Strany přistoupily na kompromis, že tzv. souhlasná varianta znásilnění předložena nebude. Po jednání to novinářům řekli Blažek, předsedkyně sněmovního podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí Taťána Malá (ANO) a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
"Zavedeme, že bude trestný i pohlavní styk proti vůli toho, kdo je znásilňován - oběť to může vyjádřit verbálně i neverbálně. Bude tam konkrétní výčet toho, co znamená bezbrannost. A současně zavádíme, že na osoby do 12 let se nesahá - to znamená: bude vždycky trestné na nich vykonávat cokoliv, co způsobuje sexuální aktivity. Vždycky to bude trestáno jako znásilnění, nikoliv, jak se v některých oprávněně kritizovaných případech stávalo, jako 'pouhé' pohlavní zneužívání s nižšími sazbami," popsal ministr právní úpravu, kterou jeho úřad připraví.
Laurenčíková k hranici 12 let uvedla, že jde o reálnou věkovou hranici, ve které jsou děti schopné vyjádřit svá přání. Úřad původně stanovil hranici bezbrannosti u dětí do pěti let věku - u starších by se bezbrannost musela znalecky zkoumat. Právě zneužití bezbrannosti je součástí definice znásilnění. Strany se dnes dohodly, že do bezbrannosti bude výslovně zahrnuto i tzv. zamrznutí oběti.
Ministerstvo spravedlnosti představilo návrhy na změnu trestného činu znásilnění před dvěma týdny. Původně znění návrhu zákona však vzbudilo vlnu kritiky. Úřad v textu počítal například s tím, že za znásilnění i další sexuální trestné činy budou soudy moci v širší míře ukládat peněžité tresty. "Za návrhem byl dobrý úmysl. Veřejnost ale vyznění textu nepochopila, změníme ho," uvedl Blažek.
"Z diskuse o změně definice znásilnění vyplynula nutná změna navrhovaného textu o ukládání peněžitých trestů. Byl sepsán právníky tak právnicky, že je nevysvětlitelný," popisuje ministr spravedlnosti spory kolem části nové verze zákona. Ten ukládá, že u znásilnění, nesouhlasného pohlavního styku, sexuálního nátlaku i pohlavního zneužití ministerstvo bude pachatel potrestán "odnětím svobody nebo peněžitým trestem".
"Šlo pouze o návrh, peněžité tresty se v textu objevily proto, aby z fondu obětí mohli poškození dříve dostávat peníze. To nelze zařídit jinak než touto větou. Úplně na ni zapomeňte, protože se nedá vysvětlit," komentoval úpravu zákona v pořadu Spotlight.
"Jednomyslně jsme se také shodli na tom, že není dobré, aby bylo možno za znásilnění uložit samostatně peněžitý trest," shrnula Malá. Do 30. září by podle ní ministerstvo mělo návrh předložit vládě, a to poté, co jej ještě zrychleně projedná podvýbor pro problematiku domácího a sexuálního násilí.
Výhrady se v odborné diskusi objevovaly i k samotné definice znásilnění. Stávající úprava v trestním zákoníku vyžaduje překonání fyzického odporu, případně zneužití bezbrannosti například v podobě silné opilosti či duševní poruchy. Ministerstvo spravedlnosti počítá v návrhu s tím, že by oběť musela se sexuálním aktem projevit nesouhlas.
Někteří to ale nepovažují za vhodné a chtějí zavést takzvanou souhlasnou definici znásilnění, podle ní by se zjednodušeně sex bez souhlasu rovnal znásilnění. Malá dodala, že sama podporovala souhlasnou variantu definice znásilnění, ale že si je vědoma toho, že tato varianta neměla vzhledem k politické realitě příliš šancí na schválení v tomto volebním období.