Tlumočník uprchlíkům sliboval, že je za 70 tisíc dostane z detence. Policie v tom problém nevidí

Martin Biben Martin Biben
24. 8. 2016 5:30
Pro severočeskou policii pracuje jako externí překladatel z arabštiny Libanonec Walid Mreihil. Na začátku letošního roku na něho prostřednictvím české advokátní kanceláře podali trestní oznámení pro podvod iráčtí uprchlíci, kteří mu za příslib rychlého propuštění z uprchlického tábora, takzvané detence, zaplatili nejméně 2550 eur (skoro 70 tisíc korun). V táboře si ale navzdory tomu pobyli půl roku, jeden byl dokonce deportován zpět do Iráku. Policie nyní i přesto, že existuje doklad o zaslání peněz i záznam telefonních hovorů bratra jednoho z uprchlíků s tlumočníkem, případ odložila.
V Bělé-Jezové pobyli běženci i přes tlumočníkovy sliby několik měsíců. Ilustrační foto.
V Bělé-Jezové pobyli běženci i přes tlumočníkovy sliby několik měsíců. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Teplice – Ten příběh ukazuje, že uprchlíci mohou být i v Česku výdělečným byznysem. Doplatili na něj čtyři Iráčané z Bagdádu, kteří chtěli vloni na konci léta projet Českem do Německa a pak někteří dále do Švédska. Zadržela je však policie a umístila do uprchlického tábora v Bělé-Jezové.

Jenže hned na začátku neplánovaného pobytu se mužům naskytla lákavá příležitost dostat se zpět na svobodu. Podle trestního oznámení, které před několika měsíci podali, jim libanonský tlumočník ve službách české policie Walid Mreihil nabídl zprostředkování rychlého propuštění. "Řekl nám, ať mu pošleme peníze, že zná lidi na policii a zařídí i dobrého právníka," uvedl před několika měsíci při pobytu v táboře v Drahonicích třicetiletý muž z Bagdádu, který si nepřál zveřejnit své jméno, redakce ho však zná.

Peníze na Mreihilův účet skutečně odešly. Dokládá to kopie příkazu, kterou má Aktuálně.cz k dispozici. 2550 eur, tedy téměř 70 tisíc korun, poslal tlumočníkovi prostřednictvím banky Western Union Iráčanův bratr, který žije už déle ve Švédsku.

Předcházelo tomu však několik telefonních rozhovorů mezi uprchlíkovým bratrem a Mreihilem. Tlumočník v něm ubezpečuje, že rychlé propuštění půjde díky šikovnému právníkovi zařídit. „Váš bratr může do sedmi dnů požádat o azyl anebo se odvolat skrz právníka a tím zastavit deportaci do Iráku s tím, že by tam byl v ohrožení života, že má rodinu ve Švédsku,“ říká Mreihil v přepisu telefonního hovoru, který má Aktuálně.cz k dispozici. "A co bude dál? Bude propuštěn?“ ptá se Iráčan. "Ano, bude mu vystaveno vízum, aby opustil ČR,“ odpovídá tlumočník.

Cenou za propuštění má být odměna právníkovi, v rozhovoru padne suma 750 eur za jednoho uprchlíka. Propuštění slíbí Mreihil mezi 15 a 30 dny. Tlumočník přitom musel vědět, že dostat Iráčany do 30 dnů z detence, pokud nechtěli požádat v Česku o azyl, je v podstatě nemožné.

Bratr vyjednal slevu

Požadovaná částka za čtyři běžence by dosáhla 3000 eur. Je nicméně pravděpodobné, že Iráčan nakonec v duchu arabské tradice vyjednávání dosáhl slevy. "Prosím vás, promluvte s právníkem ohledně ceny," naléhal v hovoru. Mreihil se však zprvu zdál neoblomný. "Co chcete, abych mu říkal? Kdybyste angažovali právníka ze Švédska, tak by to bylo zdarma?" namítal. Nakonec ale s vyjednáváním svolil. "Zítra se s ním spojím a vysvětlím mu situaci," řekl. Zda 2550 eur byla cena konečná, ale není jisté. Další ze čtveřice Iráčanů totiž tvrdil, že Mreihilovi zaplatil 1200 eur, k tomu však neexistují žádné důkazy.

