Pokuty za 1,4 milionu: Vodní elektrárny způsobují suché jezy

ČTK ČTK
2. 7. 2015 14:30
Elektrárny si berou z řek vodu a snižují tak jejich průtok. Následkem toho jsou ohroženy některé druhy ryb.
Vodáci, ilustrační foto
Vodáci, ilustrační foto | Foto: Jan Franěk

Praha - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila kvůli suchým jezům pod malými vodními elektrárnami za posledních pět let pokuty za 1,4 milionu korun. Kontrolovala je více než 450krát, oznámila ve čtvrtek novinářům na tiskové konferenci.

S odhalováním provozovatelů elektráren, kteří v řece nechávají protékat méně vody, než mají, pomáhají i vodáci. Už jich nahlásili zhruba 30.

"Z pohledu ochrany přírody je velice zásadní, aby minimální zůstatkové průtoky byly zachovávány. Povrchové vody navíc oproti minulým letům trochu ubývá," řekl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Zůstatkové průtoky, které musí přes jez proudit po připojení malé vodní elektrárny, jejím provozovatelům stanovuje manipulační řád a další povolení.

Některé elektrárny nejsou umístěné přímo u řeky, ale budují se k nim dlouhé náhony. Vznikají tak pod jezem dlouhé úseky řeky s minimem vody nebo úplně bez ní. Například v Dobré nad Sázavou majitel elektrárny nechával přes jez jen desetinový průtok oproti povolení.

Správní řízení většinou končí pokutou

Celkem inspekce od roku 2010 zahájila správní řízení s 71 provozovateli hydroelektráren, kromě dvou všechna skončila pokutou. Vůbec nejvyšší, 130 tisíc korun, dostala firma Fobos, která na řece Smědé snížením průtoku navíc znemožnila tah lososovitých ryb.

"Přestože kontrol byla celá řada, ne vždy skončily zjištěním toho, že je něco v nepořádku," uvedl ředitel Geuss. Inspektoři podle něj musí kontrolu předem ohlásit, aby jim majitel elektrárnu zpřístupnil. Nedostatky tak provozovatelé mají příležitost před příchodem inspektorů napravit.

Při neohlášené kontrole řeky samotné ale inspektoři zjistili, že například na řece Svitavě si majitel dokonce dřevěnou hrází o 30 centimetrů zvýšil korunu jezu. Letos už bylo kontrol 22.

Na odhalování takzvaných suchých jezů s ČIŽP spolupracují i vodáci, kterým nedostatek vody kazí nejen zážitky ze splouvání řek, ale i podnikání.

Podle Petra Ptáčka z vodáckého serveru raft.cz je roční obrat vodáckého sportu asi 1,3 miliardy korun, kdežto malé vodní elektrárny mají obrat asi 300 milionů. "Bylo by dobře, kdyby se toho ujala i krajská zastupitelstva, protože to ovlivňuje i cestovní ruch," dodal Ptáček.

Lidé mohou místa s nedostatkem vody pod jezem hlásit prostřednictvím webu suchejezy.cz. Ideální je pořídit i fotografie, nejlépe s vodočtem a přímo ve fotoaparátu nastavit na snímku viditelné datum pořízení. Některé řeky ale trpí nedostatkem vody také kvůli malému množství srážek.

 

Právě se děje

Další zprávy