Ukrytý poklad našel muž kousek od dálnice D11. Nyní se mince staly kulturní památkou

ČTK ČTK
27. 4. 2020 13:27
Denárový poklad nalezený u Chýště na Pardubicku se stal kulturní památkou. Soubor stříbrných denárů z doby počátků české státnosti objevil náhodný nálezce v roce 2015 a je nazýván pokladem století. Bezmála 1700 mincí bylo ukryto v podzemí téměř 1000 let.
Poklad, obsahující asi 1700 mincí z 10. století byl nalezen v roce 2015 v Chýši u Pardubic.
Poklad, obsahující asi 1700 mincí z 10. století byl nalezen v roce 2015 v Chýši u Pardubic. | Foto: ČTK

"Ministerstvo potvrdilo, že denárový poklad z Chýště je obzvláště významným dokladem historického vývoje, životního způsobu a prostředí společnosti z konce 10. století a jeho význam je nejen regionální, ale celoevropský," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

Část mincí našel náhodný nálezce jen několik set metrů od dálnice D11. Poklad ležel jen několik centimetrů pod zemí na poli u Chýště. Místo nálezu se záhy stalo nejstřeženějším archeologickým nalezištěm a dohledaly se zbylé mince.

Poklad patří kraji, lidé mince uvidí v letošním roce ve stálé expozici Východočeského muzea. "Poklad reprezentuje mincovní produkci českého přemyslovského státu v průběhu 90. let 10. století. Je jedním z nejvýznamnějších souborů z období počátků českého raně středověkého mincovnictví," řekl ředitel muzea Tomáš Libánek.

Nález obsahuje běžné i raritní ražby, u kterých je známý třeba jen jediný exemplář na světě, a také řadu dosud neznámých denárových variant. "Rozbor motivů a ikonografie už teď naznačuje velice úzké a intenzivní mezievropské vztahy elit z hlediska tehdejší ekonomiky, politiky a ideologických vazeb především na Římskou říši," řekl muzejní numismatik Ladislav Nekvapil.

Denáry jsou velké přibližně jako současná česká korunová mince a nebyly běžným platidlem. Za jednu takovou minci by člověk v desátém století mohl vyžít až dva měsíce. Hodnota mincí byla obrovská i ve své době, bylo za ni možné vyzbrojit třeba i armádu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy