Policie chce za úniky ze spisů poslat k soudu 29 lidí, včetně podezřelých ze Stoky

ČTK ČTK
8. 10. 2020 12:06
Policie chce poslat před soud v kauze úniků z policejních spisů 29 lidí. Kriminalisté podali státnímu zástupci návrh na obžalobu, uvedla ve čtvrtek Česká televize. Obvinění včetně policistů a podnikatelů se vesměs podle žalobců provinili neoprávněnou manipulací s informacemi ze spisů, neoprávněným přístupem k systému nebo zneužitím pravomoci úřední osoby. Některé policie obvinila už v roce 2017.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Informaci České televizi potvrdil státní zástupce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Policie před třemi lety ve věci obvinila 18 lidí včetně bývalých policistů Michala Ratajského, Jakuba Patloky, Miroslava Palána, ale také policisty Ivo Sloupa, Alexandra Jedličku, Daniela Medvece nebo podnikatele Radka Morice a Samana El-Talabaniho. Mezi obviněnými byl i šéf skupiny Kajot Radim Jüttner nebo podnikatel David Rusňák, který byl dříve členem hnutí ANO.

Žalobci se už před třemi lety rozhodli zastavit trestní stíhání dvou lidí a Rusňák byl jedním z nich. Zůstalo tak 16 obviněných. K nim se v létě 2019 přidalo 11 dalších lidí. Později přibyli další.

Kauza se svými účastníky místy prolíná i s takzvanou kauzou Stoka, která se nyní řeší u Krajského soudu v Brně, v ní jde o ovlivňování zakázek na Brně-středu. V obou figurují například podnikatel iráckého původu El-Talabani nebo i hlavní podezřelý v kauze Stoka, bývalý místostarosta brněnského středu Jiří Švachula (ANO).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Francie zadržela britskou rybářskou loď, spor kolem práv na rybolov se stupňuje

Francie v noci na čtvrtek zadržela britskou rybářskou loď, která podle místní vlády lovila u ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Média incident spojují s eskalujícím sporem mezi Británií a Francií o právo na rybolov v britských vodách v návaznosti na brexit.

Paříž vyhrožuje sankcemi za to, že Britové podle ní nevydali francouzským rybářům dostatečný počet licencí, Londýn ve čtvrtek slíbil odvetu a hovořil o porušení mezinárodního práva. Londýn oznámil, že si chce předvolat francouzskou velvyslankyni v Británii.

Zadržená britská loď skončila v přístavu Le Havre, kde mohou úřady zkonfiskovat úlovek a plavidlo zadržovat do uhrazení poplatku, píše zpravodajská společnost BBC. Francouzská státní tajemnice pro námořní otázky Annick Girardinová sdělila, že hlídka v zálivu u ústí Seiny narazila ještě na jedno britské plavidlo, jehož posádka dostala slovní varování. Posádky obou lodí zároveň podle vládního prohlášení dostaly pokuty.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel nejstarší fotbalový reprezentant, Pazderovi bylo 92 let

Zemřel bývalý fotbalový útočník Arnošt Pazdera, jenž byl v 92 letech nejstarším žijícím reprezentantem. S odkazem na rodinu o tom ve čtvrtek informoval oficiální web Fotbalové asociace České republiky.

Pazderovo jméno je spojeno především se Spartou Praha, v jejímž dresu odehrál 597 zápasů a vstřelil 114 gólů. Na Letné získal v letech 1952 a 1965 mistrovské tituly.

V národním mužstvu odehrál Pazdera v 50. letech 19 zápasů a vstřelil tři branky. Nezapomenutelný byl jeho gól po sólu z půlky hřiště v utkání v Budapešti v roce 1956, kde Československo vyhrálo 4:2 a uštědřilo hvězdným Maďarům první domácí porážku po 13 letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy