Pojišťovny rozešlou brožury o prevenci s fotkou Babiše. Kampaň to není, tvrdí premiér

Domácí Domácí
15. 9. 2021 16:30
Navzdory nesouhlasu vlastní správní rady začne největší zdravotní pojišťovna VZP i další pojišťovny svým klientům rozesílat brožuru, v níž se mimo jiné objevuje fotka premiéra Andreje Babiše. Brožura se týká prevence proti onkologickým onemocněním. Opozice rozesílání brožury s portrétem Babiše těsně před volbami kritizuje. Premiér ale tvrdí, že se nejedná o součást předvolební kampaně.
Foto: Jakub Plíhal

S informací přišel server Seznam Zprávy. Tiskovina obsahuje na 52 stranách grafy, komentáře či fotografie zhruba dvou desítek českých odborníků. Na jejím začátku a konci se jako bojovníci proti rakovině prezentují premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Právě kvůli fotkám politiků v předvolební době členové správní rady pojišťovny odložili rozhodnutí, jak s brožurou naložit. Příští jednání naplánovali na konec září. Navzdory odložení však Všeobecná zdravotní pojišťovna rozhodla, že se s distribucí brožury začne už ve čtvrtek.

Dvoustrana Andreje Babiše v brožuře o prevenci onkologických onemocnění
Dvoustrana Andreje Babiše v brožuře o prevenci onkologických onemocnění | Foto: Aktuálně.cz

"V souhrnu bude adresována zhruba dvěma milionům klientů, z větší části on-line, zbytek klientů ji obdrží fyzicky," uvedla pro Seznam Zprávy mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová. Doplnila, že celkové náklady nepřesáhnou 15 milionů korun. 

S podobou brožury nebo tím, aby byly rozesílána klientům VZP, nesouhlasili zástupci opozice, ale ani poslanci z vládního hnutí ANO. „Jsem celoživotním propagátorem a bojovníkem za prevenci, ale tento materiál by prevenci více uškodil, než pomohl,“ uvedl například poslanec ANO Rostislav Vyzula, který zároveň sedí ve správní radě pojišťovny.

„Myslím si, že by si kampaň měli platit každý ze svého,“ řekl k podobě letáku Tom Philipp, který ve správní radě sedí za KDU-ČSL.

Koalice Spolu, složená z ODS, lidovců a TOP 09, chce o brožuře o onkologické prevenci jednat na sněmovním zdravotnickém výboru. Jde podle ní o zneužití veřejných peněz v předvolební kampani hnutí ANO. Koalice Pirátů a STAN oznámila, že se obrátí na soud s žádostí o vydání předběžného opatření, které propagační brožuru zakáže rozesílat.

Premiér Andrej Babiš nepovažuje brožuru o onkologické prevenci za součást kampaně, s úřadem věc nekonzultoval. Premiér poslancům na sněmovním plénu ve středu vysvětloval, jak se k tématu rakoviny dostal, a uvedl, že brožuru vymyslel on, a přiblížil i její obsah. "Jde o součást národního boje proti rakovině. Je důležité, aby lidé měli nejlepší prevenci a léčbu," řekl. Na adresu kritiků prohlásil, že nikdy nic nevymysleli a vystupují proti prevenci a tím i proti lidem. 

Ministerský předseda ale uvedl, že nemá problém s tím, aby se lidem distribuovala až po říjnových volbách.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek se v následné diskusi ohradil proti premiérovu tvrzení, že opozice svou kritikou bojuje proti prevenci nádorových onemocnění. "Hájíte svoji volební propagaci za peníze z českého zdravotnictví," řekl. Předseda lidovců Marian Jurečka označil Babišovo vystoupení za samochválu, premiér podle něho udělal z onkologického onemocnění "brutálně neférové a neetické volební téma". Jurečka žádal, aby byla brožura vydána až po volbách.

Proti premiérovu vystoupení se ohradil rovněž předseda poslanců TOP 09 Vlastimil Válek. Poukázal na to, že podobné brožurky vždy psaly odborné společnosti a že se by na tom nic měnit nemělo. Vládní činitele by podle něho mělo trápit spíše to, aby pacienti za preventivní prohlídky nemuseli platit 3000 korun. Podle předsedy lidoveckých poslanců Jana Bartoška premiér zneužil odborníky pro svou propagaci. "Máte teflonové svědomí a teflonovou morálku," řekl na Babišovu adresu.

Naopak předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že se vydání brožury evidentně na rozdíl od obou opozičních koalic neobává. "Jestli se bojíte, tak z vás mluví pouze vztek, že nejste předsedou vlády nebo ministrem zdravotnictví," uvedl. Onkologická onemocnění nejsou něco malicherného, dodal Filip.

Mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Luisa Divišová řekla, že v souvislosti s distribucí brožury úřad s některými zdravotními pojišťovnami komunikoval. Stanovisko však podle ní nemůže zveřejnit kvůli tomu, že by mohlo předjímat závěry případného správního řízení,

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy