Pokud by Zeman nejmenoval celou vládu, obrátíme se na Ústavní soud, oznámil Jurečka

ČTK ČTK
5. 12. 2021 15:10
Pokud by prezident Miloš Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, porušil by Ústavu ČR, a obratem by proto následovala kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu. V České televizi to v neděli řekl předseda lidovců a kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Předseda vlády Petr Fiala (ODS) již Zemanovi poslal návrh na jmenování všech členů své vznikající vlády.
Předseda vlády Petr Fiala (ODS) již Zemanovi poslal návrh na jmenování všech členů své vznikající vlády. | Foto: ČTK

Jurečka ale zároveň věří, že taková situace nenastane a prezident Zeman si své výhrady k jednomu členovi vlády během schůzky s ním vydiskutuje. Podle spekulací se prezident kriticky dívá na uchazeče o post ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti).

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) již Zemanovi poslal návrh na jmenování všech členů své vznikající vlády. Prezident se s nimi nyní postupně schází v Lánech, poslední schůzku má naplánovanou na pátek. Poté se opět bude chtít sejít s Fialou. Jmenování celého kabinetu by se podle Hradu mohlo uskutečnit v polovině prosince.

Zeman předem pohrozil vetem jednoho z kandidátů, jméno neřekl. Podle médií je dotyčným Lipavský. Jurečka věří, že prezident si své výhrady během schůzek vydiskutuje a následně návrhu vyhoví. Pokud by se tak nestalo, bylo by to podle Jurečky porušením ústavy. Řekl, že v takovém případě by musela následovat, i když to je koalici nepříjemné, kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu.

Dodal, že se o tomto postupu bavili jako předsedové koaličních stran. "Nemůžeme, pokud by taková absurdní situace nastala, ale já doufám, že nenastane, říct, že pan prezident se rozhodl nerespektovat ústavu a zákony této republiky," poznamenal. Po odmítnutí jmenovat některého člena vlády by podle Jurečky další kroky následovaly obratem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb. Stalo se tak po jednání s ministerstvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy