval o tom Deník N. Důvodem je text na Přibilově serveru ppmagazin.com (článek už v současné době není na stránkách k dispozici pozn. red.), ve kterém vinil bývalého ministra vnitra Milana Chovance z ovlivňování kauzy Čapí hnízdo, ve níž byl premiér Andrej Babiš (ANO) stíhán za zneužití evropských dotací.

Případ pražský městský státní zástupce Jaroslav Šaroch v září zastavil a definitivně o něm rozhodne nejvyšší žalobce Pavel Zeman, kterému v týdnu před Vánoci vyprší tříměsíční lhůta na přezkum Šarochova rozhodnutí.

Přibil ve zmiňovaném textu psal, že Chovanec s tehdejším policejním prezidentem Tomášem Tuhým ovlivňoval vyšetřovatele kauzy Pavla Nevtípila. Policisté citovaní v Přibilově článku ale popřeli, že by s autorem kdy mluvili.

Případ údajného ovlivňování nakonec řešili vyšetřovatelé policistů z Generální inspekce bezpečnostních sborů, kteří věc předali pražským kriminalistům. K soudu ale nemíří policisté, ale právě autor článku Přibil. GIBS tvrdí, že bývalý novinář z MF dnes si výpovědi policistů vymyslel.

"Případem se zabývali kriminalisté čtvrtého policejního obvodu, kteří po provedeném prověřování zahájili trestní stíhání konkrétní osoby pro trestný čin pomluvy. Ve věci byl následně podán návrh na podání obžaloby třiačtyřicetiletého muže na obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4," řekl Deníku N mluvčí pražské policie Jan Daněk.

S vyšetřovatelem jsem nikdy nemluvil

Kvůli Přibilově textu na policii vypovídal i Chovanec. "Nikdy jsem s vyšetřovatelem Čapího hnízda nemluvil a nemluvil s ním ani generál Tuhý, aby ho jakkoli úkoloval. Od samého začátku to bylo vylhané," reagoval Chovanec.

"GIBS to prošetřoval a následně mi jako oznamovateli sdělil, že policisté se nedopustili žádného přestupku nebo trestného činu a vše předali policii. Na policii jsem byl pak předvolán jako svědek v létě letošního roku. Další posun nemohu komentovat, protože jsem podepsal mlčenlivost při podání svědecké výpovědi," dodal exministr.

Novinář Přibil Deníku N řekl, že o návrhu na podání obžaloby neví. "Řekl jsem vám, abyste mi nepsal. Mne nezajímají lidi, jejichž práci by zvládla průměrná opice s lahvičkou brufenu. Nebo snad máte infekci na mozku, že nerozumíte, když vám napíšu, abyste mi nepsal?" reagoval v SMS Přibil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy