Pokud jde o ženy, Česko je jako Mongolsko, říká průzkum

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
11. 3. 2012 11:10
Podle průzkumu Social Watch by se postavení českých žen ve společnosti dalo zlepšit

Praha - Česká republika jako rovnoprávná společnost, kde ženy i muži mají stejné postavení? Tak tahle definice stále příliš neplatí.

Podle průzkumu koalice neziskových organizací Social Watch u nás dosahuje spravedlnost mezi pohlavími podobné úrovně jako v Mongolsku, Botswaně nebo Kyrgyzstánu.

Celkový obrázek ovšem není až tak špatný, Česko se s hodnotou indexu genderové spravedlnosti (IGS) na úrovni 73 bodů nadále plaví ve vodách evropského průměru. Přitom platí, že čím vyšší hodnota na škále od 0 do 100, tím méně rozdílů na základě pohlaví v dané zemi existuje.

Stejnou hodnotu  IGS nejnovější výpočty přisoudily také Slovensku, Maďarsku, Paraguay, Botswaně a Kyrgyzstánu. Rakousko pak dostalo jen o jeden bod víc. O něco lépe jsou na tom Německo, Polsko, pobaltské státy, Francie, Portugalsko a Španělsko. Česko zaostává i za Mongolskem, kterého Social Watch ohodnotilo jednaosmdesáti body.

Tradičně nejméně rozdílů mezi pohlavími existuje ve Skandinávii. Například Norsko se došplhalo až na úroveň 89 bodů, těsně v závěsu ho pak následují Finsko, Island a Švédsko.

Vzdělaní jsou všichni stejně. Rozhodují hlavně muži

Situace v Česku se za poslední roky o něco zlepšila. Podle organizací země od roku 2009 poskočila o 5 bodů blíže k rovnoprávnosti. Ideální stobodový stav však vykazuje jen v oblasti vzdělání.

Podíl žen na moci a rozhodování oproti tomu příznivý rozhodně není. Pohybuje se na úrovni pouhých 46 bodů. Přesto od roku 2009 vykazuje tato oblast mírné zlepšení, za kterým stojí podle Marcely Adamusové z organizace Fórum 50 % zejména více žen, které se dostaly do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

"Toho bylo ale dosaženo ad hoc pomocí preferenčních hlasů samotných voliček a voličů, nikoli změnou dlouhodobého postoje hlavních politických stran v ČR k otázce vyrovnaného zastoupení žen a mužů v politickém rozhodování. Účast žen na rozhodování v politice i ekonomice v České republice je stále nízká," dodává Adamusová.

Celková hodnota IGS poskočila vzhůru také díky zlepšení v oblasti socioekonomické spravedlnosti, která ale nadále dosahuje neuspokojivých 74 bodů. "V důsledku ekonomické krize ovšem došlo ke zhoršení socioekonomického postavení některých skupin obyvatelstva (jak mužů, tak žen), celkové skóre tudíž svědčí spíše o snížení mezery mezi muži a ženami v důsledku zhoršení situace mužů," uvádí zpráva Social Watch.

Index porovnává postavení žen ve 154 státech světa. Aktuální propočty Social Watch každoročně vydává při příležitosti Mezinárodního dne žen. Koalice Social Watch je mezinárodní síť neziskových organizací a skupin. Působí od roku 1995, kdy vznikla jako reakce na závazky přijaté na konferencích pořádaných OSN.

 

Právě se děje

Další zprávy