Policejní evergreen: Kdo díky Krakatici hýbe politikou?

Sabina Slonková
20. 3. 2008 11:15
Nekonečné úniky z tajného spisu
Také Langera dusí Krakatice.
Také Langera dusí Krakatice. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - V policii už se pomalu ustálilo stejné novoroční předsevzetí: tak jako každoročně, i letos budeme hledat, kdo zase vynesl na veřejnost citlivé informace z Krakatice.

Právě dnes média přinesla informace, že se na vnitru pátrá po 1600 stranách tohoto spisu.

Krakatice je dnes už uzavřený a mezi zasvěcenými mýty opředený policejní spis, který před lety založili detektivové protikorupční služby kvůli mapování aktivit zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka. Spis obsahuje nejen informace z terénu od policejních informátorů, ale i záznamy odposlechů - včetně informací o kontaktech podsvětí na politiky zejména z ČSSD a ODS.

Spis nikdy nevedl k obvinění konkrétních osob, sloužil spíše jako podpurný dokument k řadě jiných trestních kauz. Časem se z něj ale stal svazek, jehož informace začali politici prostřednictvím policejních špiček používat v politickém boji. Spis totiž obsahoval údaje, které sice neprokazovaly trestnou činnost, ale nasvědčovaly těsným vazbám mezi podsvětím, úřady i politiky.

Co už se svazku uniklo?

Důkaz? Před volbami v roce 2006 si Krakatici vyžádala inspekce sociálnědemokratického ministra vnitra Bublana, záhy poté na veřejnost unikly informace o schůzkách Mrázkova blízkého spolupracovníka Igora Šafranka a nastupujícího nového ministra financí Vlastimila Tlustého.

Čtěte více: Odhalení! Policie se pokusila ovlivnit volby

Nebo ještě starší: Na přelomu tisíciletí se politici hádali, kdo ovlivňuje bezpečnostní prověrky a netrvalo dlouho a do médií se opět dostávají záznamy z Krakatice. Například o kontaktech Mrázkovy skupiny s tehdejším poradcem premiéra Zemana Miroslavem Šloufem a špičkami Národního bezpečnostního úřadu.

A nejnověji Langerova inspekce od konce loňského roku pátrá, kdo z Krakatice vynesl novinářům staré záznamy o Mrázkově minulosti a informace o vysoce postaveném úředníkovi Czechinvestu, který s kontroverzním podnikatelem spolupracoval.

Čtěte více: Státní miliardy rozdělují lidé s kontakty na podsvětí

Policisté, kteří s Krakaticí pracovali, upozorňují, že dnes už nikdo nemůže dát ruku do ohně za to, že ve svazku zůstalo všechno, co tam původně bylo a mělo zůstat. Kromě toho, že si policejní špičky Krakatici kopírovaly, kdosi z ní ještě před skartací vyňal přepisy některých odposlechů. 

Zajímali se jen o politiky

A ještě jednou se o Kraktici mluvilo. V souvislosti s loňským masivním odchodem specialistů z protikorupční služby, kteří státu zachránili miliardy, ale kvůli sporům s tehdejšími nadřízenými ztratili jakoukoli motivaci k práci.

Čtěte více: Zachránili státu miliardy, už to dělat nechtějí

Za všechny to loni řekl otevřeně Karel Tichý, bývalý šéf oddělení, které mělo na starost operativní činnost - tedy získávání informací v terénu, i mezi zločinci. "Nadřízení se nezajímali o výsledky naší práce kvůli tomu, že máme ze zákona odhalovat trestnou činnost. Zajímaly je jen informace týkající se politiků. Když nastoupil bývalý šéf služby Brych, jeho jedinou starostí bylo, aby se dostal k informacím z našeho spisu Krakatice."

Žádný únik z Krakatice se dodnes nepodařilo vyšetřit. Stejně tak se s jistotou neví, kdo všechno si spis ofotil a má jej připravený v záloze.

 

Právě se děje

Další zprávy