Policie a celníci zasahují kvůli zabíjení tygrů. Kosti šelem se měly prodávat v pražské tržnici Sapa

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2018 19:07
Kauza se má týkat údajného zabíjení tygrů ve středočeském Zooparku Bašť a následného zpracovávání tygřích produktů ve vietnamské komunitě.
Zásah policie a celníků v tržnici SAPA a Zooparku Bašť. Kauza se má týkat údajného zabíjení tygrů | Video: Aktu.cz

Praha - Celníci a policisté v pondělí zasahují v Praze, ve středních a v severních Čechách kvůli podezření z neoprávněného nakládání s chráněnými zvířaty. Informaci potvrdila mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

Podle serveru Lidovky.cz se kauza týká údajného zabíjení tygrů ve středočeském Zooparku Bašť a následného zpracovávání tygřích produktů ve vietnamské komunitě.

"Můžeme sdělit, že probíhá realizace trestního spisu a s tím související úkony trestního řízení pro důvodné podezření z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, což vlastně znamená porušení mezinárodní úmluvy CITES," řekla Prudičová.

Doplnila, že na akci se podílí vedle celníků a policie také Česká inspekce životního prostředí. "V současné době samozřejmě nemůžeme sdělit bližší informace, protože probíhá vyšetřování," upozornila.

Účast inspekce u zásahu dosvědčila vedoucí jejího oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES Pavla Říhová. "Jsem ve středních Čechách, ale nemůžu potvrdit, kde," řekla. Inspekce podle ní doufá v to, že případ bude mít velikou dohru. Do konce týdne se podle ní k věci uskuteční tisková konference, do té doby inspekce také nemůže o případu podrobněji informovat.

Podle serveru Lidovky.cz, který na razii upozornil, se zásah odehrává v Zooparku Bašť u Prahy, který provozuje Ludvík Berousek. Server také napsal, že policisté zasahují i v areálu vietnamské tržnice Sapa v pražské Libuši. Do nelegálního prodeje speciálně upravených pokrmů z tygřích kostí totiž byli údajně zapojeni i zástupci vietnamské komunity.

Zásah provádí i českolipská policie. "Služba kriminální policie a vyšetřování v České Lípě spolupracuje s pracovníky celní správy na dokumentování aktivit, které svou povahou mohou naplňovat skutkovou podstatu trestného činu proti životnímu prostředí, a to konkrétně neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami," sdělila mluvčí tamních policistů Ivana Baláková. Podle ní zatím tamní policisté nikoho neobvinili.

V Doksech na Českolipsku funguje od roku 2015 zoopark jako pobočka soukromého chovatelského zařízení Ludvíka Berouska. Jsou tam i bílí lvi a bílí tygři z vlastního chovu, černí panteři či levharti skvrnití. Zda policisté zasahovali právě v Doksech, Baláková nepotvrdila.

Bývalá ředitelka královédvorské zoo Dana Holečková dnes řekla, že chov exotických zvířat povoluje veterinární správa. Pokud chce chovatel svůj chov otevřít veřejnosti na více než sedm dnů v roce, musí mít podle Holečkové licenci zoologické zahrady, kterou uděluje ministerstvo životního prostředí.

Holečková ale pochybuje o tom, že by se v Česku chovali tygři za účelem ilegálního zpeněžení pro použití v asijské medicíně či gastronomii. Připomněla, že chov tygrů není jednoduchý a také je finančně náročný, například jen maso pro tygra vyjde za rok na 100 tisíc korun. Jakékoliv obchodování s deriváty z tygrů bez takzvaného povolení CITES je podle Holečkové nelegální.

"Deriváty je všechno kromě moči, krve a trusu," řekla Holečková, která nyní pracuje jako pedagog oboru chovu cizokrajných zvířat na střední škole v pražských Čakovicích.

 

Právě se děje

Další zprávy