Pokud mě nezvolí místopředsedou ČSSD, zvážím odchod z vlády, oznámil Petříček

ČTK Kateřina Frouzová ČTK, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 19. 2. 2019 13:32
Ministr zahraničí Tomáš Petříček zváží setrvání ve vládní funkci, pokud ho březnový sjezd ČSSD nezvolí místopředsedou strany. Neúspěch na sjezdu by vnímal jako signál, že jeho politika nemá ve straně dostatečnou podporu, oznámil ministr v úterý novinářům. Na sjezdu chce prosazovat moderní levicovou politiku, v případě zvolení místopředsedou by pak chtěl ve vládě razantněji prosazovat priority ČSSD vůči hnutí ANO.
Pokud Petříček nebude místopředsedou ČSSD, zváží odchod z vlády | Video: Kateřina Frouzová

"Kdybych nedostal podporu delegátů do vedení ČSSD, asi bych to vnímal tak, že nemám dostatečnou důvěru u sociálních demokratů na to, abych ve svém angažmá na ministerstvu zahraničí pokračoval," vysvětlil svůj postoj Petříček.

"Proto bych zvažoval další setrvání. Chtěl bych v takovém případě jednat s předsedou, jestli by nebylo vhodnější, abych přenechal pozici ministra zahraničních věcí někomu jinému," dodal.

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček považuje Petříčkovo vyjádření za jeho osobní věc. "Já ho respektuji a není důvod, abych ho více komentoval," sdělil ČTK na dotaz, jakou roli by Petříček v ČSSD měl podle něho hrát.

Premiér Andrej Babiš (ANO) neočekává, že by případný Petříčkův odchod z vlády nějak poznamenal fungování kabinetu. "Ta pozice je ČSSD, pokud pan Petříček skončí, tak pan Hamáček určitě s někým přijde," řekl novinářům v Izraeli.

Ministr dlouhodobě čelí kritice ze strany prezidenta Miloše Zemana, který na sjezdu ČSSD promluví jako host. Šéf diplomacie ale nepředpokládá, že by vystoupení prezidenta mohlo jeho šance na zvolení nějak ovlivnit.

"Nechci předjímat, s čím pan prezident přijede na sjezd. Já si myslím, že sociální demokracie je strana, která by se měla především řídit tím, co je v zájmu sociální demokracie, a nenechat si mluvit od nestraníků do toho, jaké je naše vnitřní rozhodování," řekl.

Jako místopředseda by se snažil o přiblížení strany k moderní evropské levici. "Nikdy jsme pořádně nedotáhli modernizaci sociální demokracie, měli bychom se konečně stát jasnější, srozumitelnější moderní levicovou stranou," řekl.

Petříček chce být tvrdší k ANO

"Sociální demokracie potřebuje znovu nalézt cestu, jak oslovovat i městského voliče, ale zároveň být připravena i na to, že naše společnost se mění. Čelíme novým problémům, i lidé, kteří manuálně pracují, budou v budoucnu čelit problémům zaváděním robotů, digitalizace," uvedl. ČSSD by podle něj měla být ta strana, která se bude zasazovat o práva pracujících v nové podobě společnosti.

Petříček by se také v případě zvolení místopředsedou ČSSD chtěl více vymezovat vůči vládnímu partnerovi, hnutí ANO. "Myslím, že bychom měli být razantnější při prosazování svých politických priorit a programu, který jsme před voliči obhajovali před loňským rokem," řekl. Očekává, že totéž bude sjezd chtít i od předsedy strany a ministra vnitra Jana Hamáčka, který je jediným kandidátem na předsedu.

Podle Petříčka by ČSSD neměla usilovat o setrvání ve vládě za každou cenu. "Myslím, že sociální demokracie by měla vždy nejprve prosazovat svůj program a pak trvat na setrvání v nějaké koalici. Pokud nebudeme schopni prosazovat svoji politiku, to, co chceme, abychom pro lidi dělali, tak v tu chvíli ta spolupráce možná postrádá smysl," řekl.

Sirotky přijmout můžeme

Petříček se chce zapojit také do debaty o problémech syrských sirotků v Řecku. Podporuje názor, aby se Česko o děti, které prchají před válkou, postaralo. "Česká republika je dostatečně velká země na to, aby dokázala pomoci patnácti dětem, které si odskákaly konflikt v Sýrii," uvedl Petříček s tím, že o problému hodlá jednat s ministrem vnitra a svým stranických šéfem Janem Hamáčkem. "Budu jednat s Hamáčkem o tom, jak dál postupovat," uvedl ministr zahraničí s tím, že právě resort vnitra by měl sehrát v případném přijetí dětí klíčovou roli.

Na to, že zvláště děti válečných uprchlíků v táborech v Řecku žijí v nevhodných podmínkách, loni upozornila lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová. Chtěla, aby se Česko dočasně o padesát sirotků postaralo. Premiér Andrej Babiš byl výrazně proti tomu, vicepremiér Jan Hamáček chtěl, aby Šojdrová přivezla seznam konkrétních dětí, které pomoc potřebují.

Mezitím Hamáček poslal dopis do Řecka, aby zjistil, jaká je situace v místech, kde uprchlíci provizorně žijí. A premiér Babiš pro změnu začal jednat na vlastní pěst a nechal si vypracovat projekt na stavbu dětské vesničky přímo v Sýrii.

Europoslankyně nedávno zveřejnila, že má seznam patnácti syrských sirotků. "Tuto informaci jsem zaznamenal. Paní europoslankyně mě zatím neoslovila, ale po setkání s ministrem vnitra bych případně mohl jednat s paní europoslankyní," dodal Petříček.

 

Právě se děje

Další zprávy