Pokud Faltýnek udělal něco proti principům ANO, okamžitě skončí, slibuje Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2019 14:48
Pokud by se prokázalo, že první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek udělal něco proti principům hnutí ANO, tak okamžitě skončí. V rozhovoru pro server iDNES.cz to dnes řekl premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Odpovídal na dotaz týkající se podezření kolem ovlivňování soutěže na výběr dálničního mýtného, Faltýnek v tomto případu figuruje. Podle Babiše žádná kauza Faltýnek není.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Aktuálně.cz

Podle Babiše se média snaží podsouvat případ jako kauzu Faltýnek. Případ se ale podle něj týká podezření z korupce u dvou zaměstnanců antimonopolního úřadu a společnosti Kapsch.

"Faltýnek tam není!" zdůraznil Babiš. O schůzce Faltýnka s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petrem Rafajem a ředitelem české pobočky Kapsch Karlem Feixem Babiš nevěděl.

"Asi není dobře, že se s ním (Rafajem) setkal v nějakém hotelu," poznamenal Babiš. Faltýnek měl v rámci minulé vládní koalice na starosti dopravu a v rámci tlaku premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) "nějakým způsobem pomáhal", řekl Babiš.

Premiér o výběru mýtného hovořil jako o kontraktu, který ANO zdědilo. "Smlouva s Kapschem byla od začátku divná. Byla to aféra. Že to od roku 2006 smrdělo korupcí, to všichni vědí. Ať to policie vyšetří," zdůraznil.

Podezřeními kolem mýtného tendru se bude Sněmovna zabývat ve čtvrtek. Policie kvůli ovlivňování zakázek minulý týden ve čtvrtek zasahovala na několika místech, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a u Faltýnka v bytě. Nikoho neobvinila.

Server Novinky.cz napsal, že policie podezírá předsedu ÚOHS Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Feixe z korupce. V této souvislosti se mluvilo o Faltýnkovi, který s oběma jednal.

“Pokud se prokáže korupce, tak se hnutí musí zbavit kohokoliv,” prohlásil Babiš. Kým je pro premiéra Jaroslav Faltýnek, shrnuje Martin Veselovský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy