Policejní razii nečekáme, říká ředitel Cannafestu

Jakub Novák
7. 11. 2013 20:15
Kvůli policejním zásahům v growshopech však někteří vystavovatelé na veletrh nedorazí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Policejní razie v growshopech napříč republikou přišly jen několik dní před konáním mezinárodního konopného veletrhu Cannafest.

Organizátoři na festivalu žádné policejní zásahy nečekají, přesto i je policejní akce z posledních dnů poškodila.

"Několika českých firem se bohužel dotkla policejní razie, kdy jim byly ze skladu zabaveny všechny produkty, ačkoliv myslely, že nic neporušily. A potom tu máme několik firem, které si nenechaly vymluvit, že jim nehrozí žádné zabavení zboží a pro jistotu nepřijely, aby neměly žádné finanční ztráty," říká ředitel festivalu Lukáš Běhal v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Dotkly se vás policejní razie v growshopech, například na úbytku vystavovatelů?

Lukáš Běhal: Samozřejmě že ano. Jednak musíme všem vystavovatelům vysvětlovat, co se tu děje, protože sem byli po tři roky zvyklí jezdit a kromě toho se účastní stejně zaměřených výstav v zahraničí - a najednou jsou překvapení, že je něco jinak.

Na druhou stranu je většina vystavovatelů specializovaná na jeden produkt a ta policejní razie se podle našich informací týkala growshopů nabízejících celou škálu produktů, respektive jejich kombinaci, která podle soudního judikátu mohla vyvolat podnět k šetření ohledně šíření toxikomanie.

Máme tu několik českých firem, které tu měly poměrně významnou plochu, ale bohužel se jich dotkla policejní razie, kdy jim byly ze skladu zabaveny všechny produkty, ačkoliv myslely, že nic neporušily. A potom tu máme několik firem, které si nenechaly vymluvit, že jim nehrozí žádné zabavení zboží a pro jistotu nepřijely, aby neměly žádné finanční ztráty.

A.cz: Kolika firem se to zatím týká?

Ubyly nám asi dvě české firmy a dvě zahraniční - bohužel všechny měly celkem významnou plochu; celkově to ale veletrh samotný neohrozí a budeme tu mít zastoupení nějakých 75 vystavovatelů.

A.cz: Komunikujete ohledně festivalu s policií? Máte od nich nějaké zprávy či upozornění?

S policií jsme ve styku, konzultovali jsme s nimi celou záležitost a bylo nám řečeno, že pokud nedojde k porušení této podmínky, potom by mělo být všechno bez problémů. Policie to bude - podobně jako každý rok - monitorovat, před zahájením schvaluje celý koncept výstavy včetně odborného programu.

A.cz: Takže jste s policií domluvení, že nehrozí razie na veletrh proto, že tam budou zastoupeni vystavovatelé produktů od těch sloužících k pěstování až po ty ke kouření?

Nomenklatura veletrhu se nezměnila, tak jak to bylo poslední tři roky, tak ta skladba vystavovaných produktů bude stejná. Je tam rozdíl v tom, že my nejsme growshop a navíc to není v prvé řadě prodejní veletrh, ale je to výstava zaměřená na co nejširší využití konopí a určitě se dá jen těžko specifikovat, k čemu třeba zrovna jednotlivé produkty slouží, to je potom na výkladu každého. Všechno se ale bude pohybovat v rámci zákona.

Foto: Policie ČR

Pokud bude mít někdo na svém stánku například pěstební techniku, semena, literaturu ohledně pěstování konopí, tak by se mohl dostat do problémů. Ale toho se všechny firmy vyvarují, takže budou vystavovat jen úzkou skupinu výrobků.

A.cz: Nebude tedy problém, pokud se produkty tvořící dohromady onu policií postihovanou kombinaci setkají na různých stáncích, ale v jednom výstavním prostoru?

Ne, toho se neobáváme, je to diskutované s policií tak, aby to všechno bylo v pořádku.

A.cz: Máte nějaké konkrétnější informace o tom, co stálo za zmiňovanou policejní razií? Jako jedna z příčin je zmiňováno právě také konání Cannafestu.

Taková zpráva se tu objevila, ale dostáváme teď různé zprávy - asi je trochu brzy na nějaké hodnocení a pouštěl bych se trochu na tenký led a spekuloval. Nicméně čekáme na oficiální vyjádření policie, proč celá razie probíhala a jaké byly výsledky.

Ale jak říkám - growshopy jsou pouze úzkou skupinou našich vystavovatelů a my se zabýváme co nejširším využitím konopí a máme tu firmy prodávající spíše jednotlivé produkty a zodpovědné pouze za ně, a které jsou normálně na našem trhu legálně k dostání.

 

Právě se děje

Další zprávy