Policista: Šéfové po mně chtěli zamést kauzu vysoké úřednice

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
21. 8. 2014 12:10
Ředitelka protokolu ministerstva obrany je souzená za najetí autem na dopravního policistu. Detektiv, který chtěl případ prošetřit, dostal rozkaz z místa odjet.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michaela Hasíková\Economia

Praha - U soudu s ředitelkou protokolu ministerstva obrany Š. N., která podle obžaloby najela autem na policistu, padla zásadní výpověď.

Kriminalista Jan Kloubek, který projížděl kolem místa incidentu a chtěl věc vyšetřovat, soudu řekl, že na něj nadřízení tlačili, aby se do ničeho nepletl. A aby Š. N. nechal odjet.

"Za třináct let ve službě jsem nikdy nic takového nezažil, bylo to odporné. Chtěli po nás, abychom incident zametli," řekl soudu Kloubek.

Do tělocvičny, nebo na jednání?

Incident se odehrál letos 24. dubna na křižovatce ulic Jelení a U Brusnice. Druhou zmíněnou ulici policie uzavřela kvůli summitu Východního partnerství, který se konal na Pražském hradě. Provoz na křižovatce hlídali dopravní policisté Tomáš Brejcha a Tomáš Doktor.

Protokolářka jela podle své výpovědi do tělocvičny Hradní stráže. Když prý zjistila, že je ulice uzavřena, chtěla se otočit. Aby se vyhnula autobusu, který jel v protisměru, musela popojet. Najela však do policisty, který stál před ní. Nechtěně, tvrdí.

Verze policistů se však podstatně liší. Na Š. N. prý již z dálky gestikulovali, že do ulice vjet nemůže. Úřednice přesto odbočila k nim.

"Měla otevřené okénko a slovně jsme ji upozorňovali, že dál nemůže," vypověděl před soudem dopravní policista Tomáš Doktor, do kterého měla Š. N. najet. Šéfka protokolu obrany však prý na výzvy policistů nedala. "Řekla, že tam prostě pojede," shodli se ve své výpovědi oba dopraváci.

Podle žaloby se pak Š. N. rozjela proti Doktorovi a necelé dva metry ho tlačila před sebou. Zastavila až poté, co policista vytáhl zbraň a namířil na motor auta.

Dali mi rozkaz, abych odjel

Zdánlivě banální událost poté nabrala nečekaný spád. "Paní Š. N. nám vyhrožovala. Říkala nám, kdo je, jmenovala, komu zatelefonuje, a že nás zničí. Jmenovala Červíčka (Martina Červíčka - bývalého policejního prezidenta - pozn. red.) a další, že jim zavolá a že jsme skončili," řekl soudu policista Doktor. Oba prý přesvědčovala, že míří na důležitou schůzku, a nikoliv do tělocvičny, jak vypověděla později.

Krátce po incidentu kolem místa projíždělo auto s kriminalisty, kteří na Hradě hlídali průběh summitu. Protože se s dopravními policisty znali, zeptali se, co se stalo.

"Bylo nám řečeno, že je žena podezřelá z násilí proti úřední osobě, a tak jsem začal zajišťovat místo události," popsal u soudu kriminalista Jan Kloubek.

I on potvrdil, že se Š. N. domáhala pomoci z nejvyšších míst. "Říkala, že zavolá Červíčkovi a Vlastíkovi," uvedl. O jakého "Vlastíka" se jedná, policistům došlo o pár minut později. Na místo přijel ministr obrany Nečasovy a Rusnokovy vlády Vlastimil Picek.

Detektiv Kloubek navíc prohlásil, že na něj nadřízení tlačili, aby nechal Š. N. z místa odjet.

"Byl jsem opakovaně vysokými důstojníky policie upozorněn, ať paní propustím, místo aby byla vyslechnuta," prohlásil kriminalista. "Řada funkcionářů se mě snažila donutit, abych paní nezadržoval, a poté mi jeden z nich dal rozkaz, abych odjel," dodal.

Kloubek vše řekl svému přímému nadřízenému, který nechal snahu o ovlivnění vyšetřování prověřit a podal trestní oznámení Generální inspekci bezpečnostních sborů na neznámého pachatele.

Inspekce však údajně na žádné pochybení policejních šéfů nepřišla. "Podle toho, co vím, nebylo zjištěno porušení zákona," odpověděl kriminalista.

Kdo z nadřízených ho nutil vyšetřování ukončit a propustit Š. N., ovšem soudu neřekl. A nezeptala se na to ani soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 a ani státní zástupkyně Markéta Fialová.

Mladí a nezkušení

Advokátka úřednice - bývalá ministryně spravedlnosti a nynější poslankyně Marie Benešová - se snažila poukázat na to, že policista Doktor je po čtyřech letech služby nezkušený. A že když Š. N. popojela, prostě jen zazmatkoval.

Obhájkyně se také snažila zpochybnit, že by na kapotě vozu Š. N. byly otisky dlaní dokazující, že policista v tísni musel po voze ručkovat. Podle Benešové však na fotografiích pořízených na místě nic takového vidět není. 

"Snažili jsme se to nafotit na mobilní telefon, lepší techniku jsme neměli," vypověděl Doktor. Jeho slova potvrdil i kriminalista Kloubek, kterému prý nadřízení odmítli poslat výjezdovou skupinu, která by vše profesionálně zdokumentovala.

Na nejasnosti ukázala i obžalovaná. Podle její verze neměla stažené okénko, a výzvy policistů tedy nemohla slyšet. A nadto byla údajně kola jejího vozu stočená do jiného směru, než ve kterém stál Doktor. Dokazovat to mají fotografie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy