Policejní prezident Tuhý bude velvyslancem na Slovensku, schválila vláda

Lukáš Prchal Domácí ČTK Lukáš Prchal, Domácí, ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2018 18:28
Kabinet premiéra Andreje Babiše schválil odchod policejního prezidenta Tuhého na post velvyslance v Bratislavě. Zprávu serveru Neovlivní.cz potvrdily deníku Aktuálně.cz dva dobře informované zdroje z vlády. Funkce by se měl Tuhý ujmout, jakmile mu příští rok na jaře vyprší mandát v čele policie. "Stane se velvyslancem na Slovensku. V usnesení stojí, že se tak stane, až mu vyprší mandát," řekl redakci vládní zdroj.
Tomáš Tuhý.
Tomáš Tuhý. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Vláda schválila odchod Tomáše Tuhého z funkce policejního prezidenta na post velvyslance v Bratislavě. Uvedl to dnes server Neovlivní.cz. Vláda ani Tuhý se k tomu podle serveru nevyjádřili, ale informaci deníku Aktuálně.cz potvrdily dva dobře informované zdroje.

O změně na pozici policejního prezidenta média již dříve spekulovala. Sám Tuhý ale koncem května řekl deníku Právo, že o odchodu z funkce neuvažuje.

Server napsal, že tři neuvedené zdroje potvrdily, že vláda na svém minulém zasedání schválila jmenování Tuhého velvyslancem. Vláda ale o rozhodnutí oficiálně neinformovala a Tuhý neodpověděl na dotazy, píše server.

Podle informací Aktuálně.cz Tuhý převezme vedení české ambasády v Bratislavě až po vypršení svého mandátu šéfa policie. Do funkce policejního prezidenta byl Tuhý ustanoven v dubnu 2014, mandát mu končí v dubnu příštího roku. Z postu české velvyslankyně na Slovensku odešla letos koncem dubna Livia Klausová, ambasádu dočasně vede jako chargé d'affaires Pavel Sladký, vedoucí politického a obchodně-ekonomického oddělení velvyslanectví.

Letos skončil ve funkci také ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín po sporech s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Ke konci května pak odešel ředitel pražské policie Miloš Trojánek, přesunul se na pozici krajského policejního ředitele na Vysočině. Trojánek se v minulosti opakovaně zastal podřízeného, který vyšetřuje kauzu Čapího hnízda, v níž je obviněn Babiš.

Policejního prezidenta ustanovuje do funkce ministr vnitra. Kandidátem na pozici ministra vnitra v další Babišově vládě je předseda ČSSD Jan Hamáček.

Video: Kauza GIBS? Babiš převzal vedení bezpečnostního výboru, četl možná z tajných materiálů, říká Rakušan (video z 15. 3. 2018)

Jde o politický tlak Babiše na šéfa GIBS, nemůže na nikoho ukázat prstem, jde o jeho útok na demokratické procedury, říká poslanec Vít Rakušan | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy