Pojišťovny léčebný experiment platit nebudou. Němeček couvl

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
7. 11. 2014 15:14
Ministerstvo zdravotnictví stáhlo ze seznamu výkonů, které mají platit pojišťovny, neověřenou léčbu ischemické choroby nohou.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček vycouval ze záměru nechat pojišťovny platit léčebný experiment. Prozatím neověřenou léčbu ischemické choroby nohou chtělo ministerstvo začít platit od ledna. Po kritice médií ale metoda z návrhu vyhlášky zmizela. O záměru hradit výkon, jehož účinky jsou na hranici placeba, jako první informoval minulý týden server Aktuálně.cz.

"Výkon už ve vyhlášce není, z technických důvodů jsme ho stáhli," uvedl v pátek kolem poledne Svatopluk Němeček na tiskové konferenci ve Sněmovně

Experiment se měl původně začít proplácet dvěma pracovištím - ostravské fakultní nemocnici a pražské klinice IKEM. Pojišťovny měly špitálům hradit za každý výkon sto tisíc korun. Proplácet se měl dokonce "seminář", kterým měli pacienti před výkonem projít. S proplácením se mělo začít od ledna příštího roku.

Metoda není dost ověřená

Proti záměru se ale okamžitě postavily odborné společnosti i právníci. Metoda podle nich není dostatečně odzkoušená. Pacientům by se měla podávat jen taková léčba, u které se ví, že je opravdu účinná a bezpečná.

"Metoda prozatím není schválená. Není přijatá jako všeobecně používaná. Zdá se být slibná, ale názor odborné společnosti je takový, že by se ještě všeobecně používat neměla," řekl minulý týden redakci Aktuálně.cz šéf České angiologické společnosti, profesor Karel Roztočil.

Metoda se prozatím zkoušela jen ve dvanácti klinických studiích a výsledky prý přesvědčivé nejsou. Lékařům se sice podařilo snížit počet pacientů, kterým museli kvůli ucpaným tepnám amputovat nohu, ale "jen" o necelých deset procent. V jedné studii odborníci zaznamenali úspěch u dvaceti procent pacientů. "Je proto potřeba s tím nejprve získat víc zkušeností," doplnil Roztočil. Léčbu, která je stále ve fázi klinického testování, neplatí žádná ze zemí na světě.

V rozporu se zákonem

Podle právníka Ondřeje Dostála by se navíc pojišťovny, které by neověřenou metodu zaplatily, dostaly do rozporu se zákonem. Bez ohledu na to, že tento krok ministerstvo posvětilo. "Co se smí hradit z veřejného zdravotního pojištění, totiž určuje výlučně zákon. A ten stanoví, že pojišťovny mohou hradit jen takové léčebné metody, které jsou účinné, bezpečné a v souladu se současnými poznatky medicínské vědy," vysvětluje právník. Jednání ministerstva ohodnotil jako  "velmi zvláštní".

Někteří kritici proto začali upozorňovat na to, že se léčba nemusela dostat do seznamu kvůli pacientům.Němeček ji podle nich mohl do vyhlášky prosadit jen proto, aby se k většímu balíku peněz dostala ostravská fakultní nemocnice, kde byl dlouhá léta ředitelem. A také soukromé tkáňové centrum,  které v jejím areálu vzniklo.

Tkáňové centrum v Ostravě otevřela společnost PrimeCell Therapeutics. Svatopluk Němeček seděl až do října loňského roku v představenstvu jedné z dceřiných firem společnosti PrimeCell Therapeutics - v akciové společnosti 4MEDi - Centru buněčné terapie a diagnostiky.

Chorobou trpí hlavně senioři a diabetici

Ministr Němeček ale skutečnost, že by cokoliv sám do vyhlášky prosazoval, odmítá. Místo toho se opřel do médií. Obvinil Mladou frontu dnes vlastněnou společností Agrofert ministra financí Andreje Babiše, která o záměru také informovala, z politického útoku. 

Ischemická choroba nohou je onemocnění, které postihuje tři až šest procent seniorů. Pacientům s touto chorobou se postupně ucpávají cévy, až přestane být dolní končetina zásobena dostatečným množstvím krve, a tedy i důležitými živinami a kyslíkem. Onemocnění se často objevuje jako přidružená komplikace cukrovky. V krajních případech hrozí až odumření tkání a amputace nohy.

Výzkumem kmenových buněk se zabývá ostravská fakultní nemocnice. Doposud ale výzkum platila z grantů – například v roce 2009 získala 7,2 milionu korun z dotačního programu Podpora vědy a výzkumu v Moravskoslezském kraji.

Od září tohoto roku nemocnice spojila své síly také s privátní společností PrimeCell, která v areálu špitálu otevřela biomedicínské translační centrum pro rozvoj regenerativní medicíny 4Medical Innovations. Podle ředitele fakultní nemocnice Davida Feltla mají obě organizace společné týmy a spolupracují i na výzkumu. To potvrdila také mluvčí tkáňového centra Andrea Gutová. "O proplácení aplikace kmenových buněk pojišťovnami mi ale není nic známo. My jsme totiž výrobci léčiv, nikoliv poskytovatel péče," řekla.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy