Pokus vězňů o vzpouru začal u svěráku na Pankráci

Martina Machová Radek Nohl Lucie Stuchlíková Martina Machová, Radek Nohl, Lucie Stuchlíková
18. 10. 2011 18:35
Odsouzení si v dílně na obrábění kovů vyrobili zbraně
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ačkoli úřady drží pevně pod kontrolou informace o chystaném útoku v českých věznicích, s největší pravděpodobností je na stopu přivedla hlášení informátorů.

Aspoň tak to lze zrekonstruovat z kusých informací, které jsou odpovědní úředníci a politici ochotni sdělit.

Ministerstvo spravedlnosti oficiálně říká, že na stopu revolty narazili specialisté zařazení do takzvaného oddělení prevence, což je jakýsi policejní orgán vězeňské služby.

Když pomineme později dementovanou informaci, že na odhalení zapracovali i agenti Bezpečnostní informační služby, právě preventisté vězeňské služby zřejmě získali podnět zevnitř věznice.

Zástupci ministerstva to potvrdit nechtějí, ale ministrův náměstek Daniel Volák místo odpovědi na otázku, jak to začalo, říká: "S ohledem na přijatá bezpečnostní opatření vůči konkrétním osobám to opravdu není možné sdělit, protože by byl ohrožen život příslušníků a spoluvězňů."

Riziko bylo velké, říká ministerstvo

Z oficiálních výroků a získaných informací je zřejmé, že odsouzení si na pracovištích v pankrácké věznici, kde se zpracovávají kovy, udělali několik zbraní. Ty si schovali v dílnách, ale ven už se je nepodařilo pronést. 

Dozorci zbraně v dílnách podle mluvčí vězeňské služby Markéty Prunerové našli.

Praxe v českých věznicích

  • O tom, zda mohou být vězni zařazeni do zaměstnání, rozhoduje speciální komise.
  • V úvahu bere například to, zda byl odsouzený zařazen do režimu s dohledem, dozorem, ostrahou nebo zvýšenou ostrahou.
  • "Komisi tvoří lékař, psycholog i vychovatel. Posuzuje se závažnost trestného činu a to, jak si během výkonu trestu odsouzený plní povinnosti," uvedl mluvčí věznice Vinařice Ivan Suchý.
  • Každá vězněná osoba vracející se do věznice prochází detekčním rámem, důkladnou osobní prohlídkou.
  • "Nebezpečné předměty se do věznice nedostanou," tvrdí mluvčí vazební věznice Praha Ruzyně Pavla Bohatová.

Úřady dále přiznaly, že k zahájení útoku scházely dny, maximálně jeden týden. "Bylo to skutečně reálné riziko," řekl náměstek Volák.

"Přípravu nepokojů se podařilo odhalit hned v jejích prvopočátcích," potvrzuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Útok, proti němuž byli nasazeni policisté z Útvaru pro boj s organizovaným zločinem, se však podle jeho informací plánoval i v dalších věznicích.  

Potají si vyráběli zbraně

Vyrobit si desítky bodných či sečných zbraní nebylo zřejmě pro vězně nic složitého. S odsouzenými je totiž na pracovišti zpravidla mistr nebo dozorce. Kamery na ně většinou nedohlížejí.

"Šikovnému vězni stačí třicet minut, aby si vyrobil nůž," řekl Aktuálně.cz zdroj obeznámený s praxí v českých věznicích.

Zástupci vězeňské služby připouštějí, že nejen proto je pro ně složitější odhalit, co trestaní v dílnách dělají.

"Přicházejí tam do styku s různými nástroji. Mohou si je upravit, aniž by bylo hned zřejmé, co dělají. Nevnímáme to jako selhání dozorců, spíš je pozitivní, že to odhalili tak brzy," prohlásila Prunerová.

Takovou praxi, kdy si vězni mohou v dílnách vyrobit prakticky cokoliv, chce nyní ministerstvo změnit. Informační opatrnost je však taková, že úřad nechce ani blíže popsat, jak a co v tomto směru udělá.  

Dozorců je málo

Vězeňská služba i poslanci označují za největší problém to, že poměr zaměstnanců věznic a vězňů se rok od roku vychyluje více a více na stranu uvězněných. Ubývá také peněz na provoz vězeňských zařízení. 

Foto: Ludvík Hradilek

"Personální situace dobrá není," uvedla Prunerová.

Podle údajů služby z poloviny října byla naplněnost věznic v průměru asi 113 procent. U dvou zařízení byla kapacita překročena o více než 30 procent

"Bez navýšení rozpočtu je z dlouhodobého hlediska situace ve vězeňství neudržitelná a může docházet k mnohem větším bezpečnostním rizikům," řekla předsedkyně sněmovního podvýboru pro vězeňství Jana Suchá (Věci veřejné).

Podle místopředsedy Výboru pro obranu a bezpečnost Jana Vidíma z ODS se pak razie ve věznicích jistě objeví i jako téma na jeho nejbližším zasedání. Na tom se bude řešit i financování věznic v příštím roce.

 

Právě se děje

Další zprávy