Policie čeká na výsledky voleb, vítězi pošle ochranku

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
25. 1. 2013 16:05
Vítězný kandidát dostane bodyguardy už během sobotního odpoledne
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přesně ve chvíli, kdy v sobotu odpoledne skončí sčítání hlasů a bude oznámeno jméno vítězného kandidáta, vyrazí do jednoho z volebních štábů policejní ochranka.

Vítězný kandidát se stane chráněnou osobou ještě před tím, než bude oficiálně uveden do úřadu.

"Ve chvíli, kdy se vyhlásí výsledky voleb, dostane vítěz voleb přidělenou policejní ochranu," uvedla policejní mluvčí Štěpánka Zatloukalová.

Potřebná opatření se podle ní už chystají. Karel Schwarzenberg nebo Miloš Zeman se tak bude od soboty pohybovat v doprovodu ozbrojených strážců, kolik jich bude, ale není jasné.

"Z taktických důvodů nesdělujeme detaily o způsobu ochrany," dodala Zatloukalová.

Václav Klaus ovšem o svou ochranku nepřijde. Podle mluvčí souběžně poběží dvě ochrany až do 8. března, kdy se nový prezident ujme funkce.

Prezidentská ochranka byla v loňském roce kritizována kvůli nezvládnutému zásahu při útoku na prezidenta Klause. Na prezidenta se střílelo z airsoftové pistole, ochranka ale nijak nezareagovala.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy