Na mítinky už raději v uniformách a bez Babišovy kšiltovky, žádá policejní prezident

Jan Horák Dominika Hromková Jan Horák, Dominika Hromková
5. 8. 2022 19:42
Policie čelí kritice kvůli zákrokům na mítincích Andreje Babiše, jeden z nich už prošetřuje generální inspekce. Ve středu neuniformovaní policisté zadrželi ženu, která dala jednomu z nich při potyčce facku. Ve čtvrtek tři neoznačení muži zaklekli, spoutali a odvezli školáka. Jeden ze zasahujících měl navíc Babišovu volební kšiltovku. Policejní prezident chce, aby převládali označení příslušníci.
Policisté v civilu zaklekli na chlapce a nasadili mu pouta.
Policisté v civilu zaklekli na chlapce a nasadili mu pouta. | Foto: Milan Jaroš/Respekt

Ve čtvrtek tři policisté v civilu v Borovanech na Českobudějovicku zaklekli školáka poté, co Babišovi odnesl reproduktor. Mladík, který skončil osmou třídu, trpí autismem a jeho matka se bála, aby při zákroku nedostal epileptický záchvat. Policisté chlapce odvezli na služebnu, a když jeho matka chtěla jet s ním, odmítli ji. Na incident upozornil Respekt.

Při středečním mítinku v Českém Krumlově opět neuniformovaní policisté zatkli protestující ženu a odvedli ji do neoznačeného auta. Dala facku muži, který do ní podle ní strkal. Netušila, že jde o policistu, protože neměl uniformu ani nebyl nijak označený. Policie uvedla, že postup a taktiku prověří úřad vnitřní kontroly.

To, že jsou na politických mítincích policisté v civilu, je však podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka naprosto běžné. "Jedná se o standardní věc, která se děje téměř na všech veřejných shromážděných, u kterých existuje určitá míra rizika narušení veřejného pořádku," uvedl. 

Expert: Od hádek odradí spíš policista v uniformě

"Když tam bude stát policista, potenciální pachatel se může přesunout na druhou stranu. Mezitím může hodit deset kamenů, než uniformovaná policie zasáhne. Ale když bude v civilu, pachatel neví, že stojí vedle policisty. Pak je mnohem větší prostor reagovat na danou situaci," vysvětluje Aktuálně.cz předseda největší policejní odborové centrály Tomáš Machovič, který má s nasazením na veřejné akce v terénu opakovanou zkušenost.

Odborník na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity však soudí, že nasazení policistů v civilu patří spíše k akcím, jako bývaly střety mezi anarchisty a pravicovými radikály, ne na setkání politika s voliči. 

"Pokud policie ještě před Babišovým mítinkem získala operativní informace, že jsou lidé připraveni k násilí, dovedu si nasazení policistů v civilu představit. Ale na takových akcích vyhrocené situace vznikají z hádek odpůrců a příznivců politika. A podle mě má větší smysl přítomnost uniformovaného policisty, protože ta lidi od hádek odradí," míní Mareš.

Policie se připravuje, že se akce vyhrotí

Podle Machoviče jsou však Babišovy mítinky vzhledem k rozporuplným emocím, které expremiér u lidí vzbuzuje, rizikové. "Policie komunikuje také s pořadatelem. Ale není to tak, že by pracovala na jeho zakázku. Pořadatel jen může na základě předchozích zkušeností nastínit, zda považuje akci za rizikovou. Potom je na rozhodnutí služebního funkcionáře nebo ředitele, jaká opatření přijme. Běžně se policie připravuje na variantu, že se akce vyhrotí," popisuje Machovič.

Neuniformovaní příslušníci mají stejné pravomoci jako jejich standardně označení kolegové. "V obecné rovině je úloha neuniformovaných policistů především preventivního charakteru, to znamená předejít eskalaci možného násilí či narušení veřejného pořádku," uvádí jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová. 

Policista v civilu se pochopitelně musí prokázat ať už odznakem, nebo zvoláním, že je od policie. Ne vždy to však lze udělat před samotným zákrokem. "Pokud je nutné někoho zajistit, tak se od toho upustí. Na neodkladné úkony nelze čekat. Policista se proto může prokázat až po zajištění pachatele," doplňuje Machovič. 

Jestli byl zásah proti chlapci přiměřený, nyní posoudí Generální inspekce bezpečnostních sborů. Spis s informacemi o zákroku v Borovanech už od policie převzala. "Ubezpečujeme veřejnost, že záležitost bude z naší strany důkladně a objektivně prošetřena," uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Pokud inspekce odhalí možný trestný čin, zahájí s policisty trestní řízení. V opačném případě věc vrátí policii, která s nimi může zahájit kázeňské řízení.

Čepice mohla být maskování, tvrdí odborář

Rozruch vyvolalo také to, že jeden ze tří policistů, kteří v Borovanech zaklekli školáka, měl na hlavě červenou kšiltovku s babišovským předvolebním heslem "Silné Česko". Mezi lidmi to vzbudilo podezření, zda policista nepatří mezi Babišovy příznivce a chlapce zaklekl i proto, že projevil opačný politický názor. Podle odboráře Machoviče čepice ale mohla být součástí maskování. Tvrdí, že jiní jeho kolegové na zásahy nosili třeba paruky.

Neuniformovaný policista s Babišovou předvolební kšiltovkou.
Neuniformovaný policista s Babišovou předvolební kšiltovkou. | Foto: Milan Jaroš

"Osobně si neumím představit, že bych si takovou čepici vzal. Ale není to nic proti ničemu. Když jsou zápasy na Spartě, kde policisté zajišťují pořádek, tak si berou čepici s logem Sparty, aby splynuli s fanoušky," popsal Machovič, který u policie slouží dvacet let a Nezávislý odborový svaz Policie ČR vede více než dva roky.

Podle policejního prezidenta Martina Vondráška by však policista nosit kšiltovku symbolizující podporu politické strany neměl. "Předpokládám, že tato záležitost bude součástí kázeňského řízení," řekl. Zákon policistům zakazuje pracovat ve prospěch politické strany, hrozí jim za to propuštění. 

Vondrášek na pondělí svolal videokonferenci se všemi regionálními a krajskými policejními řediteli a přizval k ní i zástupce ministerstva vnitra. Probírat budou úlohu policistů při shromážděních. Policejní prezident chce navrhnout, aby na podobné akce chodili příslušníci v civilu co nejméně. "Při účasti policie na shromáždění by měla převládat činnost uniformovaných policistů a antikonfliktních týmů," předeslal Vondrášek.

S Vondráškem se v pondělí sejde také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Od policie bude požadovat prošetření incidentů a případné postihy pro chybující policisty. Bude také požadovat, aby byli policisté v těchto případech vždy viditelně označeni.

„Jsou to fašisti a nacisti, jsou to voliči vládní koalice.“ Babiš zaútočil v Táboře na své hlasité odpůrce. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Jan Černý
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy