Tlumočník uprchlíkům sliboval, že je za 70 tisíc dostane z detence. Policie v tom problém nevidí

Martin Biben Martin Biben
24. 8. 2016 5:30
Pro severočeskou policii pracuje jako externí překladatel z arabštiny Libanonec Walid Mreihil. Na začátku letošního roku na něho prostřednictvím české advokátní kanceláře podali trestní oznámení pro podvod iráčtí uprchlíci, kteří mu za příslib rychlého propuštění z uprchlického tábora, takzvané detence, zaplatili nejméně 2550 eur (skoro 70 tisíc korun). V táboře si ale navzdory tomu pobyli půl roku, jeden byl dokonce deportován zpět do Iráku. Policie nyní i přesto, že existuje doklad o zaslání peněz i záznam telefonních hovorů bratra jednoho z uprchlíků s tlumočníkem, případ odložila.
V Bělé-Jezové pobyli běženci i přes tlumočníkovy sliby několik měsíců. Ilustrační foto.
V Bělé-Jezové pobyli běženci i přes tlumočníkovy sliby několik měsíců. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Teplice – Ten příběh ukazuje, že uprchlíci mohou být i v Česku výdělečným byznysem. Doplatili na něj čtyři Iráčané z Bagdádu, kteří chtěli vloni na konci léta projet Českem do Německa a pak někteří dále do Švédska. Zadržela je však policie a umístila do uprchlického tábora v Bělé-Jezové.

Jenže hned na začátku neplánovaného pobytu se mužům naskytla lákavá příležitost dostat se zpět na svobodu. Podle trestního oznámení, které před několika měsíci podali, jim libanonský tlumočník ve službách české policie Walid Mreihil nabídl zprostředkování rychlého propuštění. "Řekl nám, ať mu pošleme peníze, že zná lidi na policii a zařídí i dobrého právníka," uvedl před několika měsíci při pobytu v táboře v Drahonicích třicetiletý muž z Bagdádu, který si nepřál zveřejnit své jméno, redakce ho však zná.

Peníze na Mreihilův účet skutečně odešly. Dokládá to kopie příkazu, kterou má Aktuálně.cz k dispozici. 2550 eur, tedy téměř 70 tisíc korun, poslal tlumočníkovi prostřednictvím banky Western Union Iráčanův bratr, který žije už déle ve Švédsku.

Předcházelo tomu však několik telefonních rozhovorů mezi uprchlíkovým bratrem a Mreihilem. Tlumočník v něm ubezpečuje, že rychlé propuštění půjde díky šikovnému právníkovi zařídit. „Váš bratr může do sedmi dnů požádat o azyl anebo se odvolat skrz právníka a tím zastavit deportaci do Iráku s tím, že by tam byl v ohrožení života, že má rodinu ve Švédsku,“ říká Mreihil v přepisu telefonního hovoru, který má Aktuálně.cz k dispozici. "A co bude dál? Bude propuštěn?“ ptá se Iráčan. "Ano, bude mu vystaveno vízum, aby opustil ČR,“ odpovídá tlumočník.

Cenou za propuštění má být odměna právníkovi, v rozhovoru padne suma 750 eur za jednoho uprchlíka. Propuštění slíbí Mreihil mezi 15 a 30 dny. Tlumočník přitom musel vědět, že dostat Iráčany do 30 dnů z detence, pokud nechtěli požádat v Česku o azyl, je v podstatě nemožné.

Bratr vyjednal slevu

Požadovaná částka za čtyři běžence by dosáhla 3000 eur. Je nicméně pravděpodobné, že Iráčan nakonec v duchu arabské tradice vyjednávání dosáhl slevy. "Prosím vás, promluvte s právníkem ohledně ceny," naléhal v hovoru. Mreihil se však zprvu zdál neoblomný. "Co chcete, abych mu říkal? Kdybyste angažovali právníka ze Švédska, tak by to bylo zdarma?" namítal. Nakonec ale s vyjednáváním svolil. "Zítra se s ním spojím a vysvětlím mu situaci," řekl. Zda 2550 eur byla cena konečná, ale není jisté. Další ze čtveřice Iráčanů totiž tvrdil, že Mreihilovi zaplatil 1200 eur, k tomu však neexistují žádné důkazy.

Ze záznamu posledního rozhovoru mezi oběma muži je už zřejmá rozladěnost Iráčana. Vyčítá Mreihilovi, že 30denní lhůta dávno uplynula, i to, že mu nebere telefon. "Já se na vás zlobím, již tři dny se vám zkouším dovolat," vyčítal mu. "Jsem u soudu 12 hodin denně," argumentuje Mreihil a ubezpečuje Iráčana, že dělají s právníkem, co mohou, ale je nutné čekat na odpověď soudu ohledně odvolání. "Ale když tam budou 90 dní a poté je vrátí zpátky do Iráku, tak k čemu slouží všechna ta námaha?" ptal se Iráčan, a popsal tak bezděčně budoucí výsledek spolupráce s tlumočníkem.

Jeho bratr nakonec pobyl v českých detencích skoro půl roku a poté následovala deportace. Mreihilovy kontakty ani právník nepomohly.

Policie nyní případ odložila. Učinila závěr, že se Mreihil trestného činu podvodu ani žádného přestupku nedopustil. Nepodařilo se mu podle tiskové mluvčí mladoboleslavské policie Lucie Novákové podvádění prokázat. "On pouze přiznal, že dostal peníze za zprostředkování právní pomoci. Že by za ni sliboval propuštění z detence, popřel," uvedla.

Sehnal jim právníky, jeden pracoval zadarmo

Faktem je, že Mreihil právní pomoc čtyřem Iráčanům skutečně zprostředkoval. Sehnal jim právníky Jiřího Puchmeltra a Vratislava Polku, z nichž první uvedl, že od Mreihila žádné peníze nedostal, což potvrdila zpráva České komory advokátů (ČAK).

"Ani jsem je nechtěl, v souladu s doporučením České advokátní komory jsem dvěma běžencům poskytl právní pomoc zdarma,“ řekl Puchmeltr, který je z celého případu rozladěný. V souvislosti s případem totiž podala Organizace pro pomoc uprchlíkům podnět na Českou komoru advokátů na vyšetření role obou právníků. Komora ale nakonec konstatovala, že oba jednali v souladu s principy a etikou advokátské práce. "Dělal jsem to z dobré vůle a moje jméno se ocitlo v souvislosti, která mě poškodila. Komu už máte jinému věřit než policejnímu tlumočníkovi?" povzdechl si Puchmeltr.

Druhý advokát Polka se k případu odmítl již před časem vyjadřovat a na nabídku Aktuálně.cz nereagoval ani nyní. Podle zprávy ČAK za práci pro uprchlíky dostal zaplaceno celkem 15 tisíc korun. Je tedy pravděpodobné, že si Mreihil při přepočtu na koruny ponechal ze zhruba 70 tisíc celých 55. Na otázku, jestli se policie zabývala rozporem v sumě Mreihilem účtovaných a nakonec zaplacených peněz, nedokázala mluvčí Nováková odpovědět. „K tomu nemám informace,“ řekla.

Redakce oslovila i policejní mluvčí krajského ředitelství v Ústí nad Labem Veroniku Hyšplerovou s dotazem, zda Mreihil, kterého najímala zejména tato pobočka, pro policii dále pracuje. "Mě vůbec nezajímá, z čeho je ten člověk podezřelý. Jakmile se zeptáte na konkrétní jméno, nemohu vám nic potvrdit," odpověděla mluvčí. Je však vysoce pravděpodobné, že tlumočníka ze seznamu, který policie využívá, nikdo nevyškrtl.

Vyjádření Walida Mreihila, který žije v Teplicích, se nepodařilo získat. Muž nezvedá telefon, Aktuálně.cz mu nabídku na vyjádření učinilo prostřednictvím SMS a pošty, kontakt na reportéra mu doručil i právník Puchmeltr. Tlumočník ale na nabídku vyjádření či rozhovoru nijak nereagoval.

Podle vedoucí právního oddělení Organizace pro pomoc uprchlíkům Hany Frankové je případ, který ukazuje, že vydělávání na běžencích není zdaleka jen záležitostí převozníků, zcela mimořádný. "O ničem podobném z minula nevíme. Byznys s uprchlíky na našem území doposud spočíval pouze v jejich převážení přes hranice."

 

Právě se děje

před 57 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy