Policie chce za úniky ze spisů poslat k soudu 29 lidí, včetně podezřelých ze Stoky

ČTK ČTK
8. 10. 2020 12:06
Policie chce poslat před soud v kauze úniků z policejních spisů 29 lidí. Kriminalisté podali státnímu zástupci návrh na obžalobu, uvedla ve čtvrtek Česká televize. Obvinění včetně policistů a podnikatelů se vesměs podle žalobců provinili neoprávněnou manipulací s informacemi ze spisů, neoprávněným přístupem k systému nebo zneužitím pravomoci úřední osoby. Některé policie obvinila už v roce 2017.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Informaci České televizi potvrdil státní zástupce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Policie před třemi lety ve věci obvinila 18 lidí včetně bývalých policistů Michala Ratajského, Jakuba Patloky, Miroslava Palána, ale také policisty Ivo Sloupa, Alexandra Jedličku, Daniela Medvece nebo podnikatele Radka Morice a Samana El-Talabaniho. Mezi obviněnými byl i šéf skupiny Kajot Radim Jüttner nebo podnikatel David Rusňák, který byl dříve členem hnutí ANO.

Žalobci se už před třemi lety rozhodli zastavit trestní stíhání dvou lidí a Rusňák byl jedním z nich. Zůstalo tak 16 obviněných. K nim se v létě 2019 přidalo 11 dalších lidí. Později přibyli další.

Kauza se svými účastníky místy prolíná i s takzvanou kauzou Stoka, která se nyní řeší u Krajského soudu v Brně, v ní jde o ovlivňování zakázek na Brně-středu. V obou figurují například podnikatel iráckého původu El-Talabani nebo i hlavní podezřelý v kauze Stoka, bývalý místostarosta brněnského středu Jiří Švachula (ANO).

 

Právě se děje

Další zprávy