Pokus se solankou nemohl řeku Bečvu ohrozit, vypověděli rybáři s odkazem na studie

ČTK ČTK
17. 9. 2021 15:11
Letošní pokus rybářů a vědců s roztokem chloridu sodného v řece Bečvě nemohl ohrozit kvalitu vody, ani tamní flóru a faunu. Tvrdí to zástupci hustopečské rybářské organizace, kteří v pátek kvůli podezření ohledně porušení vodního zákona vypovídali na České inspekci životního prostředí. Odkazují na studie odborníků i rozhodnutí zlínského krajského úřadu, podle kterého o porušení zákona nešlo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Pokus měl prokázat proces mísení látek v řece. Experimentem se rybáři a vědci snažili přispět k objasnění loňské otravy řeky, kterou podle inspekce zavinil únik kyanidů.

"Za místní organizaci rybářů Hustopeče nad Bečvou jsme předali České inspekci životního prostředí několik dokumentů, ze kterých jasně vyplývá, že množství použitého chloridu sodného nemohlo jakkoliv ohrozit či poškodit kvalitu vody, fauny a flóry ve vodě žijící. ČIŽP jsme předali také stanovisko krajského úřadu, který neshledal v množství použitého chloridu sodného závadnou látku, kvůli které by bylo nutné zahajovat správní řízení," řekl v pátek právní zástupce organizace Radim Kubica. Inspektorům předali zástupci rybářů například závěry odborníků z Masarykovy univerzity i samotné výsledky pokusu.

Inspekce podle Kubici po pátečním jednání oznámila, že zastavuje řízení vůči hustopečskému rybářskému svazu a předává podnět k prošetření krajskému úřadu vůči fyzickým osobám, které se pokusu se solankou účastnily. Mluvčí inspekce Jiří Ovečka ale nechtěl jednání komentovat. "Nebudeme komentovat žádné jednání s žádným účastníkem šetření v jeho průběhu," řekl Ovečka s tím, že neví, kdy bude šetření ukončeno.

Šéf hustopečských rybářů Stanislav Pernický odcházel se smíšenými pocity. "Nicméně myslím, že to jednání dopadlo dobře. Zástupci ČIŽP byli vůči nám slušní, kontrola vůči místní organizaci Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou je zastavena. Jak se to bude odehrávat vůči mé osobě, to ukáže čas. Já jsem spokojen," řekl. I přes potíže, které pokus vyvolal, by podle svých slov šel do experimentu znovu.

Zástupci rybářů argumentují i závěrem odboru životního prostředí a zemědělství Zlínského kraje, podle kterého pokus se solným roztokem v Bečvě nebyl porušením vodního zákona.

Mluvčí ČIŽP již dříve řekl, že podle vodního zákona je roztok chloridu sodného látkou závadnou vodám, použití takových látek je v toku možné pouze pro účely, které zákon přesně definuje a vždy je k aplikaci do vod nutné vodoprávní povolení. "Stanoviskem krajského úřadu Zlínského kraje se samozřejmě zabývat budeme, ale rozhodně se v této chvíli nedá říct, zda a jak to ovlivní šetření inspekce," řekl Ovečka.

Pokus se solankou provedli vědci a rybáři 27. července. Podle policie, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, se kyanidy do řeky dostaly kanálem z Rožnova pod Radhoštěm, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. Někteří rybáři a vědci to však považují za nesmysl, neboť první ryby začaly v řece hynout až po více než třech kilometrech od vyústění kanálu. Solný roztok proto pokusně vylili u vyústění rožnovského kanálu a zaznamenávali, jak se v řečišti chová.

Pokus podle Pernického ukázal, že chlorid sodný, který je anorganická záležitost stejně jako kyanid draselný, se ve vodě rozptýlil v celé šíři toku už po 600 metrech. Podle něj tak únik jedu musel být podstatně blíže k místu nálezu prvních mrtvých ryb.

 

Právě se děje

Další zprávy