Policie chce obžalovat bývalého hlavního hygienika Víta

ČTK ČTK
4. 12. 2012 11:04
Policisté jej viní ze zmanipulování zakázky na poradenství
Bývalý hlavní hygienik a někdejší náměstek ministra zdravotnictví Michael Vít
Bývalý hlavní hygienik a někdejší náměstek ministra zdravotnictví Michael Vít | Foto: Michal Žák

Praha - Policie navrhla obžalovat bývalého hlavního hygienika ČR a někdejšího náměstka ministra zdravotnictví Michaela Víta.

Policisté jej viní ze zmanipulování zakázky na poradenství. Muž způsobil škodu několik milionů, sdělila v úterý mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Vít obvinění odmítá. Hrozí mu až desetileté vězení.

"Podali jsme návrh na podání obžaloby pro trestné činy zneužití pravomoci veřejného činitele, zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinnosti při správě cizího majetku," uvedla mluvčí.

Vít údajně zakázku bez výběrového řízení zadal manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví, bývalému poslanci Otakaru Vychodilovi. Toho si najal jako externího poradce.

Spolupráce trvala od roku 2003 a poradce si za konzultace, často jen po telefonu, prý vydělal do roku 2009 několik milionů korun.

Na stejnou práci má přitom hlavní hygienik na ministerstvu zvláštní odbor. V době, kdy smlouva s Vychodilem vznikla, navíc vedla zmíněný odbor Vychodilova manželka Karla Říhová.

Trestní oznámení na Víta podala loni na jaře organizace Transparency International. Víta, který byl v čele hygieniků od roku 2000, policie obvinila v březnu. Od té doby byl na neplacené dovolené, jeho funkci dočasně zastávala jeho zástupkyně Viera Šedivá. V říjnu pak vláda hlavním hygienikem jmenovala šéfa krajské hygienické stanice v Liberci Vladimíra Valentu.

 

Právě se děje

Další zprávy