Vánoce svádějí k loupežím. Banky bude hlídat policie, převoz peněz se omezí

ČTK ČTK
8. 12. 2015 12:48
Policie v Praze kvůli blížícím se svátkům zvýší bezpečnostní opatření u bank a převozu peněz. Před Vánoci podle statistik přibývá loupeží. Na situaci reagují i banky, které snižují objem převážené hotovosti i peněz na pokladnách.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Pražská policie kvůli blížícím se svátkům posílí bezpečnostní opatření týkající se bank či převozů peněz. Před Vánoci totiž obvykle přibývá loupeží. Banky také přijímají vlastní opatření, třeba snížení objemu hotovosti na pokladnách, aby peníze nelákaly lupiče.

Policisté se při hlídkách více zaměří na ochranu vytipovaných peněžních ústavů a kontrolu lidí v okolí. "Vlastní preventivní opatření si u některých jednotlivých poboček zajišťují i samotné bankovní domy, na základě úzké spolupráce pražských kriminalistů s Českou bankovní asociací," sdělil mluvčí policie Jan Daněk. "V loňském roce se rovněž osvědčilo zaměření policie na bezpečnost při svozech tržeb z obchodních domů, a s tím související převozy peněz z bankovních ústavů a k bankomatům," doplnil.

"Trestná činnost v souvislosti s přepadáváním těchto míst v předvánočním období tradičně zaznamenává mírný vzestup," uvedl Daněk. Loni v polovině prosince například dva maskovaní muži se zbraněmi přepadli pracovníky bezpečnostní agentury u nákupního centra Park Hostivař a sebrali jim kufr se statisíci korun. Lupiče ale již za čtyři dny chytila zásahová jednotka i s většinou lupu.

Lupiče láká v období krátce před Vánocemi právě nárůst hotovosti v oběhu - v bankách, obchodech i kapsách nakupujících. Některé banky se proto množství peněz přímo na svých pobočkách snaží zmenšit. "I když jednotlivé bankovní domy mají vlastní bezpečnostní opatření, jedno mají společné - snížení hotovosti na pokladnách. Lupiče pak od přepadení velice často odrazuje nejen vysoký trest, ale i nevelké částky takto získané," sdělil vedoucí 2. oddělení pražské policie Jiří Zábrodský, jehož tým se zabývá právě loupežemi.

Počet loupeží v Praze podle Daňka posledních několik let klesá. Loni kriminalisté řešili 394 případů, letos ke konci října jich evidují 231. Objasněno bylo v minulém roce asi 55 procent loupeží, podobně jako zatím v tomto roce. "Přesná čísla však budeme znát až na začátku příštího roku," doplnil Daněk. Samotných loupeží v peněžních ústavech bylo v roce 2014 vyšetřováno 12 a letos k dnešku pět. Objasnit se podařilo zhruba dvě třetiny z nich.

 

Právě se děje

Další zprávy