Ze záznamu posledního rozhovoru mezi oběma muži je už zřejmá rozladěnost Iráčana. Vyčítá Mreihilovi, že 30denní lhůta dávno uplynula, i to, že mu nebere telefon. "Já se na vás zlobím, již tři dny se vám zkouším dovolat," vyčítal mu. "Jsem u soudu 12 hodin denně," argumentuje Mreihil a ubezpečuje Iráčana, že dělají s právníkem, co mohou, ale je nutné čekat na odpověď soudu ohledně odvolání. "Ale když tam budou 90 dní a poté je vrátí zpátky do Iráku, tak k čemu slouží všechna ta námaha?" ptal se Iráčan, a popsal tak bezděčně budoucí výsledek spolupráce s tlumočníkem.

Jeho bratr nakonec pobyl v českých detencích skoro půl roku a poté následovala deportace. Mreihilovy kontakty ani právník nepomohly.

Policie nyní případ odložila. Učinila závěr, že se Mreihil trestného činu podvodu ani žádného přestupku nedopustil. Nepodařilo se mu podle tiskové mluvčí mladoboleslavské policie Lucie Novákové podvádění prokázat. "On pouze přiznal, že dostal peníze za zprostředkování právní pomoci. Že by za ni sliboval propuštění z detence, popřel," uvedla.

Sehnal jim právníky, jeden pracoval zadarmo

Faktem je, že Mreihil právní pomoc čtyřem Iráčanům skutečně zprostředkoval. Sehnal jim právníky Jiřího Puchmeltra a Vratislava Polku, z nichž první uvedl, že od Mreihila žádné peníze nedostal, což potvrdila zpráva České komory advokátů (ČAK).

"Ani jsem je nechtěl, v souladu s doporučením České advokátní komory jsem dvěma běžencům poskytl právní pomoc zdarma,“ řekl Puchmeltr, který je z celého případu rozladěný. V souvislosti s případem totiž podala Organizace pro pomoc uprchlíkům podnět na Českou komoru advokátů na vyšetření role obou právníků. Komora ale nakonec konstatovala, že oba jednali v souladu s principy a etikou advokátské práce. "Dělal jsem to z dobré vůle a moje jméno se ocitlo v souvislosti, která mě poškodila. Komu už máte jinému věřit než policejnímu tlumočníkovi?" povzdechl si Puchmeltr.

Druhý advokát Polka se k případu odmítl již před časem vyjadřovat a na nabídku Aktuálně.cz nereagoval ani nyní. Podle zprávy ČAK za práci pro uprchlíky dostal zaplaceno celkem 15 tisíc korun. Je tedy pravděpodobné, že si Mreihil při přepočtu na koruny ponechal ze zhruba 70 tisíc celých 55. Na otázku, jestli se policie zabývala rozporem v sumě Mreihilem účtovaných a nakonec zaplacených peněz, nedokázala mluvčí Nováková odpovědět. „K tomu nemám informace,“ řekla.

Redakce oslovila i policejní mluvčí krajského ředitelství v Ústí nad Labem Veroniku Hyšplerovou s dotazem, zda Mreihil, kterého najímala zejména tato pobočka, pro policii dále pracuje. "Mě vůbec nezajímá, z čeho je ten člověk podezřelý. Jakmile se zeptáte na konkrétní jméno, nemohu vám nic potvrdit," odpověděla mluvčí. Je však vysoce pravděpodobné, že tlumočníka ze seznamu, který policie využívá, nikdo nevyškrtl.

Vyjádření Walida Mreihila, který žije v Teplicích, se nepodařilo získat. Muž nezvedá telefon, Aktuálně.cz mu nabídku na vyjádření učinilo prostřednictvím SMS a pošty, kontakt na reportéra mu doručil i právník Puchmeltr. Tlumočník ale na nabídku vyjádření či rozhovoru nijak nereagoval.

Podle vedoucí právního oddělení Organizace pro pomoc uprchlíkům Hany Frankové je případ, který ukazuje, že vydělávání na běžencích není zdaleka jen záležitostí převozníků, zcela mimořádný. "O ničem podobném z minula nevíme. Byznys s uprchlíky na našem území doposud spočíval pouze v jejich převážení přes hranice."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy