Pokorný: Horší než vulgarismy by bylo cenzurovat hlavu státu

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
3. 11. 2014 14:00
Pro mě bylo velké překvapení, že něčeho takového můžu být ve svých 54 letech svědkem, uvedl v rozhovoru dlouholetý moderátor Radiožurnálu Jan Pokorný.
Moderátor a šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný
Moderátor a šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Šéfredaktor a dlouholetý moderátor stanice Český rozhlas Radiožurnál Jan Pokorný zažil v nedělním živém vysílání perné chvilky. V křesle proti němu seděl prezident Miloš Zeman, který ve vyjádřeních k ruským punkerkám Pussy Riot nebo ke služebnímu zákonu použil sprostá slova takového kalibru, který Pokorný za svou kariéru v žádném jiném rozhovoru nezažil.

"Pro mě bylo velké překvapení, že se něco takového může stát, že něčeho takového můžu být ve svých 54 letech svědkem," uvedl novinář v rozhovoru s Aktuálně.cz.

Pokorného postup už bude řešit jak sama stanice, tak Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která na pořad Hovory z Lán dostala už stovku stížností. Moderátor je ale toho názoru, že mnoho možností neměl. "Byl to přece jenom rozhovor s nejvýše postaveným ústavním činitelem České republiky a já si upřímně řečeno nedovedu představit tu mediální a jinou odezvu, kdybych vysílání třeba po tom prvním přeloženém výrazu pussy ukončil. V tom případě by asi Český rozhlas byl právem podroben kritice, že cenzuruje vystoupení hlavy státu," říká.

Aktuálně.cz: Co se vám honilo hlavou, když padla první vulgarita?

Jan Pokorný: Myslíte ten doslovný překlad anglického slova pussy? V tu chvíli jsem zbystřil. A protože prezident řekl ten český překlad anglického slova pussy s takovým gustem, vyhodnotil jsem situaci tak, že když to začnu nějak rozebírat a upozorňovat na nevhodnost téhož, tak to ve vysílání zazní ne dvakrát, ale třeba pětkrát. Takže jsem si řekl, že to ještě není ten čas.

Pak rozhovor plynul a ve velice krátkém časovém sledu tam padla další dvě vulgární slova. V tu chvíli – a máte tam vteřinu na rozhodnutí, protože pořád dál vedete ten rozhovor, jsem to vyhodnotil tak, že už je načase. A rozhodl jsem se, že nejelegantnější, jak upozornit na to, že se děje něco nepřípadného, bude, když se ho zeptám, proč najednou mluví sprostě. To jsem udělal.

Prezident na to odpověděl tak, jak to měl zřejmě připravené, nevím. Myslím si, že tahle pasáž nebyla z jeho strany až tak spontánní, ale že to měl docela dobře promyšlené.

A.cz: Prezident v odpovědi na vaši otázku, proč mluví sprostě, zmiňoval Karla Schwarzenberga s tím, že ten takto mluví běžně. Vybavujete si, že by se Karel Schwarzenberg takto někdy v médiích vyjadřoval?

V rozhovoru se mnou určitě ne, to jsem nezaznamenal. Ale potom jsem si něco takového zadal na internetu do vyhledávače a tam některé vulgarity, neříkám, že tohohle kalibru, z úst Karla Schwarzenberga taky zazněly. Ale ona je možná otázka, kdo to říká a jak to říká.

A.cz: Řešil jste ty vyřčené vulgarismy s prezidentem ještě po vysílání?

Ne, neřešili jsme to po vysílání. Po vysílání jsme se rozloučili, on odešel, my jsme sbalili přenosovou techniku a také jsme odjeli.

A.cz: Existují v rozhlase opatření, která by minimalizovala riziko vulgarit v rozhovorech s řekněme rizikovými hosty?

Český rozhlas má samozřejmě etický kodex, kde je pasáž pod hlavičkou Živé vysílání, která na něco podobného, to zdůrazňuji, na něco podobného pamatuje. Ale popravdě řečeno, já už jsem dělal s Milošem Zemanem desítky, možná stovky rozhovorů, znám ho jako člověka, který má svérázný slovník, ale nikdy by mě nenapadlo, že prolomí tohle tabu a nebude používat hovorovou spisovnou češtinu, ale bude mluvit sprostě.

Na to můžete mít samozřejmě desítky pasáží v kodexu nebo v nějakých pravidlech, ale rád bych viděl jednoho, kdo by si pomyslel, že když bude sedět v živém vysílání proti přímo zvolené hlavě státu, tak uslyší to, co slyšeli posluchači Radiožurnálu.

A.cz: V kodexu rozhlasu stojí, že v podobných případech by měl moderátor odejmout vulgárnímu člověku slovo nebo se od vulgarit distancovat jménem Českého rozhlasu. To jsem ve vašem nedělním vysílání nezaznamenala.

To jste nezaznamenala, protože jak jsem říkal, máte v tu chvíli vteřinu na to, abyste si celou tu situaci vyhodnotila. Byl to přece jenom rozhovor s nejvýše postaveným ústavním činitelem České republiky a já si upřímně řečeno nedovedu představit tu mediální a jinou odezvu, kdybych vysílání třeba po tom prvním přeloženém výrazu pussy ukončil.

V tom případě by asi Český rozhlas byl právem podroben kritice, že cenzuruje vystoupení hlavy státu. A kdo ví, proč, a kdo ví, co je za tím. Myslím si, že to by bylo ještě horší než to, že posluchači a voliči prezidenta republiky slyšeli v přímém přenosu, že je v jistých situacích schopen použít i vulgarismy, které běžně v rádiu neslyšíte a nesmíte je slyšet.

A.cz: Reagoval byste jinak, kdyby nešlo o hlavu státu?

To je "kdyby". Nevím.

A.cz: A byl jste už v podobné situaci při rozhovoru s někým jiným?

Ne. Po třiceti letech v médiích se zřejmě mám pořád co učit. A já jenom doufám, že se tohle nestane normou a že i ze strany prezidenta to byla hodně, hodně výjimečná situace. A pořád si kladu otázku, co tím vlastně sledoval.

A.cz: A máte už nějakou vlastní verzi, co za tím mohlo být?

Já nevím. To jsou věci, které si můžu jenom domýšlet. Můžu jenom spekulovat, jestli tím chtěl třeba odvrátit mediální pozornost od návštěvy Číny nebo od udělování vyznamenání… Nevím.

A.cz: Hovoří se o tom, že by Český rozhlas za vulgarity v Hovorech z Lán mohl dostat pokutu od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Považoval byste to za oprávněnou pokutu?

Na tohle asi neumím odpovědět, protože ta situace zatím nenastala. Tenhle příběh se odehrál před několika hodinami. Jestli to bude řešit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, tak si počkám na výsledek, který bude v každém směru asi zajímavý.

A.cz: Příští Hovory z Lán se budou konat v běžném odstupu tří měsíců?

Termín ještě nemáme stanovený. Po volbách jsme se domluvili, i s ohledem na prezidentovu zahraniční cestu, že bude mít čas tuto neděli, a o těch dalších jsme ještě nejednali.

A.cz: Pokud byste příští Hovory z Lán moderoval opět vy, šel byste po nedělní zkušenosti na rozhovor s prezidentem jinak připraven?

Opakuji, pro mě bylo velké překvapení, že se něco takového může stát, že něčeho takového můžu být ve svých 54 letech svědkem. V tuto chvíli už vím, že by se to mohlo stát.

A.cz: A reagoval byste tedy už jinak?

Já reaguji podle konkrétní situace. Já to neumím namodelovat. Já jenom chci věřit a v podstatě chci i požádat, aby už se žádná takováhle situace neopakovala.

A.cz: Požádat koho? Přímo pana prezidenta?

Tak na světě jsou další ústavní činitelé, kteří by se možná řekněme po vzoru toho, co se odehrálo, mohli přes vysílání média veřejné služby o něco takového pokoušet. A to, že bych měl asistovat u řekněme takhle pokleslého slovníku, by mi bylo strašně líto. Už jenom proto, že já jsem milovník hovorové spisovné češtiny, vulgární výrazy jsou mi cizí. A myslím si, že bych tím i devalvoval cenu Karla Havlíčka Borovského, kterou jsem kdysi dostal - tím se nechlubím, jenom konstatuji - za přínos ke kultivaci českého mediálního a politického prostředí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Útok byl plánovaný, motivy střelce z kalifornské školy ale vyšetřovatelé stále neznají

Kalifornští vyšetřovatelé se marně snaží najít motivy čtvrtečního útoku šestnáctiletého střelce na střední škole v kalifornském městě Santa Clarita, kde zabil dva spolužáky a další tři zranil. Podle šerifa okresu Los Angeles byl útok očividně plánovaný, jeho důvod ale zatím policie nezná.

Chlapec, podle učitelů klidný a tichý, přišel ve čtvrtek ráno do školy a na nádvoří z batohu vytáhl pušku. Pak začal střílet, sice metodicky, ale bez zjevného cíle. Policisté se nedomnívají, že by měl s oběťmi své střelby cokoli společného. Zásobník vyprázdnil během čtvrt minuty.

Poslední náboj si nechal pro sebe, ale rána do hlavy nebyla bezprostředně smrtelná. Vrah, jehož jméno policie novinářům nesdělila, leží v nemocnici a jeho stav je podle lékařů kritický. Dvě z jeho přeživších obětí jsou stále v péči lékařů, jeden student byl už z nemocnice propuštěn. Šestnáctileté děvče a čtrnáctiletý chlapec zraněním podlehli.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Salák vychytal střelce Viťazu a má druhé čisté konto v sezoně

Brankář Alexander Salák udržel podruhé v sezoně KHL čisté konto a pomohl hokejistům Dinama Riga k domácí výhře 4:0 nad Viťazem Podolsk. Lotyšský celek se díky tomu v tabulce Bobrovovy divize bodově dotáhl na předposlední Čerepovec.

Na Salákovu branku mířilo 28 střel, bývalý český reprezentant si se všemi poradil. Nulu předtím Salák vychytal v říjnovém utkání s Čeljabinskem, celkově se mu to v základní části Kontinentální ligy povedlo už pojedenadvacáté.

KHL:

Vladivostok - Jokerit Helsinky 3:2 po sam. nájezdech, Kunlun Red Star - Petrohrad 2:3 v prodl., Magnitogorsk - HK Soči 1:0, Dinamo Riga - Viťaz Podolsk 4:0 (čisté konto Salák).

Tabulka:

Východní konference:

Charlamovova divize:

1. Kazaň 27 20 1 1 5 86:45 43
2. Magnitogorsk 28 11 3 5 9 66:61 33
3. Nižněkamsk 29 10 5 3 11 72:70 33
4. Novosibirsk 25 13 1 4 7 53:50 32
5. Jekatěrinburg 25 8 5 2 10 62:65 28
6. Čeljabinsk 29 8 2 2 17 49:74 22

Černyševova divize:

1. Omsk 27 14 2 4 7 69:56 36
2. Ufa 27 12 4 3 8 68:55 35
3. Barys Nur-Sultan 26 11 3 5 7 53:49 33
4. Vladivostok 26 9 6 1 10 59:60 31
5. Kunlun Red Star 27 9 3 3 12 58:65 27
6. Chabarovsk 26 8 1 4 13 42:56 22

Západní konference:

Bobrovova divize:

1. Petrohrad 29 10 6 4 9 70:60 36
2. Dynamo Moskva 27 13 2 3 9 73:63 33
3. Spartak Moskva 28 9 5 4 10 71:72 32
4. Jokerit Helsinky 25 9 4 4 8 67:67 30
5. Čerepovec 28 4 4 6 14 53:76 22
6. Dinamo Riga 28 7 3 2 16 51:86 22

Tarasovova divize:

1. CSKA Moskva 27 16 3 2 6 83:44 40
2. Viťaz Podolsk 27 11 4 5 7 63:57 35
3. Nižnij Novgorod 29 9 6 2 12 81:78 32
4. Jaroslavl 27 11 3 0 13 68:69 28
5. HK Soči 27 8 1 5 13 52:68 23
6. Dinamo Minsk 26 5 3 6 12 64:87 22
Zdroj: ČTK
Další zprávy