Soud zrušil osvobozující verdikt nad Rittigem. Bude znovu řešit praní špinavých peněz v kauze Oleo

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 22. 3. 2018 10:11
Pražský vrchní soud rozhodl o odvolání v kauze údajného tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical. Většinu trestů potvrdil, přikázal ale došetřit, zda Rittig, kterého prvoinstanční soud původně osvobodil, nepral špinavé peníze
Soud zrušil osvobozující verdikt nad Rittigem. Bude znovu řešit praní špinavých peněz v kauze Oleo | Video: Tomáš Cetkovský, Marek Pokorný

Praha - Městský soud v Praze bude muset znovu řešit podíl Ivo Rittiga při tunelování výrobce biopaliv Oleo Chemical. Konkrétně to, zda se při tom nedopustil praní špinavých peněz.

Vrchní soud v Praze totiž zrušil loňský osvobozující verdikt nad částí lidí obžalovaných z vyvádění peněz z firmy pomocí smluv na fiktivní poradenské služby. Rolí původně osvobozeného Rittiga a jednatele účetní firmy Peskim Petra Michala se bude muset prvoinstanční soud zabývat znovu.

Senát Vrchního soudu v Praze v čele s Evou Rejchrtovou naopak potvrdil pravomocné tresty tři roky vězení pro spolumajitele firmy Oleo Chemical Michala Urbánka a majitele firmy Cokeville Assets Petera Kmetě.

Stejný trest pak nově udělil Urbánkovu společníkovi Kamilu Jirounkovi. Od jeho potrestání původně městský soud upustil, protože již dostal za jiný trestný čin, údajné falšování směnek ve vedlejší větvi kauzy, pravomocně šestiletý trest. Ten ale po rozhodnutí Nejvyššího soudu loni v létě už neplatí.

U šéfa výroby Olea Chemical Radomíra Kučery platí dříve uložená desetiměsíční podmínka. Pravomocné je také osvobození Rittigových právníků z advokátní kanceláře MSB Legal Davida Michala a Karolíny Babákové. Bez trestu zůstali i Jana Šádková a Jaroslav Kubiska z účetní firmy Peskim, která spravovala portfolio Cokeville Assets.

Většina obžalovaných včetně Rittiga nepřišla. Na lavici obžalovaných usedl jen Kmeť, Rittigův právník David Michal a účetní Jaroslav Kubiska, který je v kauze spolupracující obviněný.

Získat zakázky, které již byly

Cokeville Assets měla firmě vyrábějící biopaliva radit a pomoci získat zakázky. A vyinkasovala za to dvacet milionů korun, z nichž minimálně část skončila u Rittiga. Jenže podle žaloby firma obchody, za něž platila provize, uzavřela již několik let předtím.

"Neexistoval ale jediný doklad, že poradenství proběhlo," uvedla loni v únoru prvoinstanční soudkyně Kateřina Radkovská. Vrchní soud se s ní ztotožnil. "Nepodařilo se prokázat, co to firmě přineslo," řekla předsedkyně odvolacího senátu Eva Rejchrtová a poukázala na to, že představitelé společnosti Oleo Chemical Jirounek a Urbánek měli ze zákona povinnost péče řádného hospodáře. Právě pro porušení povinnosti při správě cizího majetku byli oba odsouzeni.

To, že mezi odsouzenými tehdy nebyl Rittig či jeho dvorní právníci David Michal a Karolína Babáková, prvoinstanční soud odůvodnil tím, že mohl odsoudit pouze lidi, jejichž podpisy byly pod uvedenými smlouvami. Ten Rittigův ani jejich mezi nimi nebyl. A nešlo prý ani doložit, že by byl Rittig vlastníkem Cokeville Assests. Vše totiž podepisoval a jako vlastník vystupoval Peter Kmeť a neprokázal se opak.

"Bylo prokázáno, že jen on dával pokyny a podepisoval," řekla loni na adresu Kmetě prvoinstanční soudkyně. Současně ale připustila, že pokud by si chtěl Rittig vybrat bílého koně, "nevybral by si bezdomovce z hlavního nádraží".

Začalo to ve Ventaně

Hovory na téma Oleo Chemical zaznamenaly již známé odposlechy v hotelu Ventana, odkud Rittig své obchody řídil. Jedním z důkazů žaloby o vlivu Rittiga byla původně i listina nazvaná výpočet odměny poradce, kterou měl sám vyrobit. Ten ale prvoinstanční soud neuznal, protože nešlo o originál.

Nyní se Rittigovým a Michalovým podílem bude muset Městský soud v Praze zabývat znovu. Vrchní soud sice pravomocně potvrdil osvobozující rozsudek v části obžaloby týkající se údajného tunelování. Ale nařídil, aby prvoinstanční soud znovu posoudil, zda se společně alespoň nedopustili praní špinavých peněz, když Rittig za peníze, pocházející z Oleo Chemical, kupoval například apartmán v Dubaji.

Případů, v nichž figuruje Cokeville Assets a Ivo Rittig, je u soudů více. Městský soud v Praze by měl začít letos například řešit obžalobu v kauze tunelování pražského dopravního podniku. Z něj na účty karibské firmy, spravované Kmetěm, šla provize 17 haléřů z každé jízdenky dopravního podniku. 

 

Právě se děje

Další zprávy