Pokud epidemie nezpomalí, bude v prosinci denně i 50 tisíc případů, varují statistici

Radek Dragoun Radek Dragoun
15. 11. 2021 20:26
V Česku se stále nedaří zbrzdit šíření viru a počty nových případů neustále narůstají. Ústav zdravotnických informací a statistiky nyní upozorňuje, že pokud se bude epidemie šířit stejnou rychlostí i v dalších dnech, může být v zemi na začátku prosince i více než 50 tisíc případů nákazy nemoci covid-19 za jediný den. To je výrazně více, než kdy bylo v jakékoliv jiné vlně koronavirové epidemie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Všechny parametry, na základě kterých lze odhadovat vývoj epidemie v dalších dnech, ukazují, že situace se bude minimálně v nejbližších dnech i nadále zhoršovat. Česko se přitom nyní blíží počtu nových případů, které zažívalo během letošního jara - tedy v období vůbec nejhorší epidemické situace.

Lepší je situace pouze v nemocnicích, kde je při srovnatelných číslech méně pacientů než během loňského podzimu, což je způsobeno tím, že nyní je většina populace naočkovaná. "Ačkoliv je zátěž nemocnic ve srovnání se situací v roce 2020 nižší, mnoho ukazatelů zdravotního dopadu epidemie ukazuje na rizikový vývoj," stojí v prezentaci Ústavu zdravotnických informací a statistiky, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Nemocnice kvůli covidu již musí měnit svou práci. Například v Olomouckém kraji očekávají, že všechny nemocnice tento týden omezí poskytování elektivní péče - tedy péče, kterou lze odložit - až o 50 procent. Podobně jsou na tom i další kraje, kterým v některých místech dochází už i zdravotníci. "Osm jihomoravských nemocnic potřebuje personální pomoc. Na covidových lůžkách leží 575 pacientů. Na JIP 109 lidí. Bohužel brzo asi dosáhneme tisícovky. Od 18. listopadu pomůže armáda. Obrátíme se i na dobrovolníky vyškolené Českým červeným křížem," napsal jihomoravský hejtman Jan Grolich v pondělí na sociálních sítích.

Situace v nemocnicích se postupně bude ještě zhoršovat s tím, jak se zhoršují počty nových případů koronaviru. Minulé úterý přibylo 14 557 potvrzených nakažených, což bylo nejvíce od poloviny března. V nejbližších dnech ale nelze očekávat, že tato čísla klesnou, naopak v mezitýdenním srovnání stále skokově rostou. Reprodukční číslo, které symbolizuje rychlost šíření viru populací, stále zůstává na hodnotě 1,3. Navíc neklesá.

Zdravotní statistici vypracovali čtyři scénáře možného vývoje. Ten nejrizikovější, který ale zároveň odpovídá aktuálním hodnotám, ukazuje, že pokud by se šíření viru nepodařilo zpomalit, bude na začátku prosince přibývat v průměru více než 50 tisíc zachycených nových případů za den. V takovém případě by však Česko pravděpodobně muselo výrazně navýšit kapacity testování, aby vůbec takový počet nakažených odhalilo.

I pokud se však podaří díky proočkovanosti, dodržování opatření a testování epidemii zpomalit, lze v novém měsíci očekávat takřka 30 tisíc nakažených.

Možné scénáře vývoje epidemie podle Ústavu zdravotnických informací a statistik.
Možné scénáře vývoje epidemie podle Ústavu zdravotnických informací a statistik. | Foto: ÚZIS

To, že epidemie může i nadále růst, je způsobeno zejména tím, že v Česku je stále zhruba 30 procent lidí, kteří nemají vůči covidu žádnou imunitu - nejsou očkovaní ani nemoc neprodělali. Velkou část tvoří i senioři, kteří jsou v případě nakažení vůbec nejohroženější skupinou. Ve věkové skupině lidí starších 60 let jde podle Ústavu zdravotnických informací o zhruba 379 tisíc takových lidí.

Odborníci navíc upozorňují, že starší lidé by měli jít na třetí dávku, protože vzhledem ke stáří si nemusí jejich tělo uchovávat dostatečné množství protilátek po delší čas a ochranný efekt vakcín tak postupně klesá. Momentálně je v Česku možné jít na třetí dávku šest měsíců po dokončení očkování. Tuto možnost zatím využilo zhruba 43 procent lidí, kteří mají na posilující dávku nárok.

Problémem je však i nízká proočkovanost lidí do 40 let. "Proočkovanost populace ve středním a mladém věku je stále nízká a otevírá tak 'bránu' k šíření nemoci mezi příslušníky nejvíce aktivní generace, tedy k šíření nejen při sociálních a volnočasových interakcích, ale i na pracovištích," uvádí ústav.

Stále platí, že nejvíce zasaženou skupinou jsou žáci. Ve věkové skupině 12 až 15 let se jen za posledních sedm dní nakazilo zhruba každé šestapadesáté takto staré dítě. "Bohužel v dalších fázích šíření nákazy již došlo i k výraznějšímu zásahu seniorní a potenciálně zranitelné populace. Počet nových případů za sedm dní překročil ve věkové kategorii lidí starších 65 let hranici 340 pozitivních na 100 tisíc obyvatel v dané věkové třídě," uvádí ústav ve své zprávě.

Srovnání očkovaných a neočkovaných podle zastoupení v populaci za týden 18. 10.-24. října 2021.
Srovnání očkovaných a neočkovaných podle zastoupení v populaci za týden 18. 10.-24. října 2021. | Foto: ockovani.opendatalab.cz

O špatném trendu vývoje epidemie vypovídá i pozitivita prováděných testů. Za posledních sedm dnů vyšla jen z těch testů, jež absolvovali lidé kvůli tomu, že měli některý z příznaků koronaviru, téměř třetina pozitivně. Testy, které nařídili hygienici na základě kontaktu s rizikovou skupinou, vyšly v poslední týdnu pozitivně ve 13 procentech případů. Tato procenta navíc nadále narůstají, což svědčí o tom, že o značné části nakažených se vůbec neví.

VIDEO: Život v pandemii - klesající účinnost vakcinace v čase

Život v pandemii - klesající účinnost vakcinace v čase | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy