Pokuta pro rodiče, kteří odmítli naočkovat své dítě, neplatí. Svědomí jako důvod stačí, řekl soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 1. 2016 13:00
Ústavní soud se zastal rodičů pokutovaných za to, že nenechali naočkovat svoje dítě. Důvodem pro odmítnutí vakcíny může být podle soudu nejen náboženství, ale i svědomí. Každý z rodičů byl dřívějším rozhodnutím soudu potrestán pokutou 4000 korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

BrnoÚstavní soud se zastal rodičů pokutovaných za to, že nenechali naočkovat svoje dítě povinnou hexavakcínou. Důvodem pro odmítnutí může být podle soudu nejen náboženství, ale i svědomí. Prostá pochybnost o prospěšnosti očkování ovšem dostatečným důvodem není.

Odpuštění sankce musí zůstat pouze výjimkou, zdůraznil soudce zpravodaj Ludvík David. "To znamená nenarušit to, čemu se říká proočkovanost obyvatelstva v určitém procentu, které je zhruba od 90 do 95 procent," řekl David.

"Ministerstvo zdravotnictví respektuje rozhodnutí soudu, na systému očkování trvá a nehodlá nic měnit," řekla mluvčí Štěpánka Čechová.

Předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula označil rozhodnutí soudu za selhání. "V případě, že budeme zavádět něco tak vágního jako svědomí do rozhodovacího procesu, tak můžeme veškeré normy zrušit, protože kdokoli řekne, že je proti s ohledem na své svědomí, tak je naprosto nepostižitelný," upřesnil s tím, že pokud v normě, která je k dispozici, není sankce, a tímto případem podle něj sankce mizí, tak norma v podstatě nemusí existovat, protože bude nevymožitelná.

Každý z rodičů byl dřívějším rozhodnutím soudu potrestán pokutou 4000 korun. Zákonný strop je 10 000 korun. Výjimku z povinnosti mají děti s prokázanou imunitou nebo trvalou kontraindikací.

Pokutu v minulosti potvrdil Městský soud v Praze i Nejvyšší správní soud, který připustil, že povinné očkování může za jistých okolností vést k újmě. Zároveň ale uvedl, že negativní názor na očkování a obava z rizik nevyvazuje rodiče z povinnosti umožnit vakcinaci dětí. Očkování je totiž přínosem pro celou společnost. Rodiče v ústavní stížnosti tvrdí, že očkování odmítli kvůli svému svědomí i s ohledem na zájmy dítěte. Nejlepší je podle nich přirozená imunita, kterou by očkování mohlo narušit.

ÚS se očkováním zabýval vícekrát. Podle základního nálezu z roku 2011 lze rodičům sankci prominout jen v individuálních případech, například když očkování prokazatelně odporuje náboženskému přesvědčení rodiny. V takové situaci by měl stát od nátlaku na odpůrce očkování upustit. ÚS v minulosti také rozhodl, že očkování smí zůstat podmínkou pro přijetí dítěte do školky. Na druhé straně se vyslovil pro to, aby stát nesl odpovědnost za případné poškození zdraví následkem očkování.

Názory na prospěšnost očkování se liší, někteří lidé považují vakcíny za nebezpečné. Pro děti v Česku je nyní povinné očkování hexavakcínou, která pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B. Další povinná vakcína chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi. Podle hygieniků díky očkování nezemře ročně 500 dětí a dalších 150 000 neonemocní.

Sankce se mi nelíbí, ale je to nástroj, jak povinné očkování dodržovat, míní pediatr Janda. Jsme proti, navíc se rozšiřuje zákaz vstupu neočkovaných dětí do kolektivu, oponuje právnička Candigliota. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